aivan

ihanaa:)

täällä mökillä olen ollut muutaman päivän yksin ja tutkistellut itseäni ja en enää muistanut kuinka ihanaa on irrottautua arjesta ja ottaa omaa aikaa. Huomasin, että minusta alkoi tulla negatiivinen , kun yritän tulla kaikkien kanssa toimeen ja miellyttää muita. Kun alkaa laittamaan rajoja muille niin saa varmaan vastaan vastustusta, mutta minä en ole tyytyväinen tähän elämtänilanteeseen ja haluan taas elämääni iloa ja positiivisia ihmisiä. Akka 52

11

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • todella ihanaa olla

      Olen samaa mieltä: itse olen sinkku, onnellinen sellainen. Toisinaan kokee, että meitä yskinäisiä yritetään käytää hyväski: Ajatellaan että kun ei ole puolisoa, lapsia niin voi pyytää milloin vain tekemään palveluksia ja tulemaan käymään.
      Pitää olla aikaa myös itselle ja osata elää myös omaa elämää.

    • Hyvä sinä! :) Sellainen perusteellinen elämäntilanteen nollaus tekee hyvää aika ajoin. Että tekee juuri noin, kaiken sen mistä itse saa voimaa, katkaisee pois kaikki mitkä stressaa ja painaa mieltä alas. Huoltaa itseään, hengittää syvään, ja taas jaksaa.

    • Hei kun keikuskelen

      Tietysti sitä on ihanaa sukeltaa omaan "aikaan". Antaa itselleen aikaa joko tuumiskella, lueskella, kuunnella musiikkia, tehdä juuri sitä mitä itse tahtoo.

      Jos antaa muiden pompotella itseään, niin rupeaahan se pistämään vihaksi.

      Joskus on tietysti vähän kurjaa kieltäytyä jostakin mitä pyydetään. Yks hyvä "konsti" on se, että ei heti-heti vastaa pyydettyyn asiaan (koska helposti sitä tulee sanottua Kyllä ja jälkeen päin kaduttaa, kun tuli luvattua), niin siis se konsti on se, että sanoo, vaikkapa puhelimessa, että tarttee miettiä tätä asiaa ja soitan sinulle hetken kuluttua.:)

      Hetken kun rauhassa miettii, niin saa järjestettyä sanat siihen järjestykseen, että voi ns. kohteliaasti kieltäytyä.:)

      Positiiviset ihmiset ovat mukavia. Negatiiviset alkaa pidemmän päälle tympimään.

      • aivan ihanaa..

        tuntuu, että mulla on sellanen käännekohta elämässä ja miettiä mihin suuntaan lähtee. Mulla on ihania ystäviä, mutta tuntuu, että kaipaan jotain muutakin.


      • Hei kun keikuskelen
        aivan ihanaa.. kirjoitti:

        tuntuu, että mulla on sellanen käännekohta elämässä ja miettiä mihin suuntaan lähtee. Mulla on ihania ystäviä, mutta tuntuu, että kaipaan jotain muutakin.

        Nauti hyvä ihminen siitä, että käännekohta kolajaa positiivisella vireellä.
        Semmonen tunne on yäkkiä, ei-kivaa, että mojuu omassa "liemessään", eikä ole mitään halua muuttaa tai lähteä elämään elämää eteenpäin. Iloton elämä on tylsää.

        Joskus kuitenkin voi tulla eteen sellainen tilanne, että on Pakko ns. sulkeutua itseensä ja mojua jossakin suon syvyyksissä etsimässä itseään. Voi olla hyväkin vajota johonkin synkkyyteen tai suruun. Ne ovat luonnollisia asioita, kuten ilotkin ja ratkiriemukkuudet:)

        Aikansa kun on käperryksissä, niin kohta tulee halu suunnata itsensä ylähä. Ja siitä se sitten alkaa, se elämän elely.

        Jotenkin näin. Kait.

        Mieti, Mikä on se "jotakin muutakin" ja jos keksit, niin sukset siihen malliin, että ne sojottaa kohti sitä "jotakin muuta".


    • HankalaaON

      Upea tunne, itsekseen maailman reunalla ajatuksineen. Mutta tiedätkö, sinne autuuteen jää helposti.
      Minulta on mennyt jo kohta kahdeksan vuotta tähän nollaukseen ja edelleen pienoisia poikkeuksia lukuunottamatta, tuntuu "sikamakeelta".

    • ...

      Joops.

      En varsinaisesti ole erityisen assosiaalinenkaan, mutta tahdon rasittua liiasta ihmisten kanssa säätämisestä. Vietän aika paljon aikaa itekseni mökillä.

      Jotkut ihmiset on sellasia, ne ahdistuu yksinäisyydessä, mä ahdistun ihmisten kanssa. Tulin aikanaan tulokseen, tulen erittäin hyvin toimiin eläinte, kasien, laitteidenkin kanssa. PAITSU, aina kun on alkanut veetuttamaan ja tullut tympeä fiilis, yksi eläinlaji sen on aina aiheuttanut, ihminen.

      Elikkäs mieli pysyy parempana ja elämä on mukavampaa, jos ei liikaa rasita itseään ihmisten kanssa. Vähän silleen kuin jokin nettipalsta, käy sen verran, kuin on kiinnostusta, siinä varmaan yksi syy munkin nettiaddiktioon. Ei ole pakko roikkua netissä, jos alkaa tympimään, jos tuntuu olevan OK, tulee roikuttua enenpi. Ja noin suoraan sanottuna, enenpi mä olen tekemisissä muun ihmisrodun kanssa netissä kuin livenä. Typerysten bannaaminen live-elämässä paljon hankalampaa, netissä riittää kun ei edes lue idioottimaisia kirjoituksia :D

      Nyt joutuu muutamien asioiden takia heiluun tsadissa aika pitkäänkin, mutta keväämmällä hinaudun itekseni mökille, lataamaan akkuja tai miten sen nyt ilmaisisi. Toisekseen, kaupungissa kovin rajatut nuot puuhailumahdollisuudet. Mökillä aina jotain tekemistä, vaikka lumen luomista tai halon hakkaamista. Just mietin, että pitäis käydä kaivamassa arjalainen muskeliauto kinoksesta. Joopajoo, ei kannata, kaikkialla niin paljon lunta, jos käy jossain ajelemassa, naapurit pukkaa sillä välin oman paikkansa lumet mun paikalle ja mä taas joutuisin pukkaamaan lumet omalta paikaltani jonnekin naapuriauton katolle ....


      =DW=

    • Ich bin...

      Tuon saman voisin toteuttaa minäkin. Kiitos vinkistä!

      Kaappaan koiran kainaloon ja lähden mökille viettämään laatuaikaa itseni kanssa. Kaivan ikivanhat limalaudat vintiltä ja rämmin syvällä metsässä kinoksissa kiroillen, lämmitän saunan, kieriskelen nahka-asussa lumihangessa, sytytän takkaan tulen, tarjoan itselleni lasillisen punaviiniä, nautin seurastani ja totean, että elämä on sittenkin aika ihanaa...

      Muutos lähtee itsestä.

      • aivan ihanaa.akka52

        nyt on viikonloppu ladattu akkuja ja tehty itsetutkistelua ja olen tullut siihen lopputulokseen, että elämäni junnaa paikoillaan ja lähden kohti uusia seikkailuja.


      • aivan ihanaa.akka52

        nyt on viikonloppu ladattu akkuja ja tehty itsetutkistelua ja olen tullut siihen lopputulokseen, että elämäni junnaa paikoillaan ja lähden kohti uusia seikkailuja.


    • Tuommoinen itsensä tutkiminen ei ole enää minun juttu. Sen sijaan lapsenlapseni tutkii itseään jatkuvasti, ja jaksaa hämmästyä ja ilostua joka kerran kun löytää itseltään uuden varpaan tai sormen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      45
      2929
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2701
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      36
      2419
    4. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      32
      2014
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      50
      1918
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1529
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1473
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      105
      1225
    9. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      177
      1193
    10. En vain unohda

      Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
      Ikävä
      73
      1050
    Aihe