Lukekaa ja muodostákaa mielipiteenne:
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194716143523/artikkeli/riiassa pelataan hyokkaavia kulkukoiria - raatelivat naisen hengilta .html
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194716143523/artikkeli/riiassa pelataan hyokkaavia kulkukoiria - raatelivat naisen hengilta .html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitä mahdat ajaa takaa?
Suomessa ei kulkukoiria ole joten tuo tapaus ei suomessa olisi mahdollinen.
Jos taas olet yksi niistä joilta menee löysät pöksyyn isojen koirien takia ja vaadit koko rodun hävittämistä aina kun lehdessä lukee että on purrut jotain, niin voi elämä sentään...
Itseäni puri saksanpaimenkoira kun olin lapsi, ja pahat arvet näkyy yhä naamassa mutta en kuitenkaan ole traumatisoitunut enkä kulje palstoilla huutelemassa että koko rotu pitää hävittää kun ovat sekopäitä.
Toisaalta, on mitä mahdollisinta että noi kulkukoirat oli sekarotuisia eikä mitään rotua, mutta silti.. Kohta saa varmaan lukea että "siis voi ei, tappakaa kaikki sekarotuiset koirat että meidän pikku Petteri uskaltaa leikkiä ulkona" tms
;D
Vai että oikein perustietoa.. Just just. Juttu Riikalaisista kulkukoirista ei liene ole kovinkaan olennainen suomalaiselle koiranomistajalle, tai sellaiseksi aikovalle, tai ylipäänsä kenellekään joka on koirista kiinnostunut. Kulkukoira on kulkukoira ja lemmikkikoira lemmikkikoira, melko lailla eri tavalla käyttäytyviä vaikka samaa lajia edustavatkin. Suomessa ei liene kulkukoirat kovin ajankohtainen tai edes lähitulevaisuudenkaan ongelma.
Oi ei.. Nyt mun pitää viedä mun koira ehdottomasti lopetettavaksi että ei raatele mua hengiltä, miten ihmeessä olen ees uskaltanut koiran ottaa?
Voi eiii..
Eikös tuo nyt perustietoa kuitenkin ole? Laumaeläin ja käyttäytyy johtajansa mukaan, kun saa luontonsa mukaan toimia. Onhan sellaisiakin, jotka päästävät epävakaat koiransa vapaiksi väärissä paikoissa. Vai?