minkä verran teillä menee rahaa kissaan keskimäärin kuussa? tai vuodessa? siis ruoka, hiekat, eläinlääkärit (mitä eläinlääkäriin muuten menee esim. rokotuskäynnillä?) jne. olisin ottamassa kissan tai kaksi, mutta pitäis osata arvioida miten paljon rahaa menee, eli riittääkö mulla rahat.
mitä maksaa?
pikku myy
15851
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
ei kannata ottaa lemmikkiä jos rahat on tiukilla ja eurot pitää kovinkin tarkkaan laskea, jos eläinlääkärikäynti napsahtaa yllätyksenä niin se on sitten kuukauden ruokarahat pois :> kissan leikkaus 70-100e, hiekat jotain 5e/kk, ruoka nopeasti laskettuna noin 25e/kk ja rokotukset yms maksaa aika paljon.....
Ensinnäkin, kissaan menee rahaa niin paljon kuin siihen laittaa menemään. Itse saan kevyesti uppoamaan kahteen kissaan 250 euroa vaikka kerralla kun käyn lemmikkitarvikeliikkeessä =D. Vähemmälläkin pärjää ;).
Mitähän meillä mahtaa mennä keskimäärin kuukaudessa kissoihin? Listataanpa:
- kuivaruoka noin 8 euroa (ostan aina kerralla 10 kg:n säkin, joka riittää puoleksi vuodeksi tai hieman kauemmin, lisäksi ostan joitakin pienempiä pusseja etteivät kyllästy yhteen sorttiin, eläinkaupan laadukkaat kuivaruoat)
- purkkiruoka noin 9 euroa (2 Animonda Carny -purkkia viikossa, eläinkaupassa myytävä laadukas purkkiruoka)
- liha noin 25 euroa (kalkkunan filesuikaleita, jauhelihaa, sydäntä, kieltä)
- kala noin 4 euroa (muikkuja, silakkafileitä)
- hiekka noin 6 euroa hiekkamerkistä riippuen (ostan kerralla ison erän hiekkaa, joten se riittää useammaksi kuukaudeksi)
- lelut vaihtelevasti 10-50 euroon riippuen siitä millaisia leluja ostan
- rokotukset kerran vuodessa 30 euroa/kissa
Yllättäviin eläinlääkärikuluihin olen varautunut kissojen omalla tilillä, jolla on aina jonkinlainen summa rahaa. Olen myös sopinut muutaman sukulaisen kanssa, että jos tulee äkkinäinen eläinlääkärikäynti, saan rahaa lainaksi.
Sterilointi maksoi 68 euroa (sisälsi rokotukset) ja kastrointi 45 euroa (sisälsi rokotukset).
Niin joo, ja näyttelyihin menee rahaa noin 60 euroa vuodessa, olettaen että käydään kolmessa näyttelyssä yhden kissan kanssa. Näyttelyissä käyn myös turistina eli rotukissanäyttelyissä katselemassa kissoja (kotikissanäyttelyissä oman kissan kanssa). Näyttelyistä ostan aina ruokaa, hiekkaa, leluja ja muita tarvikkeita.
Noin 125 euroa menee siis kuukaudessa kahden kissan ylläpitoon meillä. Saattaa olla että jotakin tuosta listasta unohtui, mutta sellaiset parisataa kun varaa niin varmasti pärjää ;).
kyllä noin paljon saada rahaa uppoamaan kuukaudessa. meillä on siis kaksi erittäin rakasta ja hyvinhoidettua kissaa. asumme maalla joten kisut saavat onnellisesti kulkea myös ulkona. joten noita hiekkakuluja meillä ei tule lainkaan. molemmat ovat leikattuja (tyttö ja poika) ja jos on tarpeen niin tottakai käytetään tarvittaessa myös eläinlääkärissä. leluiksi meillä tuntuu riittävän ihan tavalliset paperipallot joihin on sidottu lanka ja lastenhuoneessa koluavat lelukopilla. eli ei se kissanpito välttämättä tule noin kalliiksi. toki kannattaa tosiaankin huomioida että saattaa yhtäkkiä tulla eläinlääkärikuluja joihin kannattaa varautua.
Niin, sanoinkin että meillä kahden kissan pitäminen kuukaudessa maksaa tuon verran. Vaihtelee varmaan aika paljon talouksittain.
Itse ostan mielelläni noille kaikenlaista, uusia leluja, erilaisia ruokia, kuivattuja kaloja, kuivattua mustekalaa, kuivattuja ahvenfileitä... Äkkiäkös niistä kertyy kivat summat. Toisaalta minulla on rahaa laittaa kissoihin, koska en polta enkä käytä lainkaan alkoholia ;). Kissat ovat minulle kaikki kaikessa, ja haluan tarjota niille vain parasta =).
Jatkossa voinkin käyttää kissoihin entistä enemmän rahaa, kun alan vihdoin ja viimein saada opintotukea 20 vuotta täytettyäni ;).
Itse harrastan hintavertailua ja ostan sieltä missä sama tuote on kaikkein halvin. Esimerkiksi kuljetusboxeja en ostanut eläinkaupasta vaan Hong Kongista, eläinkaupassa olivat tuplasti kalliimmat. Jos omalla paikkakunnalla tai lähellä on Hong Kong, boxi kannattaa ostaa sieltä. Ainakin täällä on ihan toimiva boxi 9,90 e. On tosin hieman pieni meille, kun on maksimissaan 5-kiloiselle kissalle tarkoitettu.
Juups, eli sehän on tosiaan kiinni siitä, että paljonko haluaa sijoittaa kuussa kissaan. Minulla menee opintotuesta suurin osa Pörrön juttuihin. Avo hoitaa omalla osallaan muut menot. ;)
Minä ainakin haluan neidille uusia virikkeitä ja ruokaakin vaihtelen usein eli kyllä sitä menee, jos näin alkaa ajattelemaan. Minä tosin rakastan eläinkaupoissa shoppailua! ;)
Ja tosiaan eäinlääkärikulut saattavat joskus yllättää, joten siihen kannattaa varautua, mutta kyllä kissat ovat minusta kaiken vaivan arvoisia!
Olen opiskelija ja kissan/kissojen hankinta siintää vielä muutaman vuoden päässä. Laskin ihan huvin vuoksi, paljon kissaan menee ensimmäisen vuoden aikana (pentu) ja toisen vuoden aikana. Lisäksi arvioin, paljonko kissaan menee heti eli kaikki tarvikkeet ym. Yllättäviä ell. kuluja en sitten mukaan ottanut. Kuivaruoka on eläinkaupan merkkejä ja/tai Acanaa. Hiekka luultavasi lämmityspellettiä (4-6 euroa/20 kg). Näyttää siis tältä:
PALJON KISSAN PITO TULEE MAKSAMAAN ENSIMMÄISENÄ VUONNA?
Terveys:
rokotukset ~ 50 euroa (jos pentua ei ole rokotettu)
madotukset ~ 10 euroa
leikkaus ~ 30-120 euroa
- yhteensä ~ 40-180 euroa -> 3,5-15 euroa/kk -> 0-55 euroa _heti_
Ruoka:
kuivaruoka ~ 50-150 euroa
purkkiruoka ~ 30-60 euroa
liha ~ 150 euroa
kananmuna ~ 10-20 euroa
maitotuotteet ~ 10 euroa
vitamiinit ~ 10-20 euroa
ruoho ~ 0 euroa
- yhteensä ~ 260-410 euroa -> 20-35 euroa/kk -> ~ 40 euroa _heti_
Tarvikkeet:
1-2 x hiekkalaatikko ~ 20-40 euroa
hiekka ~ 60-120 euroa
1-2 x lapio ~ 1-3 euroa
3 x ruokakuppi ~ 9-12 euroa
6 x tiskiharja ~ 12-18 euroa
hammasharja ja -tahna ~ 10-15 euroa
kynsisakset ~ 0 euroa
kammat ja harjat ~ 5-15 euroa
shampoo ~ 10 euroa
lelut ~ 10-20 euroa
valjaat ~ 10 euroa
2 x raapima- ja/tai kiipeilypuu ~ 100 euroa
kuljetusboksi ~ 30-40 euroa
nukkumapaikka ~ 0 euroa
- yhteensä ~ 270-400 euroa -> 20-35 euroa/kk -> 210-270 euroa _heti_
Ekalla "shoppailukerralla" pentuun menee ~ 250-365 euroa. Koko ensimmäisenä vuonna rahaa palaa ~ 570-1000 euroa. Toisena vuonna rahaa menee arviolta ~ 380-615 euroa eli keskimäärin 30-50 euroa/kk.
--------------
Kissaa en siis omista, joten esim. hiekan ja ruuan kulutuksen (sekä paikkakohtaiset leikkauksen ja rokotukset) olen vain suurin piirtein arvioinut. Tämä malli on siis se, minkä verran tulen itse kissaan käyttämään, muut saattavat tehdä aivan eri tavalla :)
Olit laittanut kynsisaksien hinnaksi ~0 euroa. Kyllä meillä ainakin kynsisakset maksoivat 6,90 euroa, ei niitä ilmaiseksi mistään saa ;).
minä täällä taas! eli noita kynsisaksia ei meillä ainakaan voi käyttää kun kisut oleilee myös ulkona joten kynsiä ei saa leikata. itsekseen raapivat tuolla puun kylkiä. sillä täytyyhän heidän tarvittaessa päästä puuhun jos vaara uhkaa. ehkä tuo ed. vastaaja oli juuri näillä minun linjoilla noissa kynsisaksi hinta-arvioissaan.
Ikinä en ole kissan kynsisaksia edes nähny vaikka kissoja on tullu ja menny...
Sen verran eläintenystävää tunnen, että voin sanoa ettei hän ollut samoilla linjoilla tuon vapaana ulkona liikkumisen suhteen =D!
Hyvin näyttävät puuhun kiipeävän leikattuine kynsineenkin. Ei se kynsien leikkaaminen ole sama asia kuin niiden pois repiminen (joka on silpomista ja tuomittava eläinsuojelurikos). Meillä tosin ulkoilevat vain valjaissa, ehkä vapaana ulkoilevat kissat sitten ovat niin avuttomia, etteivät pääse puuhun jos kynnenkärjet on leikattu? Jaa, mutta kyllä anopin kissat ainakin pääsevät vaikka kynnenkärjet on leikattu niiltäkin.
Katsopa seuraavan kerran, kun käyt eläinkaupasta ostamassa vaikkapa ruokaa. Eivät nuo nyt niin erikoisen näköiset ole, mutta voitpahan sitten sanoa nähneesi sellaiset ;).
Pekun kynnet leikataan jo siksi, että ne lohkeleivat hirveän helposti ja jäävät sitten joka paikkaan kiinni. Kissa yrittää riuhtoa itseään esim. sohvasta irti sen näköisenä, että ihan justiinsa lähtee tassu sijoiltaan. Mieluummin ennaltaehkäisen nämä tilanteet - en voi aina olla vieressä vahtimassa ;). Näyttelyissä käyvien kissojen kynnet on oltava leikattu, muuten kissa voidaan jättää arvostelematta.
Marsuilla on kynsisakset. Kissalle käy samat. Kuten sanoin, tein tuon itselleni.
Anteeksi, en tiennyt marsuistasi =(. Minäkin olen leikannut marsujen kynnet kissojen kynsisaksilla. Peku tulee aina ihmettelemään marsun kynsienleikkausoperaatiota, nuolee marsun korvaa ja kehrää pienelle ystävälle =). Marsu on tullut aina hyvin juttuun kissojemme kanssa ja kissat marsun/marsujen. Alunperin marsuja oli kolme, vanhin niistä kuoli Lakun ollessa ihan pieni ja toinen kuoli tammikuussa. Peku ihmetteli pitkän aikaa tämän toisen poismenoa ja vietti paljon aikaa marsuystävänsä vieressä. Miina-marsu puolestaan ei näyttänyt surevan poisnukkunutta kaveriaan lainkaan.
Paras on käydä kysymässä läheisimmältä eläinlääkäriltä tai pieneläinsairaalasta. Tavallisessa kaupassa, marketissa ja eläinkaupoissa voit arvioida ruokien ja kissanhiekan hintoja, viim. myös kysellä. Pakkaukset ja koot eroavat, pakkauksissa on paljon infoa mm. miten paljon minkäkokoiselle kisulle; hiekoissa on käyttöominaisuuksiltaan eroja. 1kk menee ainakin 10kg hiekkaa rippuen laadusta.
Kissa syö kaksi kertaa päivässä, pienenä tietenkin useammin, ruuan määrä riippuu ruokatyypistä. (Mutta jos herkku shebaa esim antaa 2 krt päivässä, sopii laskea.
Käypä tutustumassa kissatalon toimintaan; kiissoja voi hoitaa myös vapaaehtoistyönä, niin opii tuntemaan eläimen ja sen tarpeet. Kissatalo on täynnä kissoja, vapaaehtoisia tarvitaan. Kissan ottaminen ei ole vain raha-asia vaan sitoutumisasia; kissa voipi elää 20 vuotta. Harkitse tarkoin.
t. Kn-A
Hiekan kulutuksesta sen verran, että meillä 20 kg:n säkki kestää aika tarkkaan kolme kuukautta. Puhdistan laatikon kolmesti päivässä ja viikon välein pesen. Kyseessä suuri katollinen laatikko.