Te jotka ootte kokeneita avast! käyttäjiä, osaatteko sanoo että onko avastin SafeZone komponentissa oikeesti turvallista tehdä esim. pankkiasioita, nettiostoksia tms. ilman että mahdolliset key-loggerit sun muut spywaret saa tietoja käsiinsä? Oon monta kertaa lukenu SafeZonen kuvauksen avastin kotisivuilla ja muuallakin. Oon myös käyny monta kertaa ite SafeZonessa nähdäkseni minkä näkönen se on ja mitä se sisältää. Käytössäni tällä hetkellä on avast! Internet Security ilman palomuuria, palomuurina toimii Comodo Firewall. Vaikka SafeZonen on tarkoitus luoda uusi tyhjä työpyötä missä on vain sen oma selain, avast! logo ja vihreä painike SafeZonesta poistumiseen niin kuin se on itelläni tehnykkin, pitääkö se oikeesti paikkansa että kyseinen työpöytä on eristetty ja turvattu ja virtuaalistettu muusta systeemistä että kaiken maailman pöpöt ja troijut ja muutkin haitakset pysyvät pois näkyvistä eiväkä voi nähdä mitä teen SafeZonessa? Jos on kokemusta niin kuuntelisin mielelläni.
Onko Avast! SafeZone oikeesti turvallinen?
huolestunut
31641
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pliis ihmiset onko kellään yhtään kokemusta tästä Safezonesta? Siis että kyseisessä selaimessa todellakin on turvallista vaikka oliskin jonkinlainen pöpö koneessa? Käyttäisin kyllä jos on mutten luota siihen tarpeeks ja sen takia just haluan tietää. Auttais tosi paljo jos tulis vastauksia.
On ainoastaan yksi tapa olla varma nettiturvallisuudesta: hanki maksullinen tietoturvaohjelmisto. 5€ kuukaudessa ei ole paha hinta kun sillä saa lisenssin jopa kolmeen koneeseen.
On tämmänenkin tapa: Käyttää omia aivojansa selailussa ja ohjelmien käytössä. Ja kuten alkuviestissäni sanoin, käytän avast! INTERNET SECURITYÄ vain Comodo palomuuri lisänä. Ja taattuun turvallisuuteen löytyy ilmainen Sandboxie. Jos tunnet virustorjuntojen omat sandboxit niin tiedät Sandboxien tarkoituksen.
Mutta voisit mennä seuraavalla kerralla pointtiin ja vastata kysymykseeni mielummin kun ruveta jaarittelemaan jotain offtopikkia!