Mistä on pesiytynyt Toyota-niiloille termi "säteilylämmitin" kun tarkoitetaan sähkökäyttöistä moottorinlämmitintä?
Vaika koulutustausta ja yleissivistys rajoittuisi kesken jääneeseen amiksen ekaan syksyyn niin toivoisi porukoila olevan sen yleissivistystä että ymmärtäisi ettei moottoriin kiinni juntttu lämmitin toimi säteilylämmitinperiaatteella.
Asiahan ei minulle muuten kuulu mutta en malta olla kysymättä.
Vaika koulutustausta ja yleissivistys rajoittuisi kesken jääneeseen amiksen ekaan syksyyn niin toivoisi porukoila olevan sen yleissivistystä että ymmärtäisi ettei moottoriin kiinni juntttu lämmitin toimi säteilylämmitinperiaatteella.
Asiahan ei minulle muuten kuulu mutta en malta olla kysymättä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
On taas päässy suljetulta ja polla säteileee kun on lääkkeet loppu
Miten ajattelit vapaasi käyttää?
vokkelopetterin aika kuluu Toyota palstalla vuodesta toiseen
täällähän se päivystää 24/7 kunnes taas viedään...
Siis tunti jo mennyt ja ei kuulu.. onko se jo viety?
Mukavaa kun tojoteroila saa asiallisia vastauksia. Eivä varmaan kuulleetkaan kys. lämmittimestä. No autotietämys muutenkin kivikautisella tasolla ,ku toijotaan ratkenneet.
Säteilylämmitin on heikompi kuin tavallinen moottorilämmitin, mutta joudutaan pakosta asentamaan määrättyihin pakosta kun ei mahdollisuutta muuhun. Riippuu esim. mottorilohkon metalliseoksesta, alumiinistä yms.
Huomioni mukaan täällä saa aina asiallisen vastauksen asialliseen kysymykseen, provo-niilojen höpötykset ovat sitten asia erikseen.
Säteilylämmittimellä tarkoitetaan lohkon kylkeen tai öljypohjaan kiinni tulevaa lämmitinpatruunaa. Lämmön johtumista patruunasta moottoriin parannetaan väliin tulevalla mömmöllä, liekö piitahnaa vai mitä. Siis varsinaisesti säteilystä ei ole kysymys vaan lämmön johtumisesta metallin avulla moottorin sisäosiin. Eli lämmitin lämittää moottorin kylkeä, lämmin lohko taas koneessa olevaa vettä ja öljyä. Lämittimet ovat nykyään tällaisia koska uusissa moottirungoissa ei ole enää niitä vesiproppuja
Niin tai sellaista lämmityselementtiä mikä laitetaan lohkossa olevaan "reikään", mutta ei kuitenkaan vesitilaan.
Nimi säteilylämmitin tulee siitä kun vastuksen toinen kylki säteilee harakoille.
Samalla tavalla se koko lohko säteilee lämpöä harakoille. Itse lämmitin ei ole juurikaan lämpimämpi kuin lohko, johon lämpö johtuu.
Etteikö säteilylämmitin ole kuuma ulkopinnaltaan. Itselläni on Ave -06 ja säteilylämmittimen ulkopinta on kuin silitysrauta kuumana.
Virran kulutus on 275W ainoastaan.
Sitä en tiedä onko vastuksen lämmönjohtavuus lohkoon kunnossa - piitahna tms.
Onko 2012 Yarikseenkin säteilylämmitin ainoa vaihtoehto.
RBMK- 1000 oli paras säteilylämmitin
Niin, säteilyn muotoja/lajeja on muitakin...
Toyota on jo niin säteilevän kaunis ja laadukas yksilö ettei tarvitse lämmitystä. Jopa vokkelo petterillä ja citikka simolla lämpiää paikat Toyotan vierellä kateudesta ja veri kiehuu aivan simona. Sitten simon säteilevät silmät löytää petterin ja on aikaa viettää yhteistä siunattua aikaa...