Minkälaisesta suhteesta unelmoitte?

utelias l-nainen

Itse vielä jonakin päivänä toivon löytäväni naisen, jonka kanssa sitoutua ja jota voisin rakastaa lopun elämäni.

Tahtoisin myös lapsia, mutta se ei taida suomessa tänäpäivänä olla mahdollista (tai ainakaan hirveän helppoa).

Entäs te muut? Unelmoitteko pitkästä vakituisesta suhteesta, "rällästelystä" vai jostain muusta?

16

717

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?

      mää uskon, että meille kaikille on olemassa se yks ja ainoo :) en tiiä, oonko tyhmä?

      • 7miljardia ihmistä

        oot.yks ja ainoo?täältä suomesta?just.


      • 14+2

        Mä taas toivon että niitä oikeita on enemmän kuin yksi, koska muuten uskon menettäneeni sen ainoan jo kauan sitten...

        Niin toivon siis löytäväni vielä sen oman rakkaan, loppuelämäksi. :)


      • Azca
        14+2 kirjoitti:

        Mä taas toivon että niitä oikeita on enemmän kuin yksi, koska muuten uskon menettäneeni sen ainoan jo kauan sitten...

        Niin toivon siis löytäväni vielä sen oman rakkaan, loppuelämäksi. :)

        Mä uskon polyamoriaan, että voi tasapuolisesti rakastaa useampaa ihmistä samaan aikaan. Se voi olla tabu kristillisessä kulttuurissa kasvaneille, mutta oman puolison kanssa pidetään tällainen mahdollisuus auki.

        Ehkä sitten unelmoin sellaisesta kolmen naisen suhteesta, jossa kaikki rakastaisivat toisiaan, sillä jos yhdellä on kaksi rakasta (ja toisilla vain hän) niin tämä voisi mahdollisesti aiheuttaa mustasukkaisuusongelmia.


      • ..
        Azca kirjoitti:

        Mä uskon polyamoriaan, että voi tasapuolisesti rakastaa useampaa ihmistä samaan aikaan. Se voi olla tabu kristillisessä kulttuurissa kasvaneille, mutta oman puolison kanssa pidetään tällainen mahdollisuus auki.

        Ehkä sitten unelmoin sellaisesta kolmen naisen suhteesta, jossa kaikki rakastaisivat toisiaan, sillä jos yhdellä on kaksi rakasta (ja toisilla vain hän) niin tämä voisi mahdollisesti aiheuttaa mustasukkaisuusongelmia.

        Minä uskon, että toiset ovat polyamorisia ja toiset eivät vain ole.


    • ...

      Pitkä suhde on (>10 v) ja jälkikasvua, en tietysti voi tietää, kestääkö suhde loppuelämän. Tietysti siihen pyritään. Olen oikein tyytyväinen elämääni, vaikka olisi varmaan pitänyt nuorena rällästää enemmän, ettei olisi jäänyt harmittamaan (vähän).

      Tai sanotaan näin, että jos olisi nuorena saanut enemmän huonoja kokemuksia, osaisi nyt arvostaa enemmän oikein hyvää naista :)

    • &%&%&%&

      Tasapainoiseta suhteesta unelmoin. Missä kaksi aikuista naista voisivat jakaa arjen yhdessä. Että olisi hyvä olla toisen kanssa. Tavallisesta arjesta kaikkineen.

    • 30-v.

      Tasa-arvoinen ja tasapainoinen parisuhde. Haluan rakastaa ja tuntea olevani rakastettu arjen keskellä.

    • Ei olemassakaan?

      Suhde jossa toinen osapuoli olisi vähän hulivili, ehdottomasti kuitenkin rehellinen sellainen, tarvittaessa raadollisuuteen asti!
      Itsenäinen, ei millään lailla (!!!) vanhemmistaan rahallisesti riippuvainen. Joku joka kykenee ajattelemaan "outside of the box", eikä ole vainoharhainen, eikä missään nimessä mustasukkainen, paljoa ainakaan. Joku joka on kykeneväinen olemaan oman itsensä herra, ja elämään elämäänsä kuten parhaaksi näkee, pistämättä painoa sille mitä muut ajattelee.
      Olematta kuitenkaan rötöstelijä tai muunlainen lainpakolainen. Ei tahallaan ilkeä, mutta mikään muiden poljettava tossu!
      Joku joka on paikalla kun tarvitaan, mutta ei läheisriippuvainen. Osaa olla yksin, eikä tunne pakottavaa tarvetta takertua ihmisiin ja pystyy tuntemaan itsensä kokonaiseksi ilman parisuhdetta!
      Ei tyydy ihan kivaan vaan olemisen ilosta, vaan osaa vaatia!
      Pystyväinen ottamaan toiset huomioon, mutta ei turhanpäiväinen kenenkään perseennuolija..
      Ja jos vielä löytyisi polyamorista ajattelutapaa ja siinä olisi tälle tytölle jo aika pelottavan lähellä täydellistä oleva ihminen/suhde :)
      Mahdotontahan se ihminen taitaa aina hakea, mutta toivossa on hyvä elää..

    • allornothing

      Rakastava ja intohimoinen suhde jossa molemmat olisivat myös toistensa parhaita ystäviä. Omaa tilaa mutta myös paljon läheisyyttä. Yhteiset päämäärät ja kiinnostuksen kohteet. Ei liian tasapaksu suhde. Suhteella mahdollisuus kasvaa ja kehittyä. Molemmat osapuolet hulluina toisiinsa varsinkin seksuaalisesti. Molemmat osapuolet valmiita tekemään kaikkensa toisen eteen. Vankka suhde joka ei liian vähästä sorru . Osapuolet tukevat toisiaan vaikeina aikoina.

      • all

        Tulipa taas itelle ihan törkeen hyvä fiilis kun luin tämän, omalle kohdalle kun on kohtalo suonut tuon kaiken ja vielä enemmän :)


    • allright lezzie

      noi kaks viimestä tyyppiä ovat ehdottomasti minä,vähän vielä oon tota perseennuolijaa muuten kaikki täsmää,kovempi muille jos osaisi olla ja vielä enemmän pitää päänsä omissa menemisissä ehkä. :)

    • zannaaa

      Vapaamuotoisesta suhteesta järkevän aikuisen huumorintajuisen naisen kanssa. "Good friends with benefits." Sitten jos joku päivä pokka riittää tulemaan ulos kaapista niin sitten tottakai tasaista hiljalleen kehittyvää parisuhdetta.

    • sannnaaa91

      Haaveilen sitoutumisesta ihanan naisen kanssa, jos nainen tuntuisi okealta olisin valmis sitoutumaan häneen loppu elämäkseni. Tosin mulla ei ole mikään kiire muuttaa yhteen ym. Haluaisin et suhde etenisi omalla painollaan.

      Pieni vauva kuumekkin vaivaa, joten lapsia ehdottomasti haluan, en tosin vielä koska, ikä/ elämän tilanne ei ole vielä mielestäni sopiva.

    • 13+16

      Haaveena tasapainoinen parisuhde aikuisen naisen kanssa

      • Mun suhde toivo

        Haluaisin rikkaan mihen ketä tykää
        Mun tissejä ja pillua nuolla ja seksistä ja sopailusta ja semmoinen että se ei hirveesti jois alkoholia ja Että se tulis synnytyksiin tueksseni


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1814
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1754
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1728
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1434
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1380
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      483
      998
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      955
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      903
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      894
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      858
    Aihe