Jos on saanut joulukuussa veronpalautuksen takia kaiken kaikkiaan esim. 1000 e "tuloa", niin paljonkohan siitä rangaistaan tammikuun ttt:n kohdalla? Eikö ole olemassa joku toimeentulonormi sikäli, että kuukaudessa ihmisen oletetaan elävän jollain noin 800 e:lla tjs? Se perusosa, nyk. noin 460 yksinasuvalta, ei normaalisti kata kenenkään kuluja (vuokra mukaan lukien). Eli ajatellaanko, että noin 800 e:n ylimenevä osuus on ylimääräistä luksusta, jota ei tarvitse joulukuussa ja joka riittää hienosti tammikuun tuloksi ja sellaiseksi myös lasketaan? Vähenenttäisiinkö siinä tapauksessa noin 200 e siitä ttt.sta, jonka muuten saisi tammikuussa?
paljonko jouluk:lta vyörytetään?
12
97
Vastaukset
- klknsd
Pienet tulot (muutama kymppi) jätetään huomioimatta kokonaan, työtulosta jätetään vähintään 20% ja enintään 150 euroa huomioimatta etuoikeutettuna tulona. Veronpalautus voidaan ottaa kokonaan huomioon eli se ei ole etuoikeutettua tuloa, mutta sen huomioiminen riippuu kunnasta, jossa asioi.
Esim. Helsingissä veronpalautus otetaan kokonaisuudessaa tulona huomioon ja kaikki toimeentulotukinormin ylittävä vyörytetään eteenpäin. Ja se toimeentulotukinormi on se perusosa eli ei ole erikseen mitään toista esim. 800 euron rajaa olemassa. Ja koska perusosan korotus tuli voimaan vasta vuoden alusta, niin joulukuussa tulleet veronpalautukset menevät vielä vanhan normin (411 euroa) mukaan joulukuun osalta.
Siis tuosta hypoteettisesta 1000 €, jos se olisi kokonaisuudessaan veronpalautusta, vyörytettäisiin 590 € tammikuulle ja siitä eteenpäin ainakin helmikuulle, jos sitä olisi vielä jäljellä. Usein se kaksi kuukautta on jonkinlainen jakolinja, jossa siitä vyörytyksestä kannattaa jo alkaa valittaa. Toki valittaa voi aikaisemminkin ja joskus se saattaa jopa kannattaa, mutta jostain on tuo kahden kuukauden raja jäänyt mieleen. Ongelmahan tässä on se, että missään ei yksityiskohtaisesti lue ehtoja miten ja kuinka pitkäksi aikaa vyörytetään eli kunnes joku saa KHO:sta päätöksen asiassa tai laki kirjoitetaan yksiselitteiseksi, ollaan kaikki virkailijoiden armoilla näissä asioissa.- werwerwerwer
entä jos tammikuun lopussa tilillä on 0 euroa näistä yli 1000 eurosta ja hakee esim. helmikuussa tt-tukea?
- vanha asiakas
werwerwerwer kirjoitti:
entä jos tammikuun lopussa tilillä on 0 euroa näistä yli 1000 eurosta ja hakee esim. helmikuussa tt-tukea?
Ei se auta kun joudut toimittamaan kahden kuukauden tilitiedot tuloistasi. Sossu ei ota mitenkään sitä huomioon jos tuhlaat heti kaiken rahan mitä saat.
- ap
Mitenkäs vuokra siinä yhtälössä huomioidaan, jos joulukuun asumistuki sisältyy oletettuun joulukuun 1000 euroon? Katsooko ne, että tuosta 590 e:sta vähennetään joulukuun vuokra ja jäljelle jäävän rahan voi vyöryttää tammikuulle?
- jep jpe
vanha asiakas kirjoitti:
Ei se auta kun joudut toimittamaan kahden kuukauden tilitiedot tuloistasi. Sossu ei ota mitenkään sitä huomioon jos tuhlaat heti kaiken rahan mitä saat.
Tästä syystä ei kannata mennä pätkätöihin.
Olisi töitä tarjolla kuukaudeksi ja palkka olisi 1600€/kk, mutta on hyödytöntä mennä töihin, sillä kuitenkin pitäisi elää 418€/kk tuloilla vaikka kävisi töissä, sillä palkka vyörytetään seuraaville kuukausille.
Sossu olettaa, että vaikka kävisit töissä ja tienaisit 3000€/kk, niin kuitenkin pitäisi elää reilulla 400€/kk tuloilla. Et saa palkkarahoillasi ostaa itsellesi edes televisiota tai pesukonetta, vaan kuukausipalkan pitäisi riittää puoleksi vuodeksi.. - sivuhuom.
jep jpe kirjoitti:
Tästä syystä ei kannata mennä pätkätöihin.
Olisi töitä tarjolla kuukaudeksi ja palkka olisi 1600€/kk, mutta on hyödytöntä mennä töihin, sillä kuitenkin pitäisi elää 418€/kk tuloilla vaikka kävisi töissä, sillä palkka vyörytetään seuraaville kuukausille.
Sossu olettaa, että vaikka kävisit töissä ja tienaisit 3000€/kk, niin kuitenkin pitäisi elää reilulla 400€/kk tuloilla. Et saa palkkarahoillasi ostaa itsellesi edes televisiota tai pesukonetta, vaan kuukausipalkan pitäisi riittää puoleksi vuodeksi..Täytyisikö tuosta vyörytetystä TYÖtulosta jättää huomioimatta 150 €/kk, koska muutoinhan pätkätyöläistä kohdellaan eriarvoisesti suhteessa osa-aikatyöläiseen?
Onkohan kukaan työtulojen vyörytyksen uhri valittanut ja asiasta olisi ennakkopäätös olemassa? - werwerwerwrewer
jep jpe kirjoitti:
Tästä syystä ei kannata mennä pätkätöihin.
Olisi töitä tarjolla kuukaudeksi ja palkka olisi 1600€/kk, mutta on hyödytöntä mennä töihin, sillä kuitenkin pitäisi elää 418€/kk tuloilla vaikka kävisi töissä, sillä palkka vyörytetään seuraaville kuukausille.
Sossu olettaa, että vaikka kävisit töissä ja tienaisit 3000€/kk, niin kuitenkin pitäisi elää reilulla 400€/kk tuloilla. Et saa palkkarahoillasi ostaa itsellesi edes televisiota tai pesukonetta, vaan kuukausipalkan pitäisi riittää puoleksi vuodeksi..se on nykyään 461,05 € yksinasuvalta. ei ne puoleksi vuotta vyörytä, tilitiedotkin kysytään vain kahdelta kuukaudelta, ja toimeentulotukilaissa puhutaan vain kuukaudesta.
lisäksi siellä on:
12§
Varoina ei kuitenkaan oteta huomioon:
...
4) muita varoja, joiden katsotaan olevan tarpeen jatkuvan toimeentulon turvaamiseksi.
kokeilen miten vyörytellään ensi kuussa, nostan nyt setelitukun "yllättäviin menoihin". - werwerwer
ap kirjoitti:
Mitenkäs vuokra siinä yhtälössä huomioidaan, jos joulukuun asumistuki sisältyy oletettuun joulukuun 1000 euroon? Katsooko ne, että tuosta 590 e:sta vähennetään joulukuun vuokra ja jäljelle jäävän rahan voi vyöryttää tammikuulle?
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1997/19971412
7 b §
ja asumistukihan on max 80% vuokrasta, sossu voi maksaa sen loput 20%. - 6543456
sivuhuom. kirjoitti:
Täytyisikö tuosta vyörytetystä TYÖtulosta jättää huomioimatta 150 €/kk, koska muutoinhan pätkätyöläistä kohdellaan eriarvoisesti suhteessa osa-aikatyöläiseen?
Onkohan kukaan työtulojen vyörytyksen uhri valittanut ja asiasta olisi ennakkopäätös olemassa?"Onkohan kukaan työtulojen vyörytyksen uhri valittanut ja asiasta olisi ennakkopäätös olemassa? "
Minä olen valittanut työtulon vyöryttämisestä, ja sain itselleni myönteisen päätöksen eli saamani työtulot katsottiin niin vähäiseksi kokonaisuuden huomioon ottaen, ettei vyörytystä saanut tehdä. Ennakkopäätökseksi tästä ei ole, sillä asia on aina tapauskohtainen eli kohtuullisuusarviointi riippuu monista eri asioista.
Muutoinkaan tuo sossun laskennallinen perusosalla eläminen ja ns. ylimääräisen osan vyöryttäminen ei ole lainmukaista, sillä useastihan on niin, että työttömänä ollessa ei ole ollut varaa ostaa perusosasta kalliita perusjuttuja (televisio, pesukone yms.) jotka kuitenkin ovat ns. tavanomaista irtaimistoa. Ihmisellä on oikeus ostaa ne jos vaikka pääsee töihin eikä tarvitse säästää ns. pahan päivän varalle normiosan ylittävää tuloa. Toki jos ihminen ostaa esim. kalliin auton osamaksulla tietäen ettei rahaa ole esim. puolen vuoden kuluttua pätkätyöstä johtuen, niin tuskin sitä suopein silmin katsottaisi sossussa tai oikeudessakaan.
- Petu...
Ansiotulo
Hiljattain oikeus antoi päätöksen jonka mukaan päiväraha on ansiotuloa:
http://www.toimeentulotuki.net/2011/ansiotulo.php
Jos henkilön veronpalautus muodostaa siitä, että on maksanut liikaa veroa ansiotulosta niin silloin mielestäni veronpalautus on ansiotuloa. Toimeentulotukilain 11§:n mukaisesti: "Tuloina ei oteta huomioon vähintään 20:tä prosenttia ansiotuloista, kuitenkin enintään 150:tä euroa kuukaudessa."
-eli itselläni jos olisi tuollainen tilanne niin ainakin hakisin hallinto-oikeudessa muutosta siihen jos koko palautus otettaisiin tulona huomioon jos se olisi ansiotulon palautusta.
http://www.toimeentulotuki.net - ap
On vähän veetuuntunut olo, tammikulle ei varmaan tule mitään ja ehkei helmikuullekaan, jos siellä perse pitkällä vyöryttävät. Ei kylläkään riitä mikään raha ilman tt-tukea helmikuussa, edes koko vuokraan. Ehkä teen jonkin valituksen, jos se nyt mitään auttaa. Päätöksiä pitäisi tulla tammikuun puolella.
- oioijioijoijoj
Ymmärrän tilanteesi. Itselläni jäi tänä vuonna joulukuun tuki saamatta veronpalautuksen takia. Osasin kuitenkin valmistautua asiaan. Viime vuonna en saanut tukea joulu-helmikuussa kun sain veronpalautuksen lisäksi vähän palkkaa joulukuussa. Sellaista se on. Aina kannattaa valittaa, mutta kannattaa myös ennakoida tulevaa. Ensikertalaiselle nämä käytännöt tulevat tietysti usein yllätyksenä, mutta seuraavalla kerralla osaa odottaa jo ratkaisua ja elää sen mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1241984Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331910Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101804Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561470Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5231091Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50978Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115920Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347889