Koiramme lehti

Bortsukka-boy

Lueskelin Koiramme lehteä. Toivottavasti bortsuja pennuttavat ymmärtävät vastuunsa ja ymmärtävät, että raha ei ole se mikä ratkaisee. Bortsujen suosio on rajussa kasvussa. Se tarkoittaa suoraan sitä, että bortsuista tulee myyntiartikkeleita/kauppatavaraa.

Antakaas, kun ennustan. Bortsupentuja aletaan myydä tulevaisuudessa älykköinä ja lutuisina kavereina. Kun kaikki ei olekaan niin ruusuilla tanssimista, niin palstoilla aletaan myymään huonosti käyttäytyviä bortsuja entistä enemmän pilkkahintaan. Se tarkoittaa suoraan sitä, että ketuilleen ollaan menty.

Bortsu ei ole joka miehen ja naisen koira. Olkoonkin älykkö, mutta ei se tee koirasta helppoa koulutettavaa/hallittavaa. Päinvastoin se älykkyys saattaa tuoda kokemattomissa käsissä myös melkoisia ongelmia.

Minä ainakin pidän huolestuttavana sitä, että bortsuja myydään ihan tosta vaan ja ihan kelle vaan.

3

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BC

      Huolestuttavinta rodun suosion kasvussa juuri se, että kun kysyntä kasvaa, teetetään pentuja "huonoilla yksilöillä". Siinä yleistyy käyttäytymishäiriöt ja sairaudet, esim. epilepsia.

    • Anneli65

      Nyt en saanut kiinni, mikä rotu on bortsukka ? kun kirjoitus on Collieiden sivuilla ? ihan vain mielenkiinnosta kyselen ?

    • Jokumoiii

      Bortsukka = Bordercollie (korjatkaa jos olen väärässä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2577
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2263
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      111
      1941
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      128
      1926
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1653
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      146
      1220
    7. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      26
      1085
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1051
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      999
    Aihe