1. Mikä rotu
2. Mikä paras tulos tokossa
Kiinnostaa tokotulokset toikoilijoilta jotka harrastavat vaativampia tai harvinaisempia rotuja ja jotka kilpailleet. Ei tuloksia helpoilta pk-roduilta paimenkoirilta vaan kääpiökoirilta, seurakoirilta, terriereiltä etc..
mukava nähdä tuleeko vaikka tiibetinspanielia tai chihuhuata tms..
tokogallubbia
5
<50
Vastaukset
- Eiköhän ne
saa helpoiten kun katsoo järjestettyjen kilpailuiden tuloslistat? Mutta toki ne ovat tylsää luettavaa...
- tokokilpailija
totta tylsää eikä herää keskustelua rotujen koulutuksista. jalostustaulukosta olen hieman katsonut..mutta en tiedä päivittääkö kaikki sinne tuloksiaan.. :)
Miksi kaikki tokoinnokkaat valitsevat ns. helpot rodut eikä harrasta haasteellisimmilla ja minusta mielenkiintoisimmilla roduilla.?
mistä muualta voisi katsoa kuin fcl:n jalostusjärjestelmästä ja linkkejä kiitos. :) - justjoodiipadaapiti
tokokilpailija kirjoitti:
totta tylsää eikä herää keskustelua rotujen koulutuksista. jalostustaulukosta olen hieman katsonut..mutta en tiedä päivittääkö kaikki sinne tuloksiaan.. :)
Miksi kaikki tokoinnokkaat valitsevat ns. helpot rodut eikä harrasta haasteellisimmilla ja minusta mielenkiintoisimmilla roduilla.?
mistä muualta voisi katsoa kuin fcl:n jalostusjärjestelmästä ja linkkejä kiitos. :)Kenneliiton jalostustietojärjestelmä laahaa erittäin paljon perässä, eipä sieltä mitään toko-agi-tuloksia kannata kyttäillä.
Parhaiten olen niitä tuloksia löytänyt aina rotuyhdistyksen sivuilta esim.keskustelupalstalta. kun haluaa siis tietyn rodun tuloksia seurailla.
Ja tietysti kasvattajatkin ilmottelevat hyvistä tuloksista kotisivuillaan. - tokokilpailija
justjoodiipadaapiti kirjoitti:
Kenneliiton jalostustietojärjestelmä laahaa erittäin paljon perässä, eipä sieltä mitään toko-agi-tuloksia kannata kyttäillä.
Parhaiten olen niitä tuloksia löytänyt aina rotuyhdistyksen sivuilta esim.keskustelupalstalta. kun haluaa siis tietyn rodun tuloksia seurailla.
Ja tietysti kasvattajatkin ilmottelevat hyvistä tuloksista kotisivuillaan.Näin olen katsellutkin mutta työlästä se on kun rotuja niin paljon.. :( ja sieltä jalostusjärjestelmästä
Eli olisi kiva edelleen kuulla onko joku tokuharrastaja harvinaisemman rodun kera ja miten mennyt..? :)
- Eläinkouluttaja C.
Olen koirani kanssa vasta tokoa harjoitteleva koirakko, mutta koska epätavallisista roduista olit kiinnostunut kirjoittelen kuitenkin :)
Minun koirani on rodultaan kääpiöpinseri, käymme treenaamassa erittäin kokeneella ohjaajalla jonka mielestä koirani on kuin tehty tokoon. Kuulemma tokossa kääpiöpinsereitä on harvassa johtuen yleensä huonosta treenikestävyydestä ja puuttuvasta pitkäjänteisyydestä. Vitsailen usein että minulla on viallinen kääpiöpinseri kun se on hyvin epätyypillinen :)
Mutta tässä sen näkee että toivoa on löytää harrastuskaveri mistä tahansa rodusta, täytyy vain löytää kasvattaja joka pyrkii kasvatuksessaan tuottamaan paremmin harrastuksiin sopivia koiria.
Niin, harrastamme myös näyttelyitä, koiratassia ja agilitya.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1171897Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1181786Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101771Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561446Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341385Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii4881026Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50966Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai237913Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115911Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347869