Oon miettiny, että lopettaisin imetyksen ja samalla haluaisin että lapsemme oppis nukkuu yöt paremmin. Nykyään syö pari kertaa yössä. Me ollaan suunniteltu toista lasta, joten mielestäni imetys ois hyvä lopettaa ajoissa.
Mietin miten rupeen vähetämään imetystä ja miten opetan ettei illalla nukkumaan mennessä saakkaan tissiä, eikä yöllä jokaiseen herätykseen..
tyttö on siis 1v 3kk :)
imetyksen lopetus-unikoulu
2
193
Vastaukset
- Yksi idea
Unikouluja ja metodeja tuohon on pilvin pimein, esim. kirjassa Unihiekkaa etsimässä tai Pehmeä matka höyhensaarille.
Itse voisin kuvitella tekeväni tuon ikäisen lapsen kanssa niin, että ensinnäkin SELITTÄÄ asian monta kertaa, tuon ikäinen ymmärtää jo. Ja sit selittää että se imetys vaihtuu vaikka silittelyyn... silittelee lasta sänkyyn kunnes rauhoittuu, mutta ennen kuin lapsi nukahtaa niin muutaa olosuhteet sellaisiksi, joissa lapsi jatkaa unia yön (eli jos nukkuu yksin, niin lähtee huoneesta kun lapsi on rauhallinen ja väsynyt ja jos nukkuu perhepedissä, niin pötköttelee vieressä mutta ei paijaa). Jos ja kun lapsi protestoi, rauhoittaisin taas tassuttelemalla/silittämällä. Jos itku olisi hysteeristä, ottaisin itse syliin. Kun rauhoittuu, takaisin sänkyyn / silitys loppuu. Ideana, että EI JÄTETÄ ITKEMÄÄN YKSIN, mutta rauhoituttuaan nukahtaisi niissä olosuhteissa missä yöllä herääkin. Ja yöllä sama juttu, en itkettäisi yksin, mutta jos silittää uneen asti, saa todennäköisesti tehdä sen seuraavallakin kerralla. Monille lapsille riittää ihan tämä, että jossain vaiheessa lakkaavat sitten huhuilemasta vanhempiaan jos yöllä heräävät ja osaavat sen sijaan jatkaa unia yksin - itkemättä.
Tämä vain yksi ehdotus. Toinen hyvä vaihtoehto on että jätät nukutuksen / yöheräämiset muutamaksi yöksi isän tai muun vanhemman (esim. mummon) harteille. Vettä kannattaa tarjota illalla/yöllä aluksi varsinkin jos lapsi itkee tissin perään, siinä tulee karmea jano!
Mut älä yritä mitään väkisin. Mikä sopii yhdelle lapselle tai äidille niin ei sovi toiselle. Valitse saamistasi ehdotuksista se mikä tuntuu oikealta. - tipitii..
no mie kokeilisin siirtää sen tissin nokkikseksi. eli yöllä tarjottais vaan vettä nokkamukista, mahdollisesti isän toimesta ekat yöt ja sitten jatkossa äidin.
meilläkin vasta ajatuksen asteella tämä yövieroitus :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016285Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088