Oon miettiny, että lopettaisin imetyksen ja samalla haluaisin että lapsemme oppis nukkuu yöt paremmin. Nykyään syö pari kertaa yössä. Me ollaan suunniteltu toista lasta, joten mielestäni imetys ois hyvä lopettaa ajoissa.
Mietin miten rupeen vähetämään imetystä ja miten opetan ettei illalla nukkumaan mennessä saakkaan tissiä, eikä yöllä jokaiseen herätykseen..
tyttö on siis 1v 3kk :)
imetyksen lopetus-unikoulu
2
142
Vastaukset
- Yksi idea
Unikouluja ja metodeja tuohon on pilvin pimein, esim. kirjassa Unihiekkaa etsimässä tai Pehmeä matka höyhensaarille.
Itse voisin kuvitella tekeväni tuon ikäisen lapsen kanssa niin, että ensinnäkin SELITTÄÄ asian monta kertaa, tuon ikäinen ymmärtää jo. Ja sit selittää että se imetys vaihtuu vaikka silittelyyn... silittelee lasta sänkyyn kunnes rauhoittuu, mutta ennen kuin lapsi nukahtaa niin muutaa olosuhteet sellaisiksi, joissa lapsi jatkaa unia yön (eli jos nukkuu yksin, niin lähtee huoneesta kun lapsi on rauhallinen ja väsynyt ja jos nukkuu perhepedissä, niin pötköttelee vieressä mutta ei paijaa). Jos ja kun lapsi protestoi, rauhoittaisin taas tassuttelemalla/silittämällä. Jos itku olisi hysteeristä, ottaisin itse syliin. Kun rauhoittuu, takaisin sänkyyn / silitys loppuu. Ideana, että EI JÄTETÄ ITKEMÄÄN YKSIN, mutta rauhoituttuaan nukahtaisi niissä olosuhteissa missä yöllä herääkin. Ja yöllä sama juttu, en itkettäisi yksin, mutta jos silittää uneen asti, saa todennäköisesti tehdä sen seuraavallakin kerralla. Monille lapsille riittää ihan tämä, että jossain vaiheessa lakkaavat sitten huhuilemasta vanhempiaan jos yöllä heräävät ja osaavat sen sijaan jatkaa unia yksin - itkemättä.
Tämä vain yksi ehdotus. Toinen hyvä vaihtoehto on että jätät nukutuksen / yöheräämiset muutamaksi yöksi isän tai muun vanhemman (esim. mummon) harteille. Vettä kannattaa tarjota illalla/yöllä aluksi varsinkin jos lapsi itkee tissin perään, siinä tulee karmea jano!
Mut älä yritä mitään väkisin. Mikä sopii yhdelle lapselle tai äidille niin ei sovi toiselle. Valitse saamistasi ehdotuksista se mikä tuntuu oikealta. - tipitii..
no mie kokeilisin siirtää sen tissin nokkikseksi. eli yöllä tarjottais vaan vettä nokkamukista, mahdollisesti isän toimesta ekat yöt ja sitten jatkossa äidin.
meilläkin vasta ajatuksen asteella tämä yövieroitus :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 215067
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r23343Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361300- 1001288
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121210- 931084
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17893viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168845En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61773- 35742