tukiainen

Miten hankintalaki vaikuttaa mhy:n suunnitteleman yksityistien
perusparantamiseen johon tulee noin 90% tuet, ja kuka tässä
tapauksessa päättää urakan tekijän tiekunta vai mhy?
11163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

........yleensä maksaja päättää,minä ainakin tiekunnan osakkaana valvoisin onko urakkahinnat kohdallaan

Äänestä
  • Meillä ainakin tehtiin päätökset ilman tiekunnan osakkaiden kuulemista,30
    lieneekö mennyt pykälien mukaan.

    Äänestä

  • tuulentupa kirjoitti:

    Meillä ainakin tehtiin päätökset ilman tiekunnan osakkaiden kuulemista,30
    lieneekö mennyt pykälien mukaan.

    Periaatteessa osakas päättää mutta mhy käyttää ja omaa sellaisen auktoriteetin ja ammattitaidon, että sillä on mahdollisuus vaikuttaa asioihin.

    Oliko Pirkanmaalla? Siellä on yksi mhy, joka tekee vain itselleen edullisia ratkaisuja, ainakin vielä muutamia vuosia sitten.

    Äänestä

  • Tilan omistaja kirjoitti:

    Periaatteessa osakas päättää mutta mhy käyttää ja omaa sellaisen auktoriteetin ja ammattitaidon, että sillä on mahdollisuus vaikuttaa asioihin.

    Oliko Pirkanmaalla? Siellä on yksi mhy, joka tekee vain itselleen edullisia ratkaisuja, ainakin vielä muutamia vuosia sitten.

    Mitäs meinaa "periaatteessa osakas päättää?

    Ei ollut ,osaa ne muuallakin, mutta edelleen se hankintalaki.

    Äänestä

Yli 100 000€ rakennushankintoja hankintalaki koskee..niistä päättäminen ilman julkista tarjouskilpailua laiton.

Valitusoikeus mahdollisuus markkinaoikeuteen.
Tehdyt tarjoukset tulee olla keskenään vertailu kelpoisia ja avoimia

Tuolta Hilman sivuilta voi katsella ja etsiä onko ko. rakennushankkeesta tehty hankintailmoitus
www.hankintailmoitus.fi

Äänestä

Epäilen, etä mhy ei suunnittele mitään.

Äänestä
  • Perustele epäilysi suunnittelemattomuudesta!

    Äänestä


Sanoppa aloittaja mistä saat 90 % tuet niin minäkin osaan hakea.

Voi olla, että jossainpäin Suomea avustusta tulee jopa 50 %. Se on ihan hyvä, jotta tieisännät eivät saa laittaa marjamiehille puomia.

Mutta kyllä hankinnat on kilpailutettava, jos julkista avustusta tulee vähintään 50 % eli hankintalaki tulee sovellettavaksi (ehkä vähän kevennetyin ehdoin).

Äänestä
  • Jos yksityistien varressa pysyvää asutusta .Tien peruskunnostukseen saa,valtion avustus 60%, kunnan 30%, loput osakkailta.
    Noihin tierahoihin pyrkii mhy.kin pääsemään käsiksi, kuten kaikki metsäalalla toimivat .....epäilijöille tiedoksi

    http://www.mhy.fi/mhy/metsanhoito/fi_FI/tietojat/

    Äänestä

Ja tosi hanakasti pyrkiikin, kun sattuu sopivan nulju siellä aisoihin.
Siinä on kulkaapas tilanomistaja tiukoilla.U_U

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sepäoli kirjoitti:

Miten hankintalaki vaikuttaa mhy:n suunnitteleman yksityistien
perusparantamiseen johon tulee noin 90% tuet, ja kuka tässä
tapauksessa päättää urakan tekijän tiekunta vai mhy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu