Tarvitsisin vinkkejä mistä voisin löytää sellaisen vanhan puisen ruokapöydän, tai ainakin sen näköisen. Sellaista rosoisuutta haen, en sliipattua lookkia. Mitkään iskussa, askossa, vepsäläisessä yms. myytävät bulkkipöydät eivät iske enää, joten vähän "erikoisempi" on hakusessa. Kyllähän noita kivoja löytyy, mutta sitten on hintaa nelinumeroisia summia. Kaikki sanovat, että tuollaisia löytyy helposti kirppareilta, huutokaupoista, kierrätyskeskuksista yms, mutta enpä ole löytänyt. PK-seudulla jos joku tietää mistä voisin katsella, niin kiitän ja kumarran!
Tätä tyyliä:
http://3.bp.blogspot.com/-X2NUxExw3G0/TlPl2_8Pa9I/AAAAAAAADsc/7O37G6gnERE/s1600/asuntomessut2011_2.jpg
http://4.bp.blogspot.com/_Lw0HDkjGzns/TGQaJ8LSY_I/AAAAAAAAATI/Oxg3g0mlii4/s1600/Miran_poyta5.jpg
Sivu 92, pöytä 3
http://ipaper.ipapercms.dk/HouseDoctor/HouseDoctor2012/Everyday2012/
Vanha puinen ruokapöytä
5
2100
Vastaukset
- Isadora.
Voi olla, ettei tollasia juuri löydykää mistään kirppareilta. Kakkonen ja kolmonen näytti musta itse tehdyiltä. Ykkönenkin saatto olla, jotenkin se pöytälevy ja jalat ei niin kuin saumattomasti kuuluis yhteen.
Kyllähän kaikkee vanhaa huonekalua löytyy niistä kierrätyskeskuksista ja kirpputoreilta, mutta yleensä ne on just sitä "vuosikertaa" ja tyyliä, missä ei ole tällä hetkellä oikein mitään viehkoo. Ne on vaan sitä 70-80 -luvun halpaa sotkatyyppistä kalustetta, mistä ihmiset haluu päästä eroon. Ei ne kaikki 70-luvun lastulevymööpelitkään ihan retrosta mene.
Et tätä kysynyt, mutta sanon nyt kumminkin, että noista kuvista se eka oli musta aika kamala. Siinä oli tarkoituksellisesti hommattu oikein vanhanaikainen ja kulunut pöytäpinta (mikäli se sitä edes on ollut alunperin), putsattu, puleerattu, hiottu, kiillotettu ja öljytty ja paiskattu äärimmäisen ultramoderniin ympäristöön, missä ei ole sitten yhtään mitään muuta vastaavanlaista antamaan tasapainoa ja ilmettä, ja tulos on minun mielestäni outo, jotenkin hölmö.
Vanha ja uusi sopii ihan hyvin yhteen jos osataan sovittaa, mutta ainakin mun silmääni tällainen pelkästään yksi iso hallitseva elementti keskellä aivan siitä muuten poikkeavaa interiööriä on liian silmiinpistävä, harmonisuus puuttuu. Siis tos kuvassa mun mielestä on noin, en tarkoita, että sinä sisustaisit sillä tavalla.
Itsellenikin kelpais joku oikein vanha ja kolpposen näköinen pirttikalusto, jos vaan jostain löytyis. Ja en tosiaankaan tarkoita mitään 70-luvulla tehtyjä, vaan oikein kunnon "aittakamaa." Mutta eipä niitä taida enää paljon myynnissä olla, kaipa ne on joko museoissa tai vastaavissa tai visusti ihmisten omissa huusholleissa, ellei perilliset ole vahingossa hävittäneet tai lahottaneet tai pilanneet nerokkailla entisöimisideoillaan. - Mestästäseon
Mä taas oikein tykkäsin tosta ekasta, muita en ole edes katsonut.
- xxxxx
Hei! Olen nähnyt vanhoja /vanhan tyylisiä pöytiä sekä Pentikin myymälässä Arabianrannassa sekä mm. Mosa Interiors liikkeessä.
http://www.mosainteriors.fi/ - xxxxx
Pentikin ja Mosan lisäksi on tietty ainakin Boknäs. Heillä on paljon vintage ja country style tuotteita: http://www.boknas.fi/
- Pikkupietiläinen
Täältä ainakin saa Lönnrotinkadulta, siellä on nähtävissä näitä vanhoja lankkuja!
http://bellart.fi/tuotteet/ruokapoydat-ja-tuolit
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3673987Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel1091433- 941297
Jäätävä epävarmuus
Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko651094Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?
The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass14927Perjantaita!
Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔58907Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"
Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise12877- 38870
- 65861
Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua
Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään60859