Noniin, hämää hieman tämä minun tilanteeni.
Kuukautiseni alkoivat (hieman aikaisemmin kuin yleensä) ruskeana, niukkana vuotona, joka siis oli ihan tavallista silloin mielestäni, joten aloitin e-pillerien syömisen. Ekaa kertaa siis aloitin, ja otin ensimmäisen pillerin vuodon ensimmäisenä päivänä niinkuin pitääkin.
Eipä siinä mitään, nyt on mennyt jo viikko, ja vuoto on ollut kokoajan pelkästään ruskeaa, mikä on minulle hyvin epätavallista. Yleensä myös kuukautiseni alkavat aika rytinällä ja ihan kunnon verta aina. Myöskään mitään kuukautisoireita ei ollut ennen menkkoja, ehkä vähän vatsaa turvotti. Ei myöskään kipuja ole ollut.
Voiko olla että pillerit voisi vaikuttaa noin lyhyellä aikavälillä vuotoon jotenkin, vai onko tässä nyt kyse jostakin vakavemmasta? Raskauden mahis on aika minimi, mutten poissulkisi sitä.
Kuukautiseni alkoivat (hieman aikaisemmin kuin yleensä) ruskeana, niukkana vuotona, joka siis oli ihan tavallista silloin mielestäni, joten aloitin e-pillerien syömisen. Ekaa kertaa siis aloitin, ja otin ensimmäisen pillerin vuodon ensimmäisenä päivänä niinkuin pitääkin.
Eipä siinä mitään, nyt on mennyt jo viikko, ja vuoto on ollut kokoajan pelkästään ruskeaa, mikä on minulle hyvin epätavallista. Yleensä myös kuukautiseni alkavat aika rytinällä ja ihan kunnon verta aina. Myöskään mitään kuukautisoireita ei ollut ennen menkkoja, ehkä vähän vatsaa turvotti. Ei myöskään kipuja ole ollut.
Voiko olla että pillerit voisi vaikuttaa noin lyhyellä aikavälillä vuotoon jotenkin, vai onko tässä nyt kyse jostakin vakavemmasta? Raskauden mahis on aika minimi, mutten poissulkisi sitä.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pillereiden aloittaminen voi vaikuttaa kuukautisiin. Osalla ne loppuvat kuin seinään, osalla ne jatkuvat useamman viikon, kunnes homma sitten tasaantuu.
Lue se pilleripakkauksessa oleva ohje huolellisesti. Huomaat, että se kannattaa säilyttää ja että sieltä saat myöhemminkin vastauksen moniin tilanteisiin.