Sain taannoin täältä hyvät vinkit Torunin kaupungista, eli nyt vastaavat Poznanita. Eli kannattaako viikonlopun visiitti, jos vertailukohteeksi ottaa esimerkiksi Wroclawin, jossa on mukavasti nähtävää ja tyylikäs vanhakaupunki? Poznan on ainoa Puolan "iso turistikaupunki", jossa en ole vieraillut. Siis majoitus, ruoka, "pakolliset" nähtävyydet ja omia erikoisia havaintoja.
Poznan
6
426
Vastaukset
Ihan mukava kaupunki. Länsimmäinen elämäntyyli, mukava vanha keskusta (Stary Rynek = Vanha Tori, http://en.wikipedia.org/wiki/Poznań_Old_Town ). Lisäksi turisteille mm. Malta - kylpylä http://www.termymaltanskie.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=292&Itemid=236 ja kaupungin rikas kulttuuri- ja kauppaelämä.
Lähellä mm. Rogalin- ja Kórnik palatsit puistoineen, Gniezno (Puolan ensimmäinen pääkaupunki) ja vaikkapa arkeologinen museo Biskupinissa http://www.biskupin.pl/asp/intro.asp
Poznaniin pääsee alle kolmessa tunnissa nopealla junalla joko Berliinistä tai Varsovasta. Oma reittini: Laivalla Tukholmaan ja suoralla Wizzairin lennolla Tukholma Skavstasta Poznaniin.
Majoitus: useita hyviä ja edullisia hotelleja. Poznan on kuitenkin suuri markkinapaikka (Poznań International Fair, http://www.mtp.pl/en/ ), suurten markkinatapahtumien yhteydessä majoituspaikkojen hinnat ovat aivan eri luokkaa. Tänä vuonna on Poznanissa myös Euroopan jalkapallomestaruudet.- Late34
Kaunis ja aika sivistynyt kaupunki. Kuten myös Wroslaw. Oli positiivinen yllätys molemmat. etenkin Wroslaw.
- abc12311
Wroslaw?
- opiskelija
onko Poznanissa pysyvästi asuvia suomalaisia ollenkaan ??
- POZ
Totta kai, Poznanin yliopistossa opetetaan suomea ja suomenkielisiä opettajia työskentelee siellä. Kysyy vaikka Lasse Suomiselta (tarkista yhteystiedot: http://www.cimo.fi/ohjelmat/suomen_kieli_ja_kulttuuri/ulkomaiset_yliopistot_joissa_voi_opiskella_suomea )
- POZ
POZ kirjoitti:
Totta kai, Poznanin yliopistossa opetetaan suomea ja suomenkielisiä opettajia työskentelee siellä. Kysyy vaikka Lasse Suomiselta (tarkista yhteystiedot: http://www.cimo.fi/ohjelmat/suomen_kieli_ja_kulttuuri/ulkomaiset_yliopistot_joissa_voi_opiskella_suomea )
Siis kysy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841646Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691551Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2711288Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691262- 56877
- 66854
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em65843Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40831- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44791