Poznan

Reppumatkaaja

Sain taannoin täältä hyvät vinkit Torunin kaupungista, eli nyt vastaavat Poznanita. Eli kannattaako viikonlopun visiitti, jos vertailukohteeksi ottaa esimerkiksi Wroclawin, jossa on mukavasti nähtävää ja tyylikäs vanhakaupunki? Poznan on ainoa Puolan "iso turistikaupunki", jossa en ole vieraillut. Siis majoitus, ruoka, "pakolliset" nähtävyydet ja omia erikoisia havaintoja.

6

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan mukava kaupunki. Länsimmäinen elämäntyyli, mukava vanha keskusta (Stary Rynek = Vanha Tori, http://en.wikipedia.org/wiki/Poznań_Old_Town ). Lisäksi turisteille mm. Malta - kylpylä http://www.termymaltanskie.com.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=292&Itemid=236 ja kaupungin rikas kulttuuri- ja kauppaelämä.
      Lähellä mm. Rogalin- ja Kórnik palatsit puistoineen, Gniezno (Puolan ensimmäinen pääkaupunki) ja vaikkapa arkeologinen museo Biskupinissa http://www.biskupin.pl/asp/intro.asp

      Poznaniin pääsee alle kolmessa tunnissa nopealla junalla joko Berliinistä tai Varsovasta. Oma reittini: Laivalla Tukholmaan ja suoralla Wizzairin lennolla Tukholma Skavstasta Poznaniin.

      Majoitus: useita hyviä ja edullisia hotelleja. Poznan on kuitenkin suuri markkinapaikka (Poznań International Fair, http://www.mtp.pl/en/ ), suurten markkinatapahtumien yhteydessä majoituspaikkojen hinnat ovat aivan eri luokkaa. Tänä vuonna on Poznanissa myös Euroopan jalkapallomestaruudet.

    • Late34

      Kaunis ja aika sivistynyt kaupunki. Kuten myös Wroslaw. Oli positiivinen yllätys molemmat. etenkin Wroslaw.

      • abc12311

        Wroslaw?


    • opiskelija

      onko Poznanissa pysyvästi asuvia suomalaisia ollenkaan ??

      • POZ

      • POZ

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      105
      7411
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      100
      5255
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3506
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3451
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2544
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1866
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1511
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      345
      1485
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      55
      1318
    Aihe