Miten saan palomuuriohjelmat ja selaimet pelaamaan keskenään? Vaikka olen laittanut IE:lle ja Operalle oikeudet tiedonsiirtoon, niin silti selaimet vain näyttävät "cannot find server"-sivua joka osoitteessa. Nettiin pääsen vain sulkemalla palomuurit. Tällä hetkellä koneessani on Kerio Personal Firewall 4, mutta täysin sama ongelma oli myös F-Securen Internet Security 2004 -ohjelmassa.
Osaako joku viisas neuvoa?
Osaako joku viisas neuvoa?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Zone Alarm.
Tosin jokainen käyttämäni palomuuri on päästänyt nettiin perusasetuksilla, mistä sitten voi alkaa tiukentamaan asetuksia, jos tarvis.
Jotain muuta häikkää taitaa olla, onko esim.
XP:n muuri päällä, se on joissain jutuissa
pelannut ristiin muiden muurien kanssa, vaikka
sen pitäs estää vain sisääntuleva liikenne?
Sygate personal firewall toimii, ja huom vain 1 palomuuri kerrallaan.F-securen kanssa on muillakin vaikka mitä sekalaisia vaikeuksia mm p2p viruksia? jne... Lisää löydät tämän sivuston muilta palstoilta
Poista sen Kerion asennus ja asenna uudestaan.
Sitten vain tarkkana niitten perusasetusten kanssa.
Itsellä ei ole ollut ikinä Kerion kanssa ongelmia, mut jos siinä on käynyt joku asennusvaiheessa?
Joka tapauksessa nopeasti uudelleenasennettu.
Kiitos neuvoista, mutta ongelma ei ole vieläkään ratkennut. Luulen että ongelmat johtuvat F-Secure Internet Security 2004 -ohjelmasta. F-Secure toimi muuten, mutta nettisivut eivät auenneet. F-Securen poiston jälkeen asensin ZoneAlarmin, mutta se ilmoitti jatkuvasti "system error: please reboot" (ilmeisesti yleinen ongelma).
ZoneAlarmin jälkeen asensin Sygate Personal Firewallin, mutta sekin esti surffailun. Sygaten jälkeen kokeilin vielä yhtä palomuuria (jonka nimeä en nyt muista), mutta sekään ei auttanut. Tällä hetkellä koneessa on siis Kerion palomuuri, joka estää surffailun vaikka asensin sen uudelleen.
Vielä täsmennyksenä:
- olen käyttänyt vain yhtä palomuuriohjelmaa kerrallaan
- xp:n palomuuri on pois päältä
- olen laittanut selaimille aina oikeudet (permit, allow...), jos ohjelmat eivät tehneet sitä automaattisesti
Tietääkö joku viisas ratkaisua ongelmaan?
Toimiiko se netti siis normaalisti, kun otat palomuurin pois päältä? Kuulostaa uskomattomalle, jos mikään sivu ei aukea muurin takia.
Ootko varma, että nettiyhteydessä ei oo mitään sanomista? Ootko koittanut buutata modeemin?
tai sit ei :(
tai sitten selaimissa. Kokeilepa systeemin tarkistusta: start ->run -> SFC /SCANNOW (huom. väli sfc:n jälkeen). Tarvitset lisäksi Windowsin asennuslevyä. Sfc korjaa korruptoituneet failit.
Jos tämä ei auta, kokeile selaimien poistoa ja uudelleenasennusta.
Oletko palomuurien poistojen jälkeen aina tyhjentänyt rekisterin turhista tiedostoista esim. JV16 Powertoolsilla? Jos et ole, tässä saattaa myös olla eräs syy vikaan. Jostain syystä palomuureilla ja kaikilla virusohjelmilla on tapana jättää paljon paskaa jäljelle. En haluaisi sanoa mitään pahaa suomalaisesta ohjelmasta, mutta F-Secure on syvältä. Moni on pilannut koneensa sen kanssa.
Poistin JV16 Powertoolsilla F-Securen ja muiden palomuurien rekisterimerkinnät ja fiksasin tiedostot SCANNOW-menetelmällä, mutta v*ttumaisen sitkeä ongelma jatkuu entiseen malliin. Luulin noiden viimeistään jo auttavan, mutta ongelma vaan pysyy ja pysyy.
Vieläkö joku keksii muita konsteja kuin windowsin uudelleenasentamisen?
ja asensit ne uudestaan?
Ennestään koneellani ei ollut mitään Netscapea ja nyt asensin Netscape 7.1:n. Sama ongelma siinäkin...
Eikös sen pitäisi ilmoittaa nettiin pyrkivästä ohjelmasta, etenkin jos kyseessä on uusi tapaus.
Kerrohan mikä on yhteytesi= puhelinverkko, adsl, kaapeli, langaton?
Käyttis kai on jo kysytty, mutta en jaksa avata -
juu xp näkyy olevan.
Oletko siivonnut haittaohjelmia pois, lspfix.exe
auttais siinä tapauksessa että winsock2 systeemi on vaurioitunut.
Ja olikos verkkokortilla tuo yhteys?
Kyllä palomuuri ilmoittaa nettiin pyrkivät ohjelmat. Esim. jos poistan IE:n tunnistetuista ohjelmista ja avaan IE:N, niin palomuuri kysyy hyväksynkö yhteyden. Jos hyväksyn, niin se parhaimmillaan avaa selaimen aloitussivun, mutta ei mene siitä pidemmälle. Joskus se ei avaa edes aloitussivua.
Ja normanille vielä: kyseessä on adsl, winxp ja SiS 900 verkkokortti. On kuitenkin muistettava, että nettiyhteys toimii moitteettomasti ilman palomuuria.
mulla nyt ongelmana palomuuri kans...
laittaa aloitus sivun mixä hyvänsä se muuttaa sen eikä päästä mua edes f-securen sivuille...
multa puuttuu tosta ohjelmasta selvästi palomuuri... (alkuperäinen)....
mitä mä teke............
mikki
kotisivukaappari? en ole kuullut, että palomuuri vaihtaa kotisivua. Lue tuolta lisää asiasta:
http://koti.mbnet.fi/pattaya1/cwshredder.htm#Yleisi%E4
käytä System Restorea eli palauta järjestelmä mahdollisimman pitkälle taakse kuin omat tärkeät tiedostosi sallivat (backuppaa tärkeät tiedostosi sitä ennen). Sen jälkeen poista kaikki F-secureen liittyvä ja aja JV16 Powertoolsilla kaikki läpi. Lisäksi etsi sen avulla hakusanalla F-secure(Tools Registry Finder)ja poista kaikki mitä löydät. Buuttaa kone, tarkista, ettei XP:n oma palomuuri ole mennyt uudestaan päälle. Asenna ZoneAlarm (minulla ei ole koskaan ollut vaikeuksia sen kanssa).
Lisäksi kannattaisi tarkistaa kaikki Service-asetukset (niistä usein löytyy syy mitä ihmeellimpiin virheisiin). Oikeastaan sinun kannattaisi vilkaista niitä jo nyt. Ehkä löydät sieltä vian aiheuttajan. Hyvät ohjeet saat täältä:
http://www.blackviper.com/WinXP/servicecfg.htm
Formatointi on vasta viimeisin keino, koska sen mukana häviää paljon eli työsi on mennyt hukkaan.
Jees. System restorella pääsin ongelmasta. Nyt käytössä taas McAfeen palomuuri, joka toimii moitteettomasti.
Mitä opimme tästä tarinasta: Välttäkää F-Securen ohjelmia.
Tattis kaikille ohjeista