Mullan alta terveisiä(kö) ?

Uneksia...

Heips !

En tiedä kuuluuko tämä nyt tälle palstalle, mutta kysynpä nyt vaan.
Olen tehnyt 25v sitten sopimuksen erään henkilön kanssa.

Sopimus menee näin: mikäli meistä toinen kuolee, tulee hän ilmestymään tälle elossa olevalle joko unessa / päivällä. Kuolleen täytyy kertoa millaista on kuoleman jälkeen...

Eli tilanne on se, että minä olen elossa :-) ja sain kuulla eilen että tämä henkilö jonka kanssa sopimus on... nyt kuollut....:-(

Minä en edes muistanut koko asiaa... kunnes äitini muistutti minua siitä asiasta...

Nyt hieman ehkä pelottaa....plääh väärä sana... ehkä jännittää... tms...

Ehkä toivon että tämä kuollutkin olisi unohtanut asian....

Eli onko joku teistä tehnyt moista sopimusta ? Onko kokemuksia asiasta ? Onko tässä nyt varauduttava haamujengiiin ??? ;-)

10

1709

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maallinen

      Houdinin Harri teki sopimuksen vaimonsa kanssa "viimeisestä" paosta, mutta eipä manalan päälliköt päästäneet Harrin sielua ilmoittelemaan itsestään,vai eikö viitsinyt(palata?), ehkä viihtyy mukavasti siellä minne kuoltuaan joutui?

    • Skeptikko M33

      Minulla ei ollut mitään sopimusta mutta kun äitini kuoli sairaalassa, niin hän tuli unessa hyvästelemään minut ja heräsin siihen. Katsoin kelloa ja painoin ajan mieleeni.

      Seuraavana päivänä sairaalassa kysyin äitini kuolinhetkeä ja se oli sama kuin aika jolloin hän ilmestyi minulle.

      Olen skeptikko, enkä usko jumaliin tms. Kokemus pani kyllä miettimään asioita oikein tosissaan...

      • Vielä Äippä elossa.

        Nämä eivät ole leikin asioita, ei saa juksata!(?)


      • Mika
        Vielä Äippä elossa. kirjoitti:

        Nämä eivät ole leikin asioita, ei saa juksata!(?)

        Teoriassa voisi olla mahdollista, että sukulaisten välillä olisi jonkinlainen sähköinen yhteys. Kun hänen äitinsä sitten sammui ja hän (eli siis aivojen sekä aivojen muodostaman sähköjännitteen) katosi, jännite purkautui ja hän heräsi siihen. Aika kaukaa haettu teoria, mutta teoriassa tämä teoria voisi olla totta.


      • yksi
        Mika kirjoitti:

        Teoriassa voisi olla mahdollista, että sukulaisten välillä olisi jonkinlainen sähköinen yhteys. Kun hänen äitinsä sitten sammui ja hän (eli siis aivojen sekä aivojen muodostaman sähköjännitteen) katosi, jännite purkautui ja hän heräsi siihen. Aika kaukaa haettu teoria, mutta teoriassa tämä teoria voisi olla totta.

        tarvita sukulaisuutta. Riittää kun on yhteys elämän aikana ollut. Toisilla herkkyys on...toisilla ei. Jokainen tietää sen itsessään kuinka on. Siihen ei toisten spekulaatioita tarvita. Mikä on toiselle täysin tuntematonta ja hän pitää sitä huuhaana. Se on toiselle sitä elämää jossa elää joka päivä. Meitä on moneksi. Ja se pitäisi vähitellen kyetä myöntämään. Niin niiden jotka asioita kokevat kuin myös niiden joille asioiden kokeminen on kaukana tulevaisuudessa.


    • ystävykset.

      Tein vastaavan sopimuksen parhaan ystäväni kanssa. Olimme nuoria, ystäväni olin tuntenut koko elämäni ajan, olimme erittäin läheisiä.
      Ystäväni kuoli. Pian hänen pois menonsa jälkeen olin erämaamökillä, jossa hänkin oli käynyt ja illalla tiesin, että hän oli oven takana. Kerroin hänelle, että pelkään ja hän poistui. Puhun hänelle vieläkin usein ja uskon, että hän kuuntelee. Samaisella mökillä on tapahtunut todella outoja asioita.

    • Uneksija

      Näköjään muillakin on vastaavaa kokemusta. Taidan jäädä nyt sitten odottelemaan uutta tapaamista.

      Kerron sitten telle josko tapaan tämän henkilön.... :-)

    • luettu

      joo, ukomatonta mutta totta-kirjaa on näköjään luettu.

    • Männikkö-kalevi

      "Mullan alta" löytyi 1965vuonna Jalasjärven Luopajärveltä kuivatun järven pohjasta ojankaivuun yhteydessä 27 senttimetriä pitkä pronssinen keihäänkärki, esine löytyi noin 50cm syvyydestä kaivetusta ojanreunasta. Järvi joka oli matala ja oli helppo kuivata viljelysmaaksi oli kalainen järvi. Kärki edustaa tutkimusten mukaan vanhemman pronssikauden tyyppiä(2. Tai 3 periodi), pronssikausi ajoitetaan suomessa 1500 -500 e.kr. esine on luovutettu kansallismuseon kokoelmiin,museo maksoi esineestä 3000mk aikoinaan.

    • tämmöttii

      Sukulaiseni ystävä oli puhunut tällaisesta kuolen jälkeisestä ilmoittelusta joskus oman äitinsä kanssa. Hän oli ollut kovin suruissaan äitinsä poismenon jälkeen, eikä minkäänlaista merkkiä tuonpuoleisesta ollut kuulunut. Kuitenkin lopulta ihan arkiaskareita tehdessään hän oli tuntenut suuren lämpimän halauksen, joka oli kuin kietounut hänen ympärilleen. Samalla hän oli tuntenut äitinsä viestin, että "täällä on hyvä olla, älä sure".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      105
      2246
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      84
      1975
    3. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      53
      1566
    4. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      49
      1492
    5. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      153
      1476
    6. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      48
      1374
    7. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      144
      1304
    8. Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla

      Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!
      Puolanka
      26
      1156
    9. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      111
      1118
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      25
      1084
    Aihe