Kuinka saa toimimaan Huawei E353 ja Ubuntu (päivitetty nyt 11.10) -yhdistelmän, ei tunnista vissiin modeemiksi tuota tikkua kun se muistitikkuominaisuus pomppaa esiin. Googlettamallakaan en ole vielä toimivaa ohjetta löytänyt. E1820 tikku toimii heittämällä.
Huawei E353 ja Ubuntu
19
4173
Vastaukset
- sakis3g script
http://www.youtube.com/watch?v=TC97sHTZt4o
http://www.sakis3g.org/
http://www.sakis3g.org/#downloading- .
Tikku toimii helposti vanhemmissakin Ubuntuissa, asensin Ubuntu 10.10 ja toimii täysin. Ei tarvise network-manageria vaan yhteys muodostuu automaattisesti. Asennus meni niin että jostain tikun kansiosta löytyy asennuspaketti
- .
. kirjoitti:
Tikku toimii helposti vanhemmissakin Ubuntuissa, asensin Ubuntu 10.10 ja toimii täysin. Ei tarvise network-manageria vaan yhteys muodostuu automaattisesti. Asennus meni niin että jostain tikun kansiosta löytyy asennuspaketti
Oli tyyliin HiLink/linuxmbb kansio. Siellä komento sudo sh install tai jotain vastaavaa jonka keksit kokeilemalla. Sen jälkeen ei tarvi network-manageriin luoda uutta mblaajakaista-yhteyttä vaan se toimii suoraan eth-yhteytenä.
Ubuntu 10.10 AMD64
Linux kernel 2.6.35
- ö-ö
Ei toimi, "connection failed" heti kun klikkaan connect ja annan salasanan.
Päivitin kernelin myös kun 3.1.5:n pitäisi tukea tuota tikkua, ei toimi.
Kokeiltu nyt myös Xubuntu 11.04 ja Lubuntu 11.10 live-CD:llä, ei toimi.- nm-appplet
Onpas outoa. E367 toimii suoraan 11.10ssä. Poista ja luo yhteys uudelleen nm-apletista(verkon kuvakkeesta)
- nm-appplet
nm-appplet kirjoitti:
Onpas outoa. E367 toimii suoraan 11.10ssä. Poista ja luo yhteys uudelleen nm-apletista(verkon kuvakkeesta)
ja jätä aluksi salasana/pin kyselyt pois. Nii ja kerneliä turhaan päivittelet.
- ö-ö
nm-appplet kirjoitti:
ja jätä aluksi salasana/pin kyselyt pois. Nii ja kerneliä turhaan päivittelet.
Olen joskus asentanut E367:n johonkin jakeluun ilman ongelmia.
Ei auta yhteyden luominen käsin ja poistaminen kun tikku ei tunnistu mokkulaksi. lsusb:llä se näkyy Huaweina.
Erikoisinta on että tikku näyttää menevän verkkoon, sininen yhteysvalo palaa jatkuvasti, mutta Ubuntu ei nyt ymmärrä sitä ollenkaan. Tuo tikkuhan on jotenkin poikkeava muista mokkuloista, sillä siinä näyttää olevan jonkinlainen reititinominaisuus kun WinXP:ssä kokeilin, siinä se toimi eikä tarvinnut asentaa yhteysohjelmaa kun se käynnisti tikulta yhteysohjelmansa (joka sitten jäi pollaamaan tikkua kun sen olin jo poistanut) ja jakoi ip:n koneelle omasta sisäverkostaan.
Kernelin päivitin ihan kokeeksi kun jossain sanottiin että se versio tukee kyseistä tikkua ja jollekin se oli auttanut. - nm-appplet
ö-ö kirjoitti:
Olen joskus asentanut E367:n johonkin jakeluun ilman ongelmia.
Ei auta yhteyden luominen käsin ja poistaminen kun tikku ei tunnistu mokkulaksi. lsusb:llä se näkyy Huaweina.
Erikoisinta on että tikku näyttää menevän verkkoon, sininen yhteysvalo palaa jatkuvasti, mutta Ubuntu ei nyt ymmärrä sitä ollenkaan. Tuo tikkuhan on jotenkin poikkeava muista mokkuloista, sillä siinä näyttää olevan jonkinlainen reititinominaisuus kun WinXP:ssä kokeilin, siinä se toimi eikä tarvinnut asentaa yhteysohjelmaa kun se käynnisti tikulta yhteysohjelmansa (joka sitten jäi pollaamaan tikkua kun sen olin jo poistanut) ja jakoi ip:n koneelle omasta sisäverkostaan.
Kernelin päivitin ihan kokeeksi kun jossain sanottiin että se versio tukee kyseistä tikkua ja jollekin se oli auttanut.Tuota nuin. itselläni Ubuntut/Lubuntut 10.10, 11.10 ei vaadi mitään muuta kuin että luo normaalisti yhteyden. Kaikki päivitykset on asennettu ja usb-modeswitch, usb-modeswitch-data versiot näyttää olevan tässä 10.10:s 1.1.4-1 (maverick)ja 20100826-1. Nämä Huaweit ainakin itselläni toimii heittämällä: E220, E230, E1552, E173, E367. Ei tuo E353 taida poiketa niin paljoa muista että joutus ihan käsin alkaa asenteleen..
- ö-ö
nm-appplet kirjoitti:
Tuota nuin. itselläni Ubuntut/Lubuntut 10.10, 11.10 ei vaadi mitään muuta kuin että luo normaalisti yhteyden. Kaikki päivitykset on asennettu ja usb-modeswitch, usb-modeswitch-data versiot näyttää olevan tässä 10.10:s 1.1.4-1 (maverick)ja 20100826-1. Nämä Huaweit ainakin itselläni toimii heittämällä: E220, E230, E1552, E173, E367. Ei tuo E353 taida poiketa niin paljoa muista että joutus ihan käsin alkaa asenteleen..
Ei minullakaan muilla mokkuloilla ole ollut ongelmia, ainoa mikä hieman on hidastanut kun 10.04 vaatii ne modeswitchit ja siitäkin selviää puhelimen avulla jos lankaverkkoa ei ole saatavilla.
Tuo E353 on kyllä ensimmäinen mokkula joka Windowsissa toimii kuten muut mokkulat linuxeissa, eli tikku kiinni ja hetken päästä netissä eikä tarvitse asennella yhteysohjelmaa. Nyt vain kun joku tietäisi mikä tässä mättää Ubuntun kanssa.
- =====
Onko ne nettitikkujen perusjutut, eli "usb-modeswitch", ja "usb-modeswitch-data"-paketit asennettu?
- ö-ö
On kyllä, joskin 10.10 ja uudemmat ei niitä tarvitsisikaan. E1820-tikku toimii ihan ok.
- ö-ö
RATKAISTU!
Siltä varalta että joku muu pähkäilee saman tikun kanssa:
Tikulla on juuressa linux_install -tiedosto ja linux_mbb_install kansio, kansio on siirrettävä kovalevylle että sen sisällä olevan install-tiedoston saa tehtyä ajettavaksi ohjelmaksi. Tikun juuressa olevan install-tiedoston ajaminen ei tehnyt mitään.
install-tiedosto on sitten ajettava ./install -komennolla päättessä jolloin se asentaa tarvittavan yhteysohjelman koneelle ja yhteys näkyy sen jälkeen lankaverkon yhteytenä, ei mobiililaajakaistana.
Yhteyttä voi hallita selaimella kuten XP:ssäkin, joskin XP:ssä se nakkasi aina hetken kuluttua googlen etusivulle, Lubuntussa asetuksia pääsi selaamaan. Tikun sisäinen ip on 192.168.1.1 ja se jakaa koneelle samalta osoitealueelta ip:n, eli tikku on reitittävä.- pete1234
Saunalahden tikulta tuollaista linux-instal hakemistoa ei löydy?
- ö-ö
pete1234 kirjoitti:
Saunalahden tikulta tuollaista linux-instal hakemistoa ei löydy?
Tuosta näyttää olevan kaksi eri versiota liikenteessä, toinen on sillä typerällä reititinominaisuudella ja toinen ei.
Luulisin että Saunalahden tikku toimii kuten muutkin normaalimokkulat linuxissa, eli tikku kiinni ja verkkoyhteyksistä yhteys päälle. Jollei toimi niin tuolla ylempänä oleva sakis3g varmaan auttaa.
- win 12.04
Huawei E353 toimii erinomaisesti ubuntu 12.04:ssa. Siis kuten win7:ssa.
- +_+
Juu, ei toiminut.
Vanhalla tikulla uusi liittymä lähti pelaamaan välittömästi.
- pete1234
Jeps, lähti toimimaan 12.04:ssa kunhan tein nm:llä mobiililaajakaistan.
- ubuntu4
usbmodeswitch asenna semmoinen paketti.
- ne versiot
Toimiiko vai ei E353 Linuxissa ja miten, riippuu sekä kernelin että levitysversion että tikun versiosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242100Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1332009Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101817Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2581491Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341397Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5411142Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50992Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115936Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348921