Tyhmiä kysymyksiä...

tietämätön

Ollaan lähdössä helmikuussa eka kertaa perheen kanssa etelään. Olemme kaikki innoissamme ja odotamme matkaa kovasti. Mutta minä ainaisena huolehtijana, mietin tällaista, että millainen mahdollisuus siellä on saada vatsatauti? Olen lukenut ohjeita miten välttyä siltä, mutta onko esim. maitohappobakteerien syönnillä mitään vaikutusta ripulin estoon? Ja se on mietityttänyt, että jos poistulo matkalla on sairas, miten pärjää lentokoneessa, onko mitään lääkettä, joka auttaisi ripuliin? Tiedän, että kuullostaa hullulta miettiä tälläista, mutta mietin kuitenkin. Olisi kiva, jos pystyisi varautumaan jotenkin, ettei kauan odotettu loma menisi pilalle.

19

1359

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös menossa taas

      Vatsatautia ei mitenkään erityisemmän paljon ole juuri Kanarialla, siellä on aika hyvä hygieniataso. Vähän kannattaa katsoa missä ja mitä syö. Yleisesti ottaen aika turvallista sen suhteen. Jos tautia tulee, se useimmiten tarttuu jostakin toisesta henkilöstä, kuten Suomessakin. Käsidesi on hyvä vakiovaruste, joka on hyvä olla aina saatavilla.
      Mikäli taudin saa, heti lääkäräriin, josta saa hyvät lääkkeet taudin nopeaan talttumiseen, eli matkavakuutukset kuntoon!! Maitohappobakteereihin jotkut luottaa, mutta itse en ole huomannut niistä apua, tauti tulee jos tulee, kuten Suomessakin.
      Enemmän ajattelisin varkaita kuin ripulia. Eli tallelokero käyttöön ja sinne KAIKKI arvokkaammat tavarat (kamera, kännykkä ,lentoliput, passit, rahat ym.) Älkää jättäkö mitään viemisen arvoista huoneisiin poistuessanne. Hyvää matkaa!!

      • ex-mix-max

        Minä olen saanut hyvän avun maitohappobakteereista. Otin 2 kpl Probi Mage 6 tunnin välein (ruotsalainen tuote, jota kai on jo Suomessakin) ja ripuli oli poissa.
        Se auttaa moneen muhunkin, suun huuhteluun hyvä ym. Sain vihjeen ystävältäni Ruotsista.

        Kanarialla 2 vuotta asuneena nyt voin sanoa, että ravintoloitten hygienia on varmaan yhtä hyvä kuin Suomessakin.
        Jos tekee salaattia itse, on hyvä pestä salaatti ensin kraanavedessä, sitten vielä pullovedessä ja antaa tippua vesi pois. Ja kun ostaa elintarvikkeita, on katsottava viim.päivämäärää. Sen rikkomista näkee toisinaan.


    • namipia

      Etelä on hyvin laaja alue yli puolet maapallosta kuuluu siihen, suomesta katsottuna. Joten tarkennusta pliis.

      • myös menossa taas

        No, koska tämä aloitus on Kanariansaaret-osiossa, ajattelin että kyseessä on Kanariansaaret?? Sitä ei kyllä tosiaan aloituksessa mainittu.


    • ppgr

      Immodium auttaa jos ripuli vaivaa

    • Kanariankävijä

      Heippa, Immodium on muistaakseni saatava imeskelytablettina joka auttaa nopeasti apteekista, ollut aina mukana Kanarialla mutta en ole sitä tarvinnut.

    • don Luis

      Eipä tarvii isommin huolestua.Monetkymmenet reissut on käyty eikä mitään matkustusta haittaavia tauteja ole iskenyt.Vaikka pesen hampaatkin paikallisella kraanavedellä.Maitohappopillerien syönnillä on suurempi vaikutus lääketehtaan tulokseen kuin sinun mahaasi.Olen kokeillut eikä mitään eroa,söinkö tai enkö.

    • tietämätön

      Kiitos vastauksista! Lanzarotelle ollaan tosiaan menossa, unohdin mainita sen tuolla alussa. Mukava kuulla, että ei tartte olla kamalan huolissaan tuosta mahatauti asiasta. Pitää hommata käsidesit mukaan ja imodiumit varalle, sitten voinkin nauttia reissusta täysillä.

      • donLuis

        Mitään näitä mainitsemiasi ei ole matkassa ollut ja terveenä on pysytty jopa Lanzarotella!!


      • joskus parpeen

        ja vakuutus kuntoon !!!!!!!!


      • Kysymys?
        donLuis kirjoitti:

        Mitään näitä mainitsemiasi ei ole matkassa ollut ja terveenä on pysytty jopa Lanzarotella!!

        Jotenkin sain tästä sellaisen kuvan, että Lanzarotella olisi muita saaria suurempi riski saada joku pöpö. Taisi tuo jopa sana tehdä sen, en tiedä oliko se tarkoitus? Vai onko Lanzarotelle matkustaminen riskialttiimpaa kuin muille saarille?


    • joopa joo

      Maitohapoilla tai ilman taudeitta selviytyneiden huomioon: selvisin minäkin kymmenet reissut ilman troppeja, mutta sitten iski kunnon ripuli. Syytä en tiedä, koska normaalia varovaisuutta on aina noudatettu ja tautien itämisajat ovat mitä tahansa muutamasta tunnista useaan vuorokauteen.. Koputtakaa puuta siis te taudittomat!

      Imodium mukaan, mutta jos se ei vuorokaudessa auta (yleensä auttaa), niin kiireesti lääkäriin. Imodium ei muuten tapa pöpöjä eikä varsinaisesti paranna sairautta, se vain hidastaa suolen toimintaa, jotta ehtii aina ajoissa vessaan. Ihmisen suolisto selviää ihan itse kummasti keskivertopöpöistä.

      Käsidesi suojaa enemmänkin muita sinun levittämiltäsi taudeilta kuin sinua itseäsi (paitsi toisten käyttämänä). Hyvä silti käyttää bakteeriketjun katkaisemiseen.

      Flunssa on yleensä peräisin lentokoneessa pyörineistä pöpöistä. Aina siellä joku pärskii ja ilmastointi levittää virukset ympäri konetta suodattimista huolimatta. Flunssankin itämisaika on 1-5 vuorokautta, joten tartunnanlähdettä on usein vaikea selvittää.

    • don Luis

      Ehkäpä tässä on oleellista,että tauteja ei tarvitse pelätä enempää kuin vaikkapa marketti- tai vaikka elokuvareissuilla.

    • mie

      Käsienpesu niin ulkomailla kuin kotimaassakin on erittäin hyvä keino torjua useinpia pöpöjä. ja lisäksi käsidesin käyttö. Aina kun syöt jotain pese kädet ja huuhdö tai jos et voi pestä pyyhi ja hyyhdo. Maitohappobakteerit lisäävät vatsan vastustuskykyä, immodiun pysäyttää ripuin, mutta paikallisilla lääkäreillä on keinot ja konstit parantamiseen paikallisista pöpöistä. Kanarian saarilla kaikilla voi matkustaa asuht. turvallisesti kun pitää järjen matkassa. Usein niillä käyneenä kukaan koskaan ei meidän porukasta ole varsatautia siellä saanut.

      • sormet sekasin

        Olipas siinä kattava kokoelma kirjoitusvirheitä.


    • vinkkejä

      Kun olen lapsien kanssa matkustanut esim Kanarialla...olemme aloittaneet noin viikkoa ennen reissua 1 tabletti per päivä, maitohappobakteereiden syönnin ja itse kohteessa olemme syönneet 2 tablettia per päivä(aamulla 1,illalla 1 tabletti)
      Suomesta olen ostannut matkalaukkuun ison käsidesin ja helsinki -vantaalta olen ostannut pienen pullon käsidesiä kaupasta jonka voin ottaa myös tällöin lentokoneeseen mukaan. Sitten matkalla kuljetan sitä käsidesiä laukussa kaikkialle ja tarpeentullen täytän sen isosta käsidesipullosta.
      Otan kotoonta myös varalääkkeitä....imodium paketin,buranaa,lapsien kuumelääkkeet yms. Mukana on myös esim: laastareita,haavanpuhdistusainetta.....

      Vatsatautiin Kanarialla sairastumisen riski on kuitenkin aika pieni. Mutta jos haluaa minimoida riskin vieläkin pienemmäksi ei kannata juoda kraanavettä vaan ostaa pullotettua.Näin teemme itsekkin ja pesen jopa hampaat pullotetulla vedellä.
      Itse olemme syöneet ravintoloissa salaattia yms herkkuja. Ei ole tullut ikinä mitään vatsavaivoja.
      Kanarialla ollaan syöty irtojäätelöitä vaikka kuinka mutta jos haluaa välttää riskin niin ostaa mieluummin kääreessä olevia jäätelöitä. Jos ostaa irtojäätelöitä niin katsoo että aurinko ei osu kojuun.
      Jos ostaa hedelmiä lapsille niin kuorii esimerkiksi omenat.

      Sitten mistä itse pidän tarkasti huolta on se että vältän tarpeettomaa ravintoloiden vessoissa käyntiä,wc pytyt kun on aika sotkuisia välillä olleet eli kun lähdemme lasten kanssa ulos esim :illalla syömään käymme ennen lähtöä oman hotellihuoneen vessassa.

      Tässä muutamia vinkkejä. Varmasti kiva loma tulossa teille. Itse lähdössä lokakuussa Teneriffalle lasten kanssa.

    • leif

      Se on yksilöllinen kysymys. Toinen sairastuu herkemmin kuin toinen. Hygienia on kuitenkin tärkeä matkustatpa missä tahansa. Itse en ole Kanarialla koskaan sairastunut vatsatautiin, vaikka olen siellä reissannut 1970-luvun alusta lähtien. En tosin ole sairastunut muaallakaan maailmassa, vaikka olen erinäisissä paikoissa reissannut. Maitohappobakteereita kannattaa varata ainakin lapsille mukaan.

    • pikkkusisko

      Kanarialla ei ole onneksi ole kovin epähygieenistä, mutta mm. käsihygieniasta ja siitä mitä suuhunsa laittaa kannattaa pitää huolta, kumminkaan liian tarkaksi ei kannata eikä edes TARVITSE ruveta. :) Suht. puhdasta Kanarialla on...

      Vatsatautia sun muuta sattuu ja se on osa matkailua, se riski on vaan otettava. Itselleni ei ole koskaan mitään tullut, eikä muillekaan matkaporukastani. Ei sitä ole kyllä edes sen kummemmin mietitykään, että JOS... Lentokoneessa vatsataudissa/ripulissa matkustavan palvelusta voi olla montaa mieltä. Riippuu koneesta, henkilökunnasta ja ihan mielialastakin, mistä kukin tykkää ja mitä kukin pitää parhaana.

      Kanarialle matkattaessa ei kumminkaan suurta huolta sairastumisesta ole, parhaiten voit ehkäistä sairastumisen mahdollisuutta huolehtimalla juuri siitä hygieniasta ja siitä mitä suuhunne laitatte! Hyvää matkaa :)

    • tietämätön

      Kiitos kaikille vastauksista vielä kerran! Mukava kuulla, ja helpottavaakin, ettei tartte olla huolissaan koko loman ajan :) Olen sellainen, että huolehdin ja mietin etukäteen kaikkea. Noilla saamillani ohjeilla me ekakertalaisetkin kyllä pärjätään reissussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1869
    2. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1768
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      114
      1766
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1439
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1383
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      486
      1016
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      962
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      908
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      237
      902
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      864
    Aihe