Lapseni on 10, ja on koko ajan tietsikalla. Mitä tehdä kun kaikki viikonloput hän vain istuu ja pelaa jotain Habboa. Hän kertoi sostaneensa 30e habbo kolikoita. Suutuin ja sanoin ettei hän saisi enää mennä, mutta menee salaa. Mitä teen?
Lapsi ja kone
10
569
Vastaukset
- yksinkertaista
No kiellät olemasta koneella..? Mistäs muualta 10vuotias saa rahaa kuin sinulta,lopetat rahan antamisen. Salasana tietokoneelle jonka vain sinä tiedät niin loppuu surffailu ja pelaaminen.
- young lady
Tietokone pois jos on lapsen oma (iso virhe!) tai sitten kielto koneella/rajoitettu käyttö - tietty aika per vuorokausi..
Jos et jotain "radikaalia" tee, lapsestasi tulee samanlainen kuin 18v amisveljistäni, jotka -hyvä kun kouluun menevät (jos menevät) - istuvat persuksillaan koneen ääressä, syövät ja nukkuvat. Sosiaalinen elämä toisella menee juomiseen joka toinen viikonloppu, toisella ei sitäkään kuin kerran pariin-kolmeen kuukauteen.
Tietokone pois.
Minun lääkkeeni asiaan :D - naurava kulkuri
Ootko oikeesti noin kädetön kasvattaja?Sulla nimittäin saattaa tulla seuraavan 5 vuoden aikaan "vähän"isompiakin ongelmia lapsen kanssa kuin habbon pelaaminen ja niistäkin pitäis selviytyä.Tai,kenties tulet sitten kysymään uudestaan Suomi24 viisailta neuvoa.
Poistin kun tuli virheitä, eli otata sen tikun tai modeemin käsilaukkuusi kun poistut kotoasi ja tilalle jokin ulkoharrastus.
- hgfhgfhhhhh
kuka oikeesti jaksaa kannella esim jotain modeemia käsilaukussA?!?!?!?!?!
Oletko äiti vai lapsi?
Sinun velvollisuutesi aikuisena on pitää kiinni sovituista rajoista. (olethan sinä äitinä ne määrännyt). Laitat koneeseen salasanan, jonka vain sinä tiedät ja avaat koneen vain sovittuina aikoina. Niin yksinkertaista se on.- Äiti Ongelman kanssa
lapsellani ei ole omaa konetta, mutta hän käy kirjastossa, nuorisotiloissa, ja kavereilla koneella. Hän saa olla 1h per viikko koneella, joka on kai normaali aika.
- Pöö123
Äiti Ongelman kanssa kirjoitti:
lapsellani ei ole omaa konetta, mutta hän käy kirjastossa, nuorisotiloissa, ja kavereilla koneella. Hän saa olla 1h per viikko koneella, joka on kai normaali aika.
Ei ole normaali aika. Normi aika on n.1-2 tuntia PÄIVÄSSÄ
- Kodare
Mä en tajua miksi tietokoneellaoleskeluaikaa pitäisi pahemmin rajoittaa. On se paljon hyödyllisempää kuin television töllötys.
- jklsdfjlkfa
mitäs jos kieltäisit?? yleensäkkin hyvä idea on laittaa koko koneen käyttö salasanan taakse. näin meillä eikä kukaan asiaton pääse tekemään koneellamme yhtikäs mitään
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1131218
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1191062- 134959
- 96802
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten299763Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514