Voiko lenkittää?

Minkaaaaaaaaaaaaaaaa

Voinko aloittaa lenkittämisen kuusi vuotialalle naaras maatiais kissalle valjaissa vaikka on jo monta vuotta tottunut olemaan pihalla vapaana. Niin ajatelin että voisiko sitä lenkittää vaikka on jo ollut pihalla vapaana monta vuotta.. Niin alkoi epäilyttää että sekottaako se sen pienet aivot jos on tottunut olemaan vapaana ja yht äkkiä se puetaan valjaisiin ja lähetään kiertämään tiellä?????? Voinko siis aloittaa lenkittämisen?

6

245

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • X.

      Voit kunhan ensin totutat kissan valjaisiin jottei se ulkona saisi hepulia ja rimpuilisi niistä irti.

      Olen itse opettanut pitkälti yli kymmenvuotiaan maaseudun ulkokissan valjaisiin ja ulkoilemaan kaupungissa, ja jos se katti oppi, oppii mikä tahansa!

      • Misuell

        kiitos


    • Karkkikisut

      No voiko kissaa yleensäkään "lenkittää", enpä tiedä. Kyllä meilläkin kahden kissan kanssa ulkoillaan valjaissa, mutta se nyt on ihan erilaista touhua kuin koiran kanssa. Eli enpä ainakaan rohkaisisi kuvittelemaan, että kissa seuraa ulkoiluttajaansa samalla tavoin kuin koira "lenkitettynä". Kissahan se määrää suunnan ja vauhdin :)

      • kurnau

        Luulenpa että ap tuossa tarkoittikin lähinnä ulkoiluttamista. Kissan ehdoillahan siinä toki mennään ja varsinkin alussa siihen totutellessa.

        Valjaisiin voi totutella sisällä ihan lyhyitä aikoja kerrallaan ja laittaa vaikka vain löysälle. Valjaita hankkiessa kannattaa valita helposti ja nopeasti päälle laitettavat. Itsellä sellaiset joissa vain pujotetaan päälenkki ja vartalon ympärillä olevassa hihnassa ainoastaan on klipsi. Ei ehdi hermostua näprätessä niitä piikkisoljellisia valjaitao ikeisiin reikiin.


    • qiirar

      En ehkä suosittelisi siitä lenkkikaveria :) Ne ainakin kiipeilee puihin ja sähkötolppiin :)
      Arvelisin siinä olevan saman jutun, kuin siinä että liian vanhaa kissaa ei voi laittaa uuteen kotiin. Ei oikein totu ja voi meno mennä aika hurjaksi. Tietysti voihan sitä kokeilla sillälailla pikkuhiljaa :) Itselläni on kissoista paljon kokemusta..

    • Minkaaaaaaaa

      Olen itse 10 vuotias joka omistaa kissan ja muita ötököitä. Ei tulisi kylllä mieleenkään lenkittää sitä mutta kun on näitä kaikenlaisia näyttelyitä. Olisi kiva joskus ottaa Pulla se on siis sen nimi niin mukaan koulun hallituksen järjestämiin eläinnnäyttelyihin. Meillä on koira mutta se on labradorin noutaja se on niin tyhmä että se ei osaa olla sielä. Ja se hyppii ja nii sitten on myös chinchillojakin niin ne ei kestä aurinkoa enkä ala raahaamaan isoa häkkiä sinne.. Pulla osaa kyllä olla ilman hhnaakin sielä mutta sielä on varmasti paljon koiria niin että se lähtee karkuun ja sielä on liikennettä joten en tahtoisi ottaa riskiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      81
      1213
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      814
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      236
      708
    4. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      61
      683
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      581
    6. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      77
      550
    7. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      45
      548
    8. 37
      502
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      498
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      26
      482
    Aihe