Eli ystäväni sai vähän aikaa sitten lahjaksi älypuhelimen. Hän ei arvannut ottaa puhelimeensa nettiyhteyttä heti puhelimen saatuaan; sen sijaan kokeili muutamaan otteeseen puhelimen valikoissa olevia linkkejä, mm. youtube, operaattorin sivut, navigaattori, jotka toimivat vähän niin ja näin.
Muutaman päivän jälkeen hän ymmärsi hankki laajakaistan kännykkäänsä, mutta vahinkoa oli jo kerennyt tapahtumaan. Seuraavassa laskussa oli eritelty mm. GPRS/3G - määrä 9 - hinta 80 € ja rapiat. Operaattorille soitettaessa asiakaspalvelija kertoi kyseessä olevan ihan tavanomainen laskutus, mutta he voivat korvata noin 30 € kömmähdyksestä, omavastuun kuitekin ollessa 50 euroa.
Eli siis kysymys kuuluu, onko tämä ihan yleisesti olevaa tietoa, että missään nimessä ei pidä mennä painelemaan puhelimen linkkejä jos ei omaa mobiililaajakaistaa? Onko toisaalta tyypillistä, että netissä vierailusta laskut kohoavat taivaisiin? Entä miten on ajateltu esim. lasten ja vanhusten älypuhelinkäyttö jos he eivät ymmärrä tilata laajakaistaa?
Nettiin ilman mobiililaajakaistaa...
Mietteliäs777
2
207
Vastaukset
- 741711 07744
Sielähän ne operaattorin hinnastossa lukee ihan selvästi
- benny z
Ketjun aloittaja esitti mm. erittäin aiheellisen kysymyksen:
" Entä miten on ajateltu esim. lasten ja vanhusten älypuhelinkäyttö jos he eivät ymmärrä tilata laajakaistaa?"
Leuhkapuhelimen hankkiminen lapselle on useimmiten aivan tarpeetonta. Sama koskee vanhuksia. Sellaiset tulevat hyvin toimeen alle viidenkympin hintaisella puhelimella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.824817- 1882178
- 1321822
- 1751455
- 341425
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161371ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj201329- 351116
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3181091- 781013