Toiveena raskaus

Vauva haaveita

Toiveenamme olisi raskaus, mutta minulla on takana 2 alkuvaiheen keskenmenoa, 1 tuulimunaraskaus, 1 kohdunulkoinen raskaus = toisen munatorven "menetys", alle 12 rask.viikkosen sikiön/alkion yhtäkkinen menehtyminen kohtuun (kerkesimme nähdä ultrassa "pikkuisen" elävänä /sydämensykkeen 2 kertaa). Ja lisäksi jäljellä oleva munasarjani on pahasti monirakkuloitunut = PCOS ..
Kierrot pitkiä, ei koskaan alle 30 pv. yleisimmin 35- max. 73 pv. Ja ovulaatio testejäkin tehnyt satoja, kuukausia perättäin, eikä ov:sta ole ollut tietoakkaan.
Minulla ei ainakaan ov ole tullut "kahden edestä", eli kun jäljellä vain enää yksi munasarja/torvi, se ei "toimi" poistetun munatorven edestä.
Vieläkö on toivoa raskaaksi tuleminen luonnollisesti?
Hoitoja ei haluta, eikä ole omasta eikä lääkäreiden puolesta suositeltavaakaan terveydellisistä syistä.

3

246

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei,
      On sinulla ollut vastoinkäymisiä ihan kahden edestä. Jos sinulla on toinen munanjohdin ja munasarja tallella, niin raskauden mahdollisuus on olemassa.

      Koska sinulla on ollut noin monta keskenmenoa, niin kannattaa miettiä tutkimuksia, joissa selvitetaan toistuvien keskenmenojena taustalla oleviä syitä, kuten hyytymistekijöiden, kilpirauhasen toiminnan, vasta-ainemuodostuksen tai kromosomien poikkeavuuksia. Muihin kuin kromosomipoikkeavuuksiin on olemassa hoito. Tutkimukset tehdään verikokeista ja terveyskeskuslääkäri voi ne määrätä.

      Ovulaation aikaansaamiseksi on myös olemassa yksinkertainen hormonihoito, yleensä Clomifen, josta on tälläkin palstalla kysytty aikaisemmin.

      Parhain terveisin
      Anne-Maria / Väestöliiton klinikat

    • 22

      Kysyisin, että annetaanko noita clomifen hormoneita, vaikka olisikin molemmat johtimet tallella?
      Entä kuka niitä saa määrätä? Antaako terveyskeskuksen gynekologi noin vain reseptin vai pitääkö kysyä jostain lapsettomuusklinikalta? Tehdäänkö ennen reseptiä tutkimuksia? Ketkä noita hormoneita saavat?
      Saavatko nuoret ylipainoiset samalla lailla kuin vaikka keski-ikäiset normaalipainoiset? Entä terveet ihmiset, tai ihmiset joilla on jotain häikkää alapäässä?
      Kuinka kauan on pitänyt yrittää lasta ennen kuin clomifenit annetaan?
      Ja paljonko tutkimukset joita reseptin saamiseksi tehdään (jos tehdään) maksavat lapsettomuusklinikalla?

    • Hei,
      Kiitos lisäkysymyksistä. Klomifeeni lääkitys on tarkoitettu niille, joilla munasolu ei irtoa itsestään eli ovulaatiota ei tapahdu. Yleensä tämä ilmenee kuukautiskierron epäsäännöllisyytenä. Tämä selviää kierronkartoitus tutkimuksissa, joihin kuuluu virtsan tikkutesti, ultraäänitutkimus ja verikoe. Lis'' tietoa löytyy täältä http://www.vaestoliitto.fi/lapsettomuusklinikka/ensikaynti/kierronkartoitus/ ja ja se maksaa noin 250 euroa. Terveyskeskuslääkärillä ei yleensä ole käytössään gynekologista ultraa, joten luotettavimmin tarvittavat tutkimukset tekee lapsettomuuteen perehtynyt gynekologi. Hän pystyy myös arvioimaan lääkityksen tarpeen. Ikä tai ylipaino ei ole este klomifeenille.

      Ystävällisin terveisin
      Anne-Maria

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6768
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2500
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      100
      1928
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1507
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      191
      1059
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      949
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe