You Tube video "Hirvet salmessa"mielipiteesi?
video
18
507
Vastaukset
- 1+2 lippaassa
"Sonnit salmessa"taiat tarkottaa klipillä?
- ammattimies99
Amatööri asialla.Kaksi turhaa laukausta.lahtivajalla tulee varmasti sanomista
- metsastaja
Onhan tuossa kimmokkeen vaara hyvin suuri :S
- 1+2
Nuorella metsämiehellä osuu joka kuti kohalleen.Monella vanhenmmalla täräjää niin että ensin ammutaan etunen poikki sitten ruuansulatukseen ja sitten kututaan koiramies apuun.
- 1+3 hirvellä
Jos nyt haluais marmattaa niin olisihan se parempi odottaa että ensiksi ammuttu kaatuu ja sitten vasta kokeillaan toista. Toisaalta tässä näki hyvin osumat eikä takanakaan vesi pärskähtäny eli osu ja uppos. Hirven tuntien että hyväänkään osumaan ei elukka välttämättä reagoi jos ei ranka osumaa lasketa niin periaatteessa tässä oli hyvä koittaa molempia kun lupia oli. Ja jäihän ne. Suoritus kohdallaan. En menis moittimaan kahta/kolmea laukausta per hirvi. Parempi se että elukan kärsimys saadaan loppumaa mahd pian ja silloin ei ruutia säästellä. Toisaalta se hyvin lavan takaa ammuttu laaki saattelee hirven vielä helposti sata metriä. Jos vaikka näkee että veri tulee jo sieraimista niin turha enään roiskia hätäpäissään enempää.
- 1+2
Syksyllä ampusin koiran haukkuu lehmää lavan taakse,elukka juoksi viime voimilla lähellä olevaan passiketjuun...passimies tikkasi lissee lyijyö kylykeen niin reilusti että lahtivajalla kylet lensi kaaressa mehtään.Että näin meillä?
- ammattilaene
On pa täällä toheloita.Elukkaa ammutaan vain kerrran.
- 1+2
Pahinta näissä paikkolaukauksissa se kun osumia 5-10cm välein lavoilla.Hirvihän ei kookkaana eläimenä kaadu siinä välissä kun pulttilukolla vetää uuden piippuun saati puoliautomaatilla.
- heikkipoika heikkine
Porukka pääkaapuntiseudulta pyysi hirvitalkoisiin.Minä lasetin puolarilla lippaallisen hirveä mahaan. ja lähdin kotia.Suapnähä kysyvätkö vasta
- heikinpoeka..
Onse hurja!Ettet ollu vain Tero?
- Peltopassimies
Ei tuossa ampumatilanteessa mitään, mutta tuo musiikki, ,,,huoh..-Siis vähän hei kunnioitusta elukoillekin! Korville vetelisin tuollaista penikkaa jos näkisin!
- Tero terävä
Veikkaampa että jäis vetelemätä.Kahteloo tuon poijan isä sen verran korkealta.Peltopassimieheltä ei saa näköjään yhtään asiallista kommenttia.Keksi joku muu harrastus kuin peltometsästys,mee vaikka kiiskiä onkimaan.
- Peltopassimies
Tero terävä kirjoitti:
Veikkaampa että jäis vetelemätä.Kahteloo tuon poijan isä sen verran korkealta.Peltopassimieheltä ei saa näköjään yhtään asiallista kommenttia.Keksi joku muu harrastus kuin peltometsästys,mee vaikka kiiskiä onkimaan.
Se on ihan sama miten korkeaan hirvitorniin isä kiipeää, niin pieksän pojan ja isän sivistyneesti lain kirjaimen mukaisesti.
Olen liki 200cm pitkä.
-mikäs p-nuolija olet? - Teropa oli viisaampi
Peltopassimies kirjoitti:
Se on ihan sama miten korkeaan hirvitorniin isä kiipeää, niin pieksän pojan ja isän sivistyneesti lain kirjaimen mukaisesti.
Olen liki 200cm pitkä.
-mikäs p-nuolija olet?Elä ihmettele tässä lähiaikoina jos vallesmanni hakee pyssyt parempaan talteen.Nettiuhkaus on rangaistava teko...
- hähäähääää
Teropa oli viisaampi kirjoitti:
Elä ihmettele tässä lähiaikoina jos vallesmanni hakee pyssyt parempaan talteen.Nettiuhkaus on rangaistava teko...
Ei kai se tappaamsesta puhunut, vaan pieksämisestä. Mene sinä mt-toimistoon, vainoharhaisuus on hullun merkki.
- Tru moosemään
Kova poika ampumaan heh heh. Kateelliset märisee mutta parempi paikata kuin juosta yökaudet haavakkoa hakemassa. Itse yleensä tyhjennän pyssyn niin kauan kuin liikkuu kuten tosimiehet tekee. Tärkeintä on se eläimen nopea lopetus ja sitten vasta lihat tosin ahneet lahtivajaa välttelevät lihanhakijat marmattvat jokaisesta grammasta joita eivät saa myytyä ! ! !
- Original hunterman
Olen samaa mieltä. Liikkuvaan hirvee tulee aina suolata, se on vastuullisen metsämiehen merkki.
Häiritsevä musiikki!
- SUSI-SEPE
Allekirjoittakaa Susiadressi: ADRESSIT.FI Vaadimme muutosta susipolitiikkaan. Lukekaa ensin ja päättäkää sitten....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain18911315Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9310752Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356180Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1834986Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313466- 1723455
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402293Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001852Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61700Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161604