saako vai ei

voiko osallistua sellaiseen kirjoituskilpailuun, jossa ehtona on että ei ole julkaissut kaunokirjallista teosta, mutta omakustanteet ei ole este. Sattui nääsettä 1998 yks pienkustantamo julkaisi juttini 78 sivun läpyskänä, 100 kpl painos josta puolet päätyi sukulaisten ja tuttavien riesaksi. Nyt olisi tarina jolla luulisin pärjääväni jossain kisassa. Osallistuako vai ei. Lähetin kyselyn kyllä kilpailun järjestäjelää, mutta vastausta ei ole vielä kuulunut. (viikko sitten)
12128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Osallistu jos haluat, mutta laita saatekirjeeseen tai johonkin esipuheeseen maininta aikaisemmasta kirjastasi.

Äänestä

En usko, että voit sijoittua kilpailussa. Eivät riskeeraa, että nousee iso haloo aiemmin julkaistusta läpyskästäsi... Ja ennemmin tai myöhemmin joku kateellisista sukulaisista livauttaa jutun medialle, jos et kerro oma-aloitteellsiesti asiasta Otavalle. Saarikosken kisaan olet kai osallistumassa...?

Äänestä

Kaupallisella kustantajalla julkaistu kaunokirjallinen teos on kaunokirjallinen teos, on painos sitten ollut 100 kpl:tta tai 10 000 kpl:tta.

Olet siis esikoiskirjailija, et enää kirjailijan alku.

Teoksen kilpailuun olisit saanut osallistua.

Äänestä

Lienee yksiselittäistä jos kirjoituskilpailussa lukee tyyliin "voivat osallistua ne, jotka eivät ole julkaisseet kaunokirjallista teosta", että kilpailu on silloin aloittelijoille ja kaupallisella kustantajalla, jollainen myös pienkustantaja yrittäjänä on, et voi kilpailuun osallistua.

Mutta onhan muitakin kilpailijoita ja toisaalta, koska olet jo julkaissut kirjailija, eikö sinun kannattaisi tarjota käsikirjoitusta kustantajallesi?

Miksi muuten olet pitänyt näin pitkää julkaisuväliä?

Äänestä
  • siksi, että kyseinen kustantaja otti seuraavan käsikirjoituksen vastaan, panttasi sitä 4 vuotta sanoen, että julkaistaan julkasitaa... lopúlta vedin tekeleen takaisin, koska kai kasvoi tarinasta ulos ja aloin itsekin inhota sitä. Ja sen jälkeen en ole saanut mitään valmiiksi, paitse viime vuonna teokselle, mutta ei mennyt läpi, joten alku tässä ollaan vaikka kalenterilla mitaten paremminkin loppu häämöttää!

    Äänestä

  • siivet lamassa kirjoitti:

    siksi, että kyseinen kustantaja otti seuraavan käsikirjoituksen vastaan, panttasi sitä 4 vuotta sanoen, että julkaistaan julkasitaa... lopúlta vedin tekeleen takaisin, koska kai kasvoi tarinasta ulos ja aloin itsekin inhota sitä. Ja sen jälkeen en ole saanut mitään valmiiksi, paitse viime vuonna teokselle, mutta ei mennyt läpi, joten alku tässä ollaan vaikka kalenterilla mitaten paremminkin loppu häämöttää!

    Kummallinen kustantaja, joka panttaa tallikirjailijan seuraavaa teosta 4 vuotta. Jo pelkästään markkinamielessä outoa toimintaa, mutta toisaalta, ihmetyttää miksi et lähettänyt muille kilpaileville kustantajille käsikirjoitustasi?

    Miksi aloit inhota omaa taidettasi?

    Oliko genre esikoisteoksessa lyriikkaa vai prosaa, entä toisessa?

    Äänestä

  • The Beach kirjoitti:

    Kummallinen kustantaja, joka panttaa tallikirjailijan seuraavaa teosta 4 vuotta. Jo pelkästään markkinamielessä outoa toimintaa, mutta toisaalta, ihmetyttää miksi et lähettänyt muille kilpaileville kustantajille käsikirjoitustasi?

    Miksi aloit inhota omaa taidettasi?

    Oliko genre esikoisteoksessa lyriikkaa vai prosaa, entä toisessa?

    lähinnä scifiä, kuten seuraavakin. Nyt pysytään sitten kotosuomessa. Tehty töitä 5 vuotta tän käsiksen kanssa

    Äänestä

Otavan Pentti Saarikoski kilpailu onkin nököjään vain ennen julkaisemattomille. Jotenkin musta tuntuu, että liikaa on tällaisia kilpailuja, jotka on vaan ennen julkaisemattomille. Eikö näin isoa kilpailua voisi kuitenkin antaa olla

kaikille avoin !

Äänestä

Olihan Teoksen kilpailu kaikille avoin ja siinä oli suuri voittopalkintokin.

Eipä huolta, scarabaeus, varmaan pian jokin kilpailu ilmestyy. Onhan Pirkanmaan kirjoituskilpailukin käynnissä, tosin en tiedä asutko Pirkanmaan piirialueessa,

Äänestä
  • Siis en tarkoittanut tuolla kannanotollani, että itse olisin osallistumassa mihinkään kilpailuihin.
    Pentti Saarikoski kilpailu kuulostaa niin komealta kertakaikkiaan, että jos sellaisessa pärjäisi aloittelijana ja johon olisivat osallistuneet myös ammattilaiset niin

    avot !

    Äänestä

Kilpailut ovat kiinnostavia, koska niissä itse kirjoitusprosessin aikana kilpailee nimenomaan itseään vastaan.

Loppupeleissä kaikki on kiinni esiraadista ja raadista. Mutta siinä vaiheessa kirjoittaja ei itse enää voi tehdä mitään.

Joillekin kilpailut aiheuttavat aikatauluttamista, joillekin ahdistusta. Monta luovaa tapaa toimia kirjailijankin työssä.

Äänestä

Jos se oli täyskustanne eikä oma- tai palvelukustanne niin sitte et voi osallistua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siivet lamassa kirjoitti:

voiko osallistua sellaiseen kirjoituskilpailuun, jossa ehtona on että ei ole julkaissut kaunokirjallista teosta, mutta omakustanteet ei ole este. Sattui nääsettä 1998 yks pienkustantamo julkaisi juttini 78 sivun läpyskänä, 100 kpl painos josta puolet päätyi sukulaisten ja tuttavien riesaksi. Nyt olisi tarina jolla luulisin pärjääväni jossain kisassa. Osallistuako vai ei. Lähetin kyselyn kyllä kilpailun järjestäjelää, mutta vastausta ei ole vielä kuulunut. (viikko sitten)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu