Mikäs on sopiva häkki tollaselle 7:n naaraan laumalle?
Kokemuksia häkeistä...?
Ootteko tilanneet Suomen ulkopuolelta?
7 rottaa, minkä kokoiseen häkkiin?
6
420
Vastaukset 6
- joojoo
Riippuu laumasta. tulevatko kaikki toimeen keskenään vai kuuluuko usein vikinää häkistä?
Mulla oli 6 poikaa , kahdessa 120*70cm kaninhäkissä, häkit siis olivat päälleikkäin ja yhdistin ne tikapuilla =) eikä ikinä ollut mitään ongelmaa, tappeluita ym.
MUTTA riippuu laumasta! tunnet omat rottasi, ja tiedät paremmin kun muut täällä neuvojat=) - Rottaharrastaja
Mulla on 8 uros rottaa Midwest Critter Nation Double-merkkisessä häkissä. Koko on 91x61x160 cm, paino 44kg. Ja pinnaväli 1,3cm. Hinta on 298,00 euroa. Me asutaan Vantaalla ja käytiin hakee häkki ite, mutta sen kyllä sais tilattua. Kokoamiseen ei siis tarvitse mitään työkaluja tai ruuveja ym. Mun paketista en ainakaan löytänyt kokoamis ohjeita, mutta kyllä sain sen silti koottua. Voi olla aika haastava koota yksin, mutta kaverin kanssa se sujuu kylläkin aika hyvin.
Hyvinä puolina esim. se, että häkissä ei ole luukkuja, vaan kaksi suurta ovea per "taso", ja että helppo siivota. Ainoana huononapuolena siinä on SE, että häkki on niin painava, mutta kyllä sitä saa silti suht. Koht. Helposti liikutettua.
Myydään siis Espoon Eläinkeskuksessa, joka Vihdissä, Nummelassa.
Tässä linkki häkkiin eläinkeskuksen sivuille, jossa näkyy mm. kuva häkistä:
http://24pets.fi/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage-ask.tpl&product_id=2235&category_id=129&option=com_virtuemart&Itemid=1 - ööööööööö
Mulla ittelläni on kaks rottaa, jooiden häkin mitat on K: 108cm L: 80cm S: 48cm. Eläinkaupan myyjän mukaan, tuo on pienin mahdollinen häkki, mitä kahdelle rotalle suositellaan. 7 rotalle pitäs varmaa olla sit myyjän mukaa koko huone :D
- Kokemusta on
Seitsemälle rotalle suosittelisin sekä korkeudelta että pohjapinta-alalta suurta häkkiä. Itselläni oli neljä rottaa semmosessa n. 60x50x130cm (LxSxK) Minä ottaisin semmosen vähintään n. 70x70x150cm jos rottien haluaa siellä kunnolla viihtyvän. Riippuu tosin paljon itse rotista ja siitä kuinka paljon viikossa ne saavat olla vapaina ;)
- HeidiKlum
Meillä kuusi rottaa asuttaa tällä hetkellä 102x50x126 kokoista häkkiä ja viihtyneet hyvin. Saavat olla useita tunteja päivittäin ulkoilemassa koko huoneistossa :)
Lauma on sopuisa, normikitinää aina välillä tosin :D - Rotan omistanut
Mikäli rotat eivät pääse päivittäin jaloittelemaan häkin ulkopuolelle, niin itse suosittelisin noin monelle jotaa 50L x 70P x 120K...mikäli pääsevät jaloittelemaan vapaaksi joka päivä niin vähän pienenmpikin riittänee.
Kokemuksesta sanon että liian pieni häkki ja jos rotat eivät saa olla vapaana kuin silloin tällöin, alkavat herkästi jyrsimään pohjalaatikkoon reikää ja kaluamaan kaltereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä35013692 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk66788- 54783
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä183767- 38745
Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28705Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa64664- 49655
- 57648
- 58638