Puhelimen käyttö estetty maksamattomien laskujen vuoksi? Apuva!

SurinaSonera

Elikkä siis. Ostin samsung galsy s2 tuossa syksyllä. Puhelin alunperin ostettu soneralta 24kk sopimuksella, puhelin ei kuitenkaan sim-lukittu.
Paketti oli avaamaton(sinetöity) ja kuitti tuli tietysti mukaan. Puhelin toimi moitteetta n. 2kk jonka jälkeen lakkasi tunnistamasta sim-korttia/myöskään samsungin Kies ei tunnista puhelinta tietokoneella.
No eihän siinä, kuin puhelin huoltoon. Ja mitäpä huollossa todetaan: puhelimen sisäistä imei-koodia ei löydy, ei huolleta. Tässä vaiheessa sonerapisteen tyypitkin olivat asiasta ymmällään ja lupailivatkin alkuun kokonaan uutta puhelinta. Mutta selvittelivät vielä asiaa ja kävi ilmi että sonera on LUKINNUT puhelimen, alkuperäisen ostajan maksamattomien kk-laskujen takia!
Onko tälläinen siis mahdollista? En ole ainakaan yhtään vastaavaa tapausta netistäkään löytänyt. Puhelimen saa auki siis ainoastaan, kun laskut on maksettu. Soneran asiakaspalvelukaan ei suostu muuta, kuin harmittelemaan tilannetta, koska en ole itse heidän kanssaan sopimusta tehnyt!!!
Onko siis mitään tehtävissä/ menetteleekö sonera asiassa oikein ja lakien mukaan??
Melkoisen kummallista, että ns. kolmannelle osapuolelle voi tälläistä haittaa syntyä. Olen ymmärtänyt, että ainakin aikasemmin operaattorit ovat vaan laittaneet laskut perintään. Mutta että lähtevät näin tekemään laitteen käyttökelvottomaksi!!! Kyllä kyrsii ja kaikki apu/kokemukset olis tervetulleita!

7

1286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SurinaSonera

      Ostin puhelimen siis "käytettynä" huuto.netistä...

    • Jopo!

      siis se on kavallus, että yhdyt laitteeseen joka ei ollut myyjän!

    • Tyttären hallussa ollut kytkypuhelin varastettiin, ja tietysti rosvo soitteli Kameruniin sukulaisilleen aikansa.
      Liittymän sai lukittua ja haluaisin sulkea kapulankin pois käytöstä.
      On IMEI koodi ja rikosilmoitus mutta soneraa ei kiinnosta .

      Tämä olikin hyvä vinkki. jätän laskut maksamatta ja varastetun puhelimen ostajan luuri menee käyttökelvottomaksi.

    • vitun varkaat

      Se sun puhelimes oli varastettu.
      Sonera tai muu operaattori tai poliisi sulkee puhelimen kun se ilmoitetaan varastetuksi. Ei tarvitse kuin ilmoittaa imei - koodi ja tehdä rikosilmoirus.

      Tehtiin just niin kun viimeyönä pöllittiin puhelin. Sitä puhelinta ei käytä enään kukaan. Ihan oikein !!

      Tässä nyt nauretaan varkaallee !!! Ihan vitun kivaa !!!

    • onnistuu kyllä

      Ei sem imei koodin vaihto vaikeata ole kun on oikeat laitteet, esim huolloissa on

    • dfdfdfd

      kyllä imei koodin vaihtaa alle 5 minuuttiin

    • mm

      dfdfdf: taidat olla varastanu sitten puhelimen? mee takas sinne koulun penkille ettei mee toisten kalliit puhelimet huumerahoihin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 87
      3545
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      75
      3125
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      82
      2586
    4. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2386
    5. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      212
      2220
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2121
    7. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      900
    8. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      898
    9. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      796
    10. Haapaveille jotain uutta!

      Huoltoasema Haapavein keskustaan tulossa. Semmoista Jeppasissa jaappasevat.
      Haapavesi
      16
      760
    Aihe