liiman poisto

liimanäppi

Mulla on kaikenlaisia lasipurkkeja ja joissakin on etiketti liimattu niin inhottavalla liimalla ettei millään konstilla saa pois.

Onko kellään vinkkiä,millä aineella kannattais yrittää,asetoni kokeiltu,erilaisia pesuaineita myös ja siinä se on ja pysyy,venyy ja tarttuu sormiin yms.Tahmea iljetys!
Ostin hunajaa ihan purkin takia,kaunis lasinen purkki,mutta se etiketti teetti työtä,huh!

3

386

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liikaaliimaa

      asetonilla olen saanut irti.... jotkut väittävät rasvan auttavan...

    • liimanäppi

      Kiitos,täytyy yrittää uudelleen asetonilla,yhdessä purkissa se vaan liukui ja muutti paikkaa.
      Sitten löysin vanhaa Vimiä ja sain kuin sainkin pois..

    • Sanopa muuta

      "Onko kellään vinkkiä,millä aineella kannattais yrittää,asetoni kokeiltu,erilaisia pesuaineita myös ja siinä se on ja pysyy,venyy ja tarttuu sormiin yms.Tahmea iljetys!"

      On joskus tullut itsekin ihmetellyksi että mitä ihmettä niissä liimoissa oikein on. Yleensä mulla on käytettävissä spriitä, tärpättiä ( sekä mineraali- että lakkabensiiniä), tinneriä, ksyleeniä, asetoonia ja erinäisiä elektroniikan puhdistusaineita eikä välttämättä mikään niistä auta.

      AIka varma konsti on kuitenkin kuuma vesi, karhunkieli ja jokin tavallinen pesuaine. Aikansa kun hankaa, niin lähtee se ennen pitkää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      8
      2758
    2. Ruotsissa uusi monikulttuurisuusongelma: Mummonraiskuut

      Ilmiö räjähti käsiin ja nyt painetaan paniikkinappulaa. Moni vanhustenhoivayhtiö on joutunut jopa lopettamaan, koska keh
      Maailman menoa
      164
      2662
    3. Tunnustusten lauantai

      Mitä haluat sanoa kaivatullesi?
      Ikävä
      184
      2511
    4. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      13
      2035
    5. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      21
      1997
    6. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      54
      1838
    7. Sofia Virta SUURI POLIITIKKO

      Osallistumalla Erikoisjoukkoihin nostaa Vihreät kauaksi ohi perussuomalaisista, joka on muutenkin hajoamassa omaan mahdo
      Maailman menoa
      69
      1558
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      23
      1162
    9. Mitä ikävöit eniten ikäväsi kohteesta?

      Rahaa, turvallisuutta, kauniita katseita,seksiä, läheisyyttä vai jotain muuta?
      Ikävä
      70
      1152
    10. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      82
      1036
    Aihe