Kertoisko joku lähihoitaja työpäivästään vanhusten hoivakodissa? Vaikka päiväkirjatyyppinen lyhyt selostus? Mitä kaikkea työ pitää sisällään? Kuin fyysisesti ja henkisesti hommaa jaksatte? Kaikki tieto vanhustyöstä tulis myös tarpeeseen. Alan vaihto on mielessä ja töitä kai vanhuspuolella riittäisi, tulen hyvin ikäihmisten kanssa juttuun, ujo olen kyllä vanhustenkin seurassa.. Eniten mietityttää kuitenkin mihin olen päätäni pistämässä. Pelkkä halu tehdä jotain tärkeää ei taida hommaan riittää. Yhtään en enää opiskele jos en ole 100 varma että tää on se mun juttu ja töitä löytyy, 2 ammattia opiskeltuna jo..
Päivä hoivakodissa lähihoitajana?
Matleena+
42505
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vanhusten hoivakodit ovat paikkoja joissa hoidettavilla ei ole enää kykyä toimia itsekseen. Syötät, juotat, vaihdat vaippoja, ulkoilutat, puet, riisut, vaihdat lakanoita jne. Siitä se ura urkenee.
kehoittaisin välttämään yleistyksiä. Asiakkaita ja syitä hoivakodissa oloon on erilaisia. Kaikki aukkaat ovat siis yksilöitä. Vaikka siis kaikkia hoidetaankin samanarvoisesti, kaikilla on silti erilaisia mieltymyksiä ja tarpeita. Asiakas on tyytyväinen, jos saadaan hänelle olennaiset tarpeet tyydytettyä. Välttämättömiä tarpeita ovat ruoka, lääkkeet, puhtaus ja lämpö.
Mitä enemmän henkilökunnalla on aikaa ja viitseliäisyyttä antaa tyydytystä myös vanhusten emootionaalisiin tarpeisiin, niin sitä tyytyväisempiä asiakkaat normaalisti ovat. Vanhus siis toivoo, että hänelle löytyy vielä vanhentuessaankin niitä tehtäviä. Hyvä kuntoiset asukkaat jaksavat vielä osallistuakin talon toimintaan. On vaan viisautta ihmisten huomata nämä asiat ja antaa sitä haluaville oikeanlaisia tehtäviä. Ja palkkiotkin siis niihin tietysti kuuluvat vaikka ruuan tai mieluisan retken muodossa. Harvemmin kyllä siis enää hoitokodissa kukaan asukkaista pöytiä pyyhkii.
Ennenkeikkea osa asukkaista kaipaa edelleen kosketusta. Asukkaiden Kädestä ottaminen, halaaminen, tai silittäminen ei ole mitenkään kiellettyä. Mutta kaikki ei taas sitten tykkää, että "vieraat" ihmiset tulee lähelle tai keskustelee muusta kun säästä. Eli toisten kanssa pitäisi vaan osata jutella kevyttä smaal talkkia päivän säästä ja pressanvaaleista ja tulevasta ateriasta...
Vielä lyhyesti tavallinen päivä pitää sisällään pesuja, syöttämistä, siirtoja vuoteesta tuoliin ja takaisin. Ruuan jakamista ja astioiden tiskausta. Lisäksi on virike toimintaa kuten lehden lukua ja tv:n katselua ja radion laittamista. Ja sitten on muita viriketoimintoja, joihin ihmisiä sitten viedään ja näin. Lisäksi on ulkoilu, retket, osastolla askartelu ja yksinkertaiset pelit. Virkistystoimintaa on hyvin monen näköstä. Melkein mitä vaan haluaa voi järjestää. Kyllä puutarhanhoitokin onnistuu pyörätuoli asiakkaita. Ehkä nyt en kyllä ottais repertuaaliin, jos ei olis kiinostuneita..
Aamulla töihin 7.15. Yöhoitaja kertoo kyhyesti yön kulusta, tunnen asukkaat, joten lähinnä kuulee kuka on nukkunut ja kenen vatsa on toiminut. Puolen jälkeen yökkö päästetään kotiin ja yleensä siinä vaiheessa on vähintään yhdellä asukkaalla asiaa. Joku vaipanvaihto tai eksyminen huoneesta. Sen jälkeen aamukahvk käteen ja tsekkaan milloin on käyty suihkussa, millon ne vatsat on toiminut. Sitten herättelemään ja aamupalalle. Muutaman kanssa ehtii aamupesut ennen aamupalaa, osa tulee aamutakeissa syömään. Syöttöavut aamupalalla tai ainakin seuraaminen, että lääkkeet menee suuhun asti. Sitten aamupesut ja suihkut muiden osalta.
Tästä ollaan selvitty 9 potilaan kanssa aamupäivän puolella. Vielä jollekin papiljotit päähän ja vessan kautta lounaalle. Syötöt taas.
Iltapäivällä usein soitellaan omaisille, j.rjestetään asukkaiden kauppa-, lääkäri- tms asioita. Rauhoitellaan levottomia, ratkotan ongelmia (mitä tehdään kun pirjo piilottaa yhteisestä vessasta kaikki vessapaperit huoneen patterin taa)..
Iltapäivällä osa asukkaista nukkuu päiväunet, osa ehkä jaksaa lueskella lehteä tai katsella telkkaa tai jopa jumpata. joskus jää iltapäivään joku suihku.
Fyysisesti raskasta - riippuu asukkaista, aika monessa paikassa osa on vuoteessa pestäviä ja käännettäviä, osa pitää nostaa siirtovälinein pyörätuoliin jne. helposti se selkä menee ellei oo tarkka. Henkisesti raskasta välillä, muistihäiriöt, seksuaalinen ahdistelu, aggressiivisuus (raapiminen, pureminen, sylkeminen) on kyllä arkea. Mutta on ne jutut joskus niin huskoha, ettei voi kun kippurassa nauraa yhdrssä asukkaan kanssa.
Tulet töihon kuulet yököltä raportin.
Sitten tehdään aamupesut vanhuksille ja viedään aamupala syömään joko pöytään tai omaan huoneeseen. Samalla dosetista jaat kunkin vanhuksen lääkkeet ja tarvittaessa annat vatsan pehmikettä.
Kun aamupesut/ aamupala on syöty voit autella muita.
Sitten sama jatkuu..