Koneessa kaksi näytönohjainta?

Huomasin uuden läppärini laitehallinnasta, että siinä on kaksi näyttösovitinta, joista ilmeisesti huonompi on oletuksena käytössä virransäästösyistä. Miten minun pitää toimia, että saan paremman käyttöön (pelejä varten)? Luin, että joissain koneissa on vieläpä automaattinen näytönohjaimen vaihto -toiminto, mutta se taisi koskea Mac-koneita. Käsittääkseni pitää tehdä jotain BIOS:ssa, mutta koska olen tumpelo, kysyn neuvoa, etten pimennä konettani.
41679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

koneen merkki ja malli?

Äänestä
  • Lenovo Thinkpad E520. Näyttösovittimet ovat Intel (R) HD Graphics Family ja AMD Radeon HD 6630M. En muuten ole ihan varma, kumpi on käytössä vai ovatko molemmat. Molempien ohjelmat (Intel Graphics and Media Control Panel ja Catalyst Control Center, jossa voi valita joko "virransäästön" tai "korkean suorituskyvyn" eri sovelluksille) ovat kuitenkin käytössä. Catalystissa puhutaan sovelluksille valittavista grafiikkaprosessoreista. Ovatko ne sama asia kuin näyttösovitin?

    Äänestä

jos englanti taittuu niin tuossa ohjeet ja linkin takana lisää juttua samasta aiheesta.

http://forum.lenovo.com/t5/ThinkPad-Edge/Thinkpad-Edge-e520-graphics-problem/td-p/438397


1.Set BIOS to switchable

2. Boot into Safe Mode and uninstall everything for the graphics adapters, including in Device Manager.

3. Reboot into regular Windows.

4. Install this: http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?lndocid=MIGR-77300

5. Reboot.

6. The Catalyst 11.5 Mobility drivers should've extracted to C:\AMD or C:\ATI

In this folder, you should find the subfolder Packages somewhere.

Go Packages, Drivers, Display, W7_INF (32-bit) or W76A_INF (64-bit)

7. Enable the ATI adapter (not by setting the BIOS option).

8. Launch Device Manager.

9. Right-click the Radeon, choose Update Driver Software.

10. Browse my computer for driver software.

11. Let me pick from a list of device drivers on my computer.

12. Have Disk.

13. Navigate to the folder from 6 with the INF file in it, accept the folder choice.

14. Find either the 6470M or 6630M which you have.

15. Accept the driver choice and the warnings.



This should install the 8.850 ATI-side drivers.

Note that this is unsupported by Lenovo and may or may not work.

Äänestä
  • Kiitos, eiköhän näillä pärjätä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Akiainen kirjoitti:

Huomasin uuden läppärini laitehallinnasta, että siinä on kaksi näyttösovitinta, joista ilmeisesti huonompi on oletuksena käytössä virransäästösyistä. Miten minun pitää toimia, että saan paremman käyttöön (pelejä varten)? Luin, että joissain koneissa on vieläpä automaattinen näytönohjaimen vaihto -toiminto, mutta se taisi koskea Mac-koneita. Käsittääkseni pitää tehdä jotain BIOS:ssa, mutta koska olen tumpelo, kysyn neuvoa, etten pimennä konettani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu