Moi! Tiedän, että on outo kysymys, mutta haluaisin ottaa koirani mukaan japaniin, jos menen vaihtoon.... onko tämä täysin mahdotonta ? Tiedän kyllä tietenkin karanteeneista ym, mutta tarkoitan sitä, että pystyykö sen ottamaan asumaan kanssani esim johonkin opiskelija kämppään jos ei oiken perheeseen sovi ? Tiedän myös, että se tulee maksamaan, mutta ei rahasta niin väliä. olisi vai kivä tietää jotain joten olen kiitollinen jos vastaatte (;
Koira japaniin !
2
767
Vastaukset
- =-^-^-=
Minkälaiseen vaihtoon olet menossa? Korkeakoulu- vai lukiotasolla? Tuohon kysymykseesi vaikuttaa niin monta seikkaa... Viranomaismääräykset on toki suht. helppo selvittää ja niistä varmasti oletkin jo jossain määrin tietoinen. Oletko menossa kuinka pitkäksi aikaa? Tavallinen n. vuoden mittainen vaihtojakso on sen verran lyhyt, että sen ajaksi tuskin kannattaa koiraa harkita mukaan otettavaksi.
Jos olet menossa jonkin järjestön kautta, niin kannattaa ehdottomasti kysyä heiltä, onko olemassa jotain sääntöjä tai rajoituksia lemmikkien suhteen. Se ei paljoa lohduta, vaikka isäntäperheelle sopisikin, jos järjestön kanta on kielteinen.
Mikäli taas aiot asua vaihtokohteen (yliopisto tms.) asuntolassa, niin silloin kysymystä eteenpäin suoraan siihen kohdeoppilaitokseen, joko oma-aloitteisesti tai oman oppilaitoksesi yhteyshenkilön/KV-vastaavan kautta.
Olen ollut Japanissa yliopistovaihdossa (ja nykyään asustelen siellä (tai oikeammin täällä...)), mutta eipä ainakaan omalle kohdalle osunut tuolloin ketään, jolla olisi ollut lemmikki mukana. Hieman kyllä epäilen, että koirat yms. lemmikit eivät ole yleensä sallittuja asuntoloissakaan.
Tietysti ns. vapailta markkinoilta voi yrittää etsiä kämppää, mutta se on aika tyyristä ja monessa vuokra-asunnossakin tuntuu olevan lemmikinpitokielto. Riippuu tosin paljolti vuokranantajasta, mitä haluavat asunnoissaan sallittavan. Koiria Japanissa näkee kyllä suht. paljon, joten ei sen puoleen.
Minnepäin Japania olet aikonut lähteä? - ejöfjoweöj
Pääsääntönä on että vuokra-asuntoihin ei saa ottaa eläimiä, jos kyseessä on parempilaatuinen "manshon"-tyylinen asunto. Toki joitain poikkeuksia löytyy, mutta esim. opiskelija-asunnoista joihin saa ottaa lemmikin en ole kuullut. Aloitan itse neljän vuoden yliopisto-opinnot Japanissa ja haen paniikissa asuntoa kun ensiviikolta alkaen alkaa paikallisten pääsykoerumba jonka jälkeen vapaat huoneistot katoavat hetkessä markkinoilta ja ahdistuksen määrä on valtava :----D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 974183
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.703437Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723064SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812539Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52346Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.2052137Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302071- 41860
- 73791
- 52766