kokoja

minkä kokoisia teidän vauvat olleet 8kk neuvolas? meillä oli 9100g ja 72,5cm. pituus laskenut alakäyrälle vähän..
795
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En voi vastata kun oma on vielä tuota nuorempi, joten jos vain muiden mittoja kaipaat niin loput viestistäni voi jättää lukematta :)

Tuo pituus on uusilla kasvukäyrillä just eikä melkein keskiarvossa jos on poika, +1SD jos on tyttö. +2SD -> -2SD on normaalivaihtelu, eli miinuskäyrillä olemisessa ei ole mitään sen huonompaa kuin pluskäyrillä olemisessa. Nollakäyrä on keskiarvo, eikä keskikokoiset tai sitä isommat ole penikokoisempia "paremmin" kasvavia. Vasta sitten jos mennään alle -2SD tai yli +2SD tai kasvun johdonmukaisuudessa tapahtuu huomioitava muutos, niin silloin voi olla syytä selvitellä enemmän. Ja 3% terveistä, normaaleista hyvin kehittyvistä lapsista kasvaa "käyrien yli tai ali" muuten vaan. Painokäyrillä vauvoille normaalina painona pidetään väliä -15% -> +20%.

Jos kasvukäyrät kiinnostaa: http://www.kasvukayrat.fi/kayra.html

Äänestä
  • poika on joo,ja varmasti yleiseti ottaen menee keskikäyrää, mutta neuvolashan ne vertaa äitin ja isän pituuteen, ja ollaan molemmat pitkiä, ja sanoi että "kun tästä odotetaan aika pitkää poikaa.." ja että alakäyrällä menee. mutta ei sen väliä:D kun ei muut oo vastannukkaan..

    Äänestä

meillä tyttö 9350g ja 72,5cm eipäs ku toi olikin muuten jo 9kk ku 8 jäi väliin, mut jätän tän kuitenkin tähän..

Äänestä

Meidän poika oli 8kk neuvolassa 75cm ja 9710g

Äänestä

8kk neuvolassa meidän poitsu 11,270kg ja 75cm :) Iso äijä :)

Äänestä

Meillä tyttö oli 8 kk ikäisenä 8925 g ja 74 cm (pakko oli kurkata neuvolakortista...). Isä on tosi pitkä, minä aika "normaalimittainen". Tyttö on ollut aina pitkä ja hoikka, nyt ikää jo 4 v. ja pitkä on edelleen ikäisekseen.

Äänestä

75cm ja 10,5kg, poika.
Tämä poika on koko ajan mennyt käyrien yläpuolella, mutta ei siitä kukaan ole ollut huolissaan, kun on kasvanut tasaisesti sillä omalla käyrällään. Isot vaihteluthan ne huomion kiinnittävät ja pitää kiinnittääkin. Lapset ovat yksilöitä eivätkä kilpaile tässä kasvamislajissa(kaan).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ed kirjoitti:

minkä kokoisia teidän vauvat olleet 8kk neuvolas? meillä oli 9100g ja 72,5cm. pituus laskenut alakäyrälle vähän..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu