liian paksu

Vaimo se osti pojalle avokelaan uuden siiman ja tietenkin se piti olla paksua ettei isot kalasaaliit karkaa. Taisi olla 0,45 mm. No sitä sitten asentamaan kelaan ja sotkuhan siitä seurasi eli purkautuu puolalta itsestään. En keksi muutakaan selitystä kuin että siima on vaan yksinkertaisesti liian paksua kelaan. No eikös joku viisas sitten jälkeenpäin väittämään että siima on puolattu väärin. Miten sen voi väärin asentaa tai miten se sitten pitäisi asentaa?
42927
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuo kyseinen 0.45 siima on kyllä auttamattoman paksua umpikelaan.

0.30 on sellainen paksuus jota ei kannata ylittää ko.kelatyypille.

Samoin tuossa kelatyypissä pitää pysytellä tuossa monofiilisiimassa ja nämä uudet kuitusiimat eivät kelalle sovellu.

Se kuka on väittänyt että siima on puolattu väärin ei välttämättä ole perillä asioista,teidän tapauksessanne kyse on vain yksinkertaisesti liian paksusta siimasta.

Noissa monofiilisiimoissakin on kyllä valtavia eroja ja siima joka omaa valtavan muistin ja on kovin jäykkää ei myöskään tuolle kelalle sovellu,yksi hyvä siimavaihtoehto olisi varmaan Berkley Trilene Sensation ja siimapaksuus valitaan kelan koon mukaan.

Jos kyseessä on hyvin pieni umpikela niin 0.24 jolla ilmoitettu vetolujuus on 5.6kg tai jos kyseessä on hieman isompi kela (vertaa vaikka Daiwa SC 100)niin 0.31 jolla ilmoitettu vetolujuus on 9kg.

Toivottavasti tästä on apua teille.

Äänestä
  • Niin, kyseessä taisi olla kuitenkin kirjoittajan mukaan avokela. Tällaiseen ainakin siima pitää puolata oikein, muuten se on valmiiksi kierteillä. Oikea tapa siis on pitää siimarullaa samassa asennossa puolan kanssa. Jos vetää siimaa kuin lankaa lankarullalta syntyy varmasti sotkuja nopeasti. Paksu ja jäykkä siima vielä lisää ongelmia. Tavallisessa haukikelassa käytän itse 0,33 ja 0,36 siimoja. Silloin vielä tavalliset lusikatkin uivat ja lentävät kunnolla. 7 ja 9 kiloiset hauet ja 3,8 kg meritaimen on tullut 0,33 siimalla hienosti ylös. Taitaa olla niin, että paksumpi siima vain vähentää uistimien jäämistä pohjaan, muuta hyötyä siitä ei ole.

    Äänestä

  • juniori kirjoitti:

    Niin, kyseessä taisi olla kuitenkin kirjoittajan mukaan avokela. Tällaiseen ainakin siima pitää puolata oikein, muuten se on valmiiksi kierteillä. Oikea tapa siis on pitää siimarullaa samassa asennossa puolan kanssa. Jos vetää siimaa kuin lankaa lankarullalta syntyy varmasti sotkuja nopeasti. Paksu ja jäykkä siima vielä lisää ongelmia. Tavallisessa haukikelassa käytän itse 0,33 ja 0,36 siimoja. Silloin vielä tavalliset lusikatkin uivat ja lentävät kunnolla. 7 ja 9 kiloiset hauet ja 3,8 kg meritaimen on tullut 0,33 siimalla hienosti ylös. Taitaa olla niin, että paksumpi siima vain vähentää uistimien jäämistä pohjaan, muuta hyötyä siitä ei ole.

    Anteeksi ehkäpä kiireestäkin johtuva lukihäiriö.

    Joka tapauksessa kokemus on opettanut että niin että niin tuohon kuin umpikelaankin voi puolata siiman niin että se juoksee rullalta suoraan eli rulla puörii vaikka jonkin puikon varassa.

    Tuokin on parempi tapa kuin purkaa siima puolalta väärään suuntaan eli puola pidetään poikittain ja siima purkautuu siimapuolalta kuten tuossa avokelassakin,tällöin vain pitää tietää miten päin tuo siima on tuolle siimapuolalle puolattu.

    Joka tapauksessa tuo ensiksi mainitsemani tapa ei taatusti aiheuta mitään sotkuja (satoja puolauksia joten pieni kokemuskin löytyy).

    Kelan koosta nyt ei ole tietoa mutta jos kyseessä on ns.1000 koon avokela niin tuo 0.24 on sopiva jos 2000 tai 2500 niin tuo 0.31 jos 4000 luokan kela niin 0.35 jolla tuo ilmoitettu vetolujuus on 10.4kg.

    Kyseisessä kelatyypissä voi käyttää noita mikrokuitusiimojakin joskaan ei taas läheskään kaikkia merkkejä,yksi vaihtoehto on Fire-Line.

    Suosittelisin nyt kuitenkin tuota ensiksi mainostamaani monofiiliä.

    Äänestä

On turhan paksua, mutta hyvin paljon mahdollista, että myös puolaus on mennyt väärin, eli silloin siimaan tulee valmiiksi kierrettä ja sotku on valmis. Joillakin siimavalmistajilla on sellaisia toisesta laidasta kulmikkaita siimapuolia, jolloin järkeä käyttäen siima tulee puolatessa ulos oikein. Noin paksu siima avokelassa purkautuu kyllä herkästi itsekseen, jos kyseessä on pieni kela ja lisäksi heittopituudet ja uistimien uinti kärsivät. Helppo vaihtoehto on puolauttaa kalastusvälineliikkeessä kelaan tarvittava määrä siimaa, silloin menee oikein. Jos nyt tuota touvia haluaa käyttää, niin yksi vaihtoehto on laskea koko siima mahdollisimman raskasuintisen kelluvan vaapun kanssa ulos veneestä ja sitten kelata se kelalle takaisin. Onnea ja menestystä kalareissuille! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siima kirjoitti:

Vaimo se osti pojalle avokelaan uuden siiman ja tietenkin se piti olla paksua ettei isot kalasaaliit karkaa. Taisi olla 0,45 mm. No sitä sitten asentamaan kelaan ja sotkuhan siitä seurasi eli purkautuu puolalta itsestään. En keksi muutakaan selitystä kuin että siima on vaan yksinkertaisesti liian paksua kelaan. No eikös joku viisas sitten jälkeenpäin väittämään että siima on puolattu väärin. Miten sen voi väärin asentaa tai miten se sitten pitäisi asentaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu