outoa?

marra3

Kissani on alkanut nyhtää itsestään karvoja. Milloin mistäkin löytyy läjä irti kiskottuja karvatuppoja. Olen myös nähnyt sen tekevän sitä! Olen yrittänyt harjata sitä, mutta se panee vastaan, puree ja raapii. Mistä voi olla kyse ja mitä voisin tehdä? Kissani on 3-4 vuotias löytökissa, leikattu narttu.

2

148

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkäri selvittää

      Käytä eläinlääkärillä niin saat selvitettyä syyn. Syitä voi olla useita.

    • hakemaan hoitoa

      Onko kissasi lyhyt vai pitkäkarvainen? Onko se rokotettu ja madotettu säännöllisesti? Onko se käynyt lääkärin tutkimuksissa milloin viimeeksi? Ulkoileeko se vapaasti vai onko se pelkkä sisäkissa? Tapaako se muita kissoja jos on sisäkissa?

      Jos kissalla on ulko- tai sisäloisia, ne kutittaa ja aiheuttaa karvojen repimistä. Sisäloiset pois madottamalla (laajakirjoinen madotus esim. Axilur). Ulkoloiset onkin vähän vaikeampi juttu, riippuen loisista. Ulkoloishäätöön esim. Stronghold lääkitys on toimiva (korvapunkit, hilsepunkit jne.), saat vain reseptillä.

      Jos kissalla on jokin sisäinen vaiva joka aiheuttaa kipuja, se voi alkaa repiä karvojaan. Mitään muuta oiretta ei välttämättä ole, joten vaikkei sinusta kissasi näyttäisi sairaalta, se voi sitä olla.

      Allergia aiheuttaa kutinaa ja karvojen repimistä, allergia taas voi olla samoihin asioihin kuin ihmiselläkin eli ruoka-aine, kotipöly, pölypunkit, siitepöly, kemikaalit jne.

      Hormonitoiminta aiheuttaa myös karvojen repimistä, mutta yleensä leikkaamattomilla ja silloin se keskittyy yleensä vatsan alueelle ja takajalkoihin. Stressireaktio voi tulla myös kysymykseen.

      Asian tutkiminen on siis syytä tehdä lääkärillä jotta se varmasti selviää ja saadaan oikea hoito joka tehoaa. Kotikonstit, vaikka alkuun näyttäisikin tehoavan, eivät anna lopullista vapautta. Mitä pidempään yritetään hoitaa kotikonsteilla (ilmainen tai halpa), sitä pahemmaksi voi tilanne menna ja lopulta hoito tulee kalliiksi.

      Harjaaminen ei auta jos kissalla on jotakin vialla. Kiukkuaminen harjatessa voi johtua kivuista joita kissalla on ja pureminen/repiminen kohdistuu harjaajaan jonka kissa ajattelee aiheuttavan kivun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      95
      2988
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      47
      2457
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      45
      1244
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      37
      1037
    5. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      280
      902
    6. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      153
      889
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      10
      804
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      720
    9. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      49
      670
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      37
      649
    Aihe