outoa?

marra3

Kissani on alkanut nyhtää itsestään karvoja. Milloin mistäkin löytyy läjä irti kiskottuja karvatuppoja. Olen myös nähnyt sen tekevän sitä! Olen yrittänyt harjata sitä, mutta se panee vastaan, puree ja raapii. Mistä voi olla kyse ja mitä voisin tehdä? Kissani on 3-4 vuotias löytökissa, leikattu narttu.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lääkäri selvittää

      Käytä eläinlääkärillä niin saat selvitettyä syyn. Syitä voi olla useita.

    • hakemaan hoitoa

      Onko kissasi lyhyt vai pitkäkarvainen? Onko se rokotettu ja madotettu säännöllisesti? Onko se käynyt lääkärin tutkimuksissa milloin viimeeksi? Ulkoileeko se vapaasti vai onko se pelkkä sisäkissa? Tapaako se muita kissoja jos on sisäkissa?

      Jos kissalla on ulko- tai sisäloisia, ne kutittaa ja aiheuttaa karvojen repimistä. Sisäloiset pois madottamalla (laajakirjoinen madotus esim. Axilur). Ulkoloiset onkin vähän vaikeampi juttu, riippuen loisista. Ulkoloishäätöön esim. Stronghold lääkitys on toimiva (korvapunkit, hilsepunkit jne.), saat vain reseptillä.

      Jos kissalla on jokin sisäinen vaiva joka aiheuttaa kipuja, se voi alkaa repiä karvojaan. Mitään muuta oiretta ei välttämättä ole, joten vaikkei sinusta kissasi näyttäisi sairaalta, se voi sitä olla.

      Allergia aiheuttaa kutinaa ja karvojen repimistä, allergia taas voi olla samoihin asioihin kuin ihmiselläkin eli ruoka-aine, kotipöly, pölypunkit, siitepöly, kemikaalit jne.

      Hormonitoiminta aiheuttaa myös karvojen repimistä, mutta yleensä leikkaamattomilla ja silloin se keskittyy yleensä vatsan alueelle ja takajalkoihin. Stressireaktio voi tulla myös kysymykseen.

      Asian tutkiminen on siis syytä tehdä lääkärillä jotta se varmasti selviää ja saadaan oikea hoito joka tehoaa. Kotikonstit, vaikka alkuun näyttäisikin tehoavan, eivät anna lopullista vapautta. Mitä pidempään yritetään hoitaa kotikonsteilla (ilmainen tai halpa), sitä pahemmaksi voi tilanne menna ja lopulta hoito tulee kalliiksi.

      Harjaaminen ei auta jos kissalla on jotakin vialla. Kiukkuaminen harjatessa voi johtua kivuista joita kissalla on ja pureminen/repiminen kohdistuu harjaajaan jonka kissa ajattelee aiheuttavan kivun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      178
      5042
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1681
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1605
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      123
      1484
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1373
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      49
      1090
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1074
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      297
      952
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      190
      915
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      760
    Aihe