Vähennykset verotuksessa

Roxi0

Hei!

Verottaja ei ole hyväksynyt lisääntyneitä kuluja omaishoitajana olemisesta, vaikka niitä kertyykin todella runsaasti. Olen antanut hoidettavalle oman erillisen huoneen, kuljetan häntä hoidoissa ja terapioissa jne.

Osaako kukaan sanoa, millä perustein kuluja saisi vähennyskelpoisiksi.
Omaishoitajantukihan on maksu työstä ei kuluista.

7

388

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • millamaaru

      Tarkoitatko veronmaksukyvyn alentumisvähennystä..? Joka on harkinnanvarainen ja siihen vaikuttaa tulotkin..

      Kela korvaa terapia ym matkoja, kun omavastuu menee yli...ja hoitomaksuissakin on katto... joten nuo ei vältämättä alenna veronmaksukykyä.


      Meillä em vähennys saatiin aikoinaan, kun oli lääkärinlausunto ja olin poissa töistä omaishoitajuuden takia, eli mulla oli ihan selvä ansiotulon alentuminen.. sitten kun tulorajat meni yli, loppui vähennyskin.

      • Roxi0

        Tarkoitin suoria uusia kuluja, jotka ovat syntyneet hoitoon liittyvistä asioista.


      • höpöähän se
        Roxi0 kirjoitti:

        Tarkoitin suoria uusia kuluja, jotka ovat syntyneet hoitoon liittyvistä asioista.

        Kysy suoraan verottajalta,sieltä saa suoran vastauksen,tapauskohtaisesti,tuloista riippuen...


    • baabaatt

      Siis haitko veronmaksukyvyn alentumisvähennystä.. vai minkä vähennyksen hait verottajalta, eli mikä verolomakkeen kohta se sulla oli.. ?

      Soita verotoimistoon, kyllä ne siellä osaa neuvoa sua.

    • #mimä#

      Ei niitä vähennyksiä juuri tule, veroprosentti omaishoidontuesta on 40%.
      Sekin minhin kuljettaa hoidettavaansa on eroiteltva, kun vie vaikka kokeisiin terkkarille tai lääkärille omalla autolla saa laittaa vähennyksiin. Minulle sanottiin että niistä voi vähitellen vähän kertyä korvattavaa, Kela kai korvaa sitten jos tulee tarpeeksi.
      Mutta esim. intervallijaksolle viemistä ei voi laittaa korvattaviin.
      Minä jouduin vaihtamaan asuntoa, asuimme hissttömässä talossa toisessa kerroksessa, oli pakko muuttaa asuntoon mihin pääsee pyörätuolilla, asunto on isompikin kuin entinen, kumppani tarvitsee oman huoneen. Tästäkin tuli paljon kuluja.
      En ole tajunnut vaatia korvauksia. En saa muuta kuin omaishoidontuen ja kelalta Kumppani saa erityishoitotukea.

      • rasipa

        HEI! Itse aloitin isäni omaishoitajana marraskuussa 2011,kun isäni sairastui vakavasti! Verotoimistoon soitin ja kyselin verotuksessa vähennettäviä kuluja. Sanoivat et lääkäri/apteekki kulut saa vähennettyä, sekä omat matkani isäni luo(30km suunta) ja puhelin kuluistakin voi hakea. (isälläni puheen tuotto todella hankalaa,jote hoidan puhelin asiatkin hänen puolesta!) Verotoimistossa pyysivät laittamaan lisäselvitystä sairaudesta(epikriisiä) liitteeksi. Näin ainakin minua neuvottiin!


    • näin on

      Harva saa,jos kukaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2239
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe