Aseenostolupa ja e-paperit

Mietinmietinmietin81

Eli, nyt kyseessä ei ole mikään hippipoika tai velvollisuuksien väistelijä, kerron tarinan ja toivon saavani asiallisia vastauksia.

Olen nyt 30 vuotias. Aloitin metsästysharrastuksen n 15v. Armeija ajan tultua minulla diagnosoitiin lievää masennusta ja pakko-oireinen häiriö. Armeijassa minut laitettiin kämpille takaisin, koska oireet paheni. Sain siis uuden kutsunta-ajan kahden vuoden päähän. Uusien kutsuntojen tullessa minulla oli edeleen samat ongelmat, lisäksi olin kärsinyt pienoisen keuhkoveritulpan, ja olin siis marevaani, eli verenohennuslääkityksellä. Noh, minulle langetettiin e-paperit, eli täysi vapautus.

Aseita minulla kuitenkin on kokoajan ollut, ja sainkin uuden ostoluvan ennen kuin sotilaspassin tai muun vastaavan todistuksen esittäminen tuli pakollisesti ostolupaa hakiessa.

Näistä nuoruuden ajoistani on siis 10 vuotta, ja kysynkin nyt, uuden lupapolitiikan aikana että voiko e-paperit estää uuden luvan saamista vaikka minulla ennestään lupia jo onkin?

Nämä asiat siis askarruttaa, kiitos asiallisista vastauksista etukäteen.

7

1069

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pukka Peepää

      Eihän ne E-paperit luvan saamista estä, mutta voi olla, että joudut esittämään lisäselvityksiä E-luokituksen syistä. Esimerkkinä vaikkapa lääkärin (ehkä jopa psykiatrian erikoislääkärin) todistuksen terveydestäsi.

      Kaikki riippuu lupaviskaalin henkilökohtaisesta tulkinnasta, valitettavasti.

    • Reizzka

      Samaa mieltä.

      Tosin mielenterveyteen liittyvä lisäselvitys varmaan hoituu sillä soveltuvuustestillä jonka tulokset on kolme vuotta kerrallaan voimassa. Kokeen suoritettua kone ilmoittaa " ei jatkotoimenpiteitä " jos kaikki on OK tai sitten mahdollisista jatkotoimenpiteistä jolloin poliisi vielä voi pyytää erillisen selvityksen henkilön mielenterveydestä.

    • Krista 26

      Olen syönyt E-pillereitä jo useamman vuoden. Ilman kummempia haittavaikutuksia. Onko E-pillereillä vaikutusta aseluvan saantiin. Olen tasapainoinen nuorehko nainen, poislukien tietysti muutama päivä kuukaudesta.

      • Erkki 31

        Todennäköisesti et saa aselupaa koska naisena et hallitse mieltäsi muutamana päivänä kuukaudessa. Olet riski ryhmää ja et voi mielenhäiriösi takia hallussapitää asetta. E-pillerin syönti saa useammalla naisella mielen vielä pahemmin sekaisin joten mahdollisuudet aselupaan ovat lottovoiton luokkaa. Ethän ole puhunut lääkärillesi e-pillereistäsi sillä he ovat velvollisia ilmoittamaan viranomaisille mielialaan vaikuttavien lääkkeiden syömisestä? Moni nainen hakee reseptivapaat e-pillerit jo virosta välttäen lääkäri käynnit ja turvaten näin jo ehkä olevat aseluvat.
        Toinen seikka on se jos e-pillerin syönnillä hoidat vain raskauden ehkäisyn mutta juoksentelet kukasta kukkaan etkä edellytä kumin käyttöä on seksielämäsi niin vastuutonta ja riskialtista että et ole yksityiselämäsi käytöksen tähden oikeutettu aseenomistajaksi. Valitettavasti tämän harrastuksen joudut unohtamaan mutta monia mielenkiintoisia pitsin virkkausryhmiä löytyy kansalaisopistoilta jne!


    • Krista 26

      Kiitos Erkki erittäin asiantuntevasta ja asiaa kaikin puolin valaisevasta vastauksestasi.

    • toimiihan tuo

      kristalle toinen mahdollisuus= joka kuukausi noina hiukan sekavina päivinä-juuri ennen niitä viet aseesi fallesmannin huostaan...ja kun pää -ylä,eikä ala ,ole pipi enää taas haet pyssykkäsi kotiin..tietty tuo action täytyy olla sovittu fallesmannin kaa etukäteen..

    • hämmentyn

      likeö naapurin erkki ampuna ihtensä kun ei oo kuululnu pauketta ja sen emännän avunhuutoja. saattaapi olla että on kääntynyt lestadiolaiseksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1600
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      822
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. 42
      496
    Aihe