Uudehkossa Asuksen läppärissäni on mystinen vika: kone on alkanut sammuttaa itse itsensä kokonaan, siis täysin virrat pois ja omia aikojaan. Mistä tällainen koneen käyttäytyminen voi johtua? Uudelleenkäynnistyksen aikana ei tule mitään vikailmoituksia.
Uudessa koneessa mystinen vika
outo vika
4127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
voi johtua miljoonasta asiasta. tarkista windowsin logeista, mitä tietokoneella/windowsissa oikein tapahtuu.
Vilkasepa virranhalinta asetuksia, kun kerran on läppäri kyseessä.
Sammuttaako se jonkin ajan päästä, kun näppäimistöä tai hiirtä ei ole käytetty? Jos on näin, niin virranhallinnassa on määritetty, että se tekee näin esimerkiksi puolen tunnin päästä.
Voi johtua Asuksen omasta päivitysautomaatiosta, joka jatkuvasti päivittelee Asuksen omia varusohjelmia, joista useimmat ovat tarpeettomia, ja jotka eivät koskaan tule kuntoon vaikka ne kuinka itseään päivittelevät. Asuksen päivitykset panevat koneen joskus täysin sekaisin.