FB:ssä nyt uusi keskusteluryhmä homeelle altistuneille

vinkkivinkkivinkki

Ryhmä on nimeltään: home ei kuulu koteihin, kouluihin eikä työpaikoille. Ryhmä on suljettu ja viestit ei näy kuin ryhmäläisille.. Ryhmään liitytään pyytämällä lupa.

Tuttu perusti ryhmän käytyään käräjä/hovioikeus taistelun talostaa. Koko perhe sairastui ja asunnosta jäi pysyviä terevyshaittoja. perheen äiti käy tiputuksessa säännöllisesti ja lapsilla on astmaa ym.

Tuolta voisi saada hyviä neuvoja.

2

221

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vertti-eetu

      Home tappaa mutta minkä niminen? Homeherkkä# ei ole sitä meille vielä kertonut vaikka tietää. Panttaa sitä "tiedefaktaa" vai mitä ihmettä.

      Vaarallista touhua vähätellä "homeen" vaaroja ja kosteusvauriomyrkkyjen myös sekä myrkyllisten kemikaalikaasujen ja näiden kaikkien yhteisvaikutuksia.

      Tässä lainaus:
      Ohjeessa käytetään sanaa home tarkoittamaan kaikkea rakennuksessa esiintyvää kosteusvauriomikrobistoa. Tällaisissa homevaurioituneissa rakennuksissa sisäilmaan kulkeutuu homepölyä ja homeiden aineenvaihduntatuotteita, joista osa koetaan hajuina. Homeen haju koostuu kymmenistä erilaisista kaasumaisista kemiallisista yhdisteistä. Homepöly koostuu itiöistä ja rihmaston kappaleista. Pölyhiukkaset ovat pieniä, joten yksittäisiä hiukkasia ei voi nähdä paljain silmin.
      Homeenhajun ja homepölyn määrä sisäilmassa riippuu monista tekijöistä. On huomattava, että homevaurioituneiden rakenteiden purkamisen aikana homepölyn määrä sisäilmassa voi kasvaa merkittävästi, jopa miljoonakertaiseksi alkuperäiseen tilanteeseen verrattuna.

      Näin Kosteus- ja Hometalkoot jutussaan ” Ohje siivoukseen ja irtaimiston puhdistukseen kosteus- ja homevauriokorjausten jälkeen”.


      Tuo tuossa pani miettimään erityisesti.
      "Homeen haju koostuu kymmenistä erilaisista kaasumaisista kemiallisista yhdisteistä".

      Tuossa näyttävät olevan oikeilla jäljillä. Tätä olen välillä ihmetellytkin näissä "homepaska-asunnoissa" kun pahimmillaan on tuntunut varsinkin iltaisin, että tunne kuin jotain "kaasua" vetelisi keuhkoihin. Kurkkukivut ja keuhkokivut silloin huolestuttavan tuskalliset.

    • Mä en löytänyt sitä ryhmää facesta :/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      126
      1496
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      142
      1314
    3. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      109
      794
    4. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      120
      761
    5. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      62
      695
    6. 53
      671
    7. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      37
      571
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      144
      549
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      6
      515
    10. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      286
      509
    Aihe