Golden Park

pusuhuuuuli

Onko sinulla kokemuksia em. hotellista ja sen sijainnista?

26

855

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • wdcfv

      Hotelli hyvä ,mutta sijainti , en voi kehua

    • Sijainti on (M2 punainen)metro- ja rautatiesema: Keleti - ja rautatieaseman edessä on työmaa. Ei ole siis siisti maisema. Metrolla on nopea yhteys Pestin keskustaan: esim Astorialle tai Deák térille. On bussejakin, HUOM taskuvarkaiten lempilinja, vaikka minusta kaupunkimme on turvallista. Hotelli on todella ok, mutta hotellilla on usein nuoreita vieraita Itaaliasta.
      Yllä mainittu rautatieasema aikanaan (n. 130 vuotta) rakennettu pääkaupunkimme laitimille, joka nykyään kyllä vielä keskusta. Itse asiassa budapestilaiset ovat sitä mieltä, että Keletin edestä alkaa keskusta... ja lähestymällä Tonavalle kaikki tulee kallimmaksi - siis tarkoitan hinnat - :-) ks. kartasta

    • talviaurinkoo

      Kuinka kauaksi pitää Golden Parkista mennä ns. edullisille ostosalueille? Ja mistä niitä löytää?

      • Arena Plaza

        Ihan lähellä Keletin asemaa on suuri ja ainakin keskustan kauppakeskuksia edullisempi Arena Plaza. Siellä on paljon liikkeitä laidasta laitaan ja mm. jättimäinen Tesco. Googlettamalla löydät tarkan sijainnin (Kerepesi utca), mutta asemalta noin 5.min kävelymatka.

        http://www.arenaplaza.hu/about_us.htm


    • Kyllä Arena Plaza on aivan naapurissa (aikanaan siella oli vanha ravirata) ja myös metromatkalla punisella, eli päätepysäkille Örs vezer tere, siellä on Árkad ja Sugár nimiset ostarit, ja onhan ikean tavaratalokin siellä.
      Mutta myös keskustaan voit mennä, heti Keletiltä seuraava asema metrolla on Blaha Lujza tér, se on niin sanottu suuri kaarikatu( Petőfi silta-Margit silta kaari, ks kartasta) siis sieltä kävelylle Margit sillan suuntaan, paljon kauppoja löytyy - vaikka kaikki nykyään pyörii ostarien globaalimaailmassa -

    • yks rakennustyömaa

      Alue ei todellakaan ole kummoinen ja voi olla aika pelottavakin varsinkin ilta-aikaan, pultsareilta ja huumeidenkäyttäjiltä ei voi välttyä (näkemästä) täällä.
      Hyviä puolia on että Keletillä on ostoskeskus vieressä ja että sieltä on nopeat yhteydet muualle kaupunkiin koska tuolla alueella ei voi viihtyä.

    • budassa asuja

      En missään tapauksessa majoittuisi ko.hotelliin ,sijainnin takia

    • halvin???

      ...jos on muita vaihtoehtoja niin älä mene Golden Parkiin vain sen takia että voit yöpyä halvalla! Arvosta elämääsi ja ota siitä paras mahdollinen irti, halpuus ei ole paras kriteeri...arvosta aikaasi!

    • Joo, mutta en voi sanoa unkarilaisena Keletin ympäristö hengenvaaralliseksi. Ei ole pelottavampaa minusta kun Helsingin rautatieaseman ympäristö illalla. Silti, työmaan takia ei ole siistiä. Mutta Budapest ei ole Chicago...

    • Kylpylään

      Itsekin olen varannut majoituksen ko. hotelliin ebookersin kautta ja vähän arveluttaa. Hotelli on kuitenkin mm. Aurinkomatkojen ja Tjäreborgin valikoimissa, joten ei kai ihan surkea ole. Onneksi tapana ei ole liikkua ulkona kovin myöhään, eikä myöskään alkoholin vaikutuksen alaisena. Jospa sitä pääsee äkkiä työmaa-alueelta siistimmille alueille julkisilla tai kävellen ja takaisin vaikka taksilla? Aikoinaan Rooman hotelli oli Terminin aseman lähistöllä ja siitäkin alueesta varoiteltiin. Mitään ongelmia ei kuitenkaan ollut.

    • miljöö...

      .. silti valitsisin hotellini kivalla sijainnilla kun niitäkin löytyy vaikka kuinka ja paljon varmasti myös samaan hintaan mutta jokainen tekee omat ratkaisunsa ja itsehän halusit tietää mitä mieltä täällä ollaan ko. paikasta.

    • Andrássy

      Keletin aseman seutu on epämääräistä, rähjäistä ja likaista sekä hyvin meluisaa eikä lähistöllä ole hyviä ravintoloita eikä kauniita katuja kävelyyn saati sitten jotain nähtävää. Onhan Budapestissa upeita hyviäkin alueita esimerkiksi Andrássy bulevardin ympäristö tarjoaa kahviloita, teatterit, ooppera, ravintolat, kauppoja sekä kaunista katseltavaa.

      • 28

        Siis antakaahan muutama vinkki hyvästä paikasta majoittua. Hyvää ja halpaa kun ei tahdo olla olemassakaan. Mutta lähinnä sinne päin. Siis missä laatu ja hinta kohtaavat, siten että suht edullinen ja mukava :) Kyllä sellaisiakin varmaan on.


      • jassut
        28 kirjoitti:

        Siis antakaahan muutama vinkki hyvästä paikasta majoittua. Hyvää ja halpaa kun ei tahdo olla olemassakaan. Mutta lähinnä sinne päin. Siis missä laatu ja hinta kohtaavat, siten että suht edullinen ja mukava :) Kyllä sellaisiakin varmaan on.

        Budapestissa on suuria eroja alueilla (Keletille en menisi asumaan!), tässä esim. oopperan lähellä oleva hotelli joka on matkailijalle miellyttävällä alueella.

        http://www.operagardenhotel.hu


      • dirty hotel !
        28 kirjoitti:

        Siis antakaahan muutama vinkki hyvästä paikasta majoittua. Hyvää ja halpaa kun ei tahdo olla olemassakaan. Mutta lähinnä sinne päin. Siis missä laatu ja hinta kohtaavat, siten että suht edullinen ja mukava :) Kyllä sellaisiakin varmaan on.

        Tässä asiakkaan mielipide (booking.com) Golden Park Hotellista:

        It says on the web that this is a four star hotel but it didn't look like. The hotel was dirty. All carpets in the rooms were filthy and full of hairs. The rooms wall was full of dirt, bath was blocked. Will never stay there again and I will never recommend this place to anyone else.


      • : ((
        dirty hotel ! kirjoitti:

        Tässä asiakkaan mielipide (booking.com) Golden Park Hotellista:

        It says on the web that this is a four star hotel but it didn't look like. The hotel was dirty. All carpets in the rooms were filthy and full of hairs. The rooms wall was full of dirt, bath was blocked. Will never stay there again and I will never recommend this place to anyone else.

        Booking.comin sivuilla ei Astoriakaan saanut kehuja:

        We didnt like anything about the hotel. It is very old and the rooms are dirty.

        Olen käynyt hotellissa ja huoneissa, on totta että kaikki on jo kulahtanutta ja likaisen oloista.


      • Hilttonissa ollut
        : (( kirjoitti:

        Booking.comin sivuilla ei Astoriakaan saanut kehuja:

        We didnt like anything about the hotel. It is very old and the rooms are dirty.

        Olen käynyt hotellissa ja huoneissa, on totta että kaikki on jo kulahtanutta ja likaisen oloista.

        Koita Hilttonia ,jos oli paskapytty siisti


      • lumilapio
        28 kirjoitti:

        Siis antakaahan muutama vinkki hyvästä paikasta majoittua. Hyvää ja halpaa kun ei tahdo olla olemassakaan. Mutta lähinnä sinne päin. Siis missä laatu ja hinta kohtaavat, siten että suht edullinen ja mukava :) Kyllä sellaisiakin varmaan on.

        Budan puolella hyvä ja halpa hotelli Papillon (www.hotelpapillon.hu ). Perhehotelli, 3 tähteä. Kolme tarmokasta naista pyörittää sitä henkilökuntansa kera. Alakerrassa kotiruokaa tarjoava hotellin oma pieni ravintola. Kesällä vilpoisa puutarhapiha. Ainoa miinus hotellin sijainti "Ruusukukkulalla". Ratikkapysäkiltä mäkeä ylös vielä n. 500 m.


    • erfgb

      Katso hotelli Astoria . On hyvällä paikalla ,joskin vähän meluisalla kadulla

    • Nykyään tulee otettua aina yksityismajoitus mutta viimeksi kun olin hotellissa niin oltiin Kalvin terillä Mercure Koronassa. Se oli mielestäni ihan perus ok hotelli joka on hyvällä sijainnilla

    • mene nettiin

      Minusta on paras ,että ratkaise aivan itse tämä hotelli missä asua. Täällä kun kysyt jotain ,niin saat kyllä vastauksen ,ja sen jälkeen joku taas neuvoo toista .
      Sama koskee ruokapaikkoja.
      Nykyään saat aivan riittävästi tietoa netistä . Löydät kyllä sopivan itsellesi ja rahapussillesi .

      Hyvää lomaa

    • SamiLahti

      V2016 Keletin remontit varmaan jo ohi. Ko 4 tähden hotellissa täytyy olla jotain eli voimme nukkua ja asua siellä huoletta ja liikenneyhteydet erinomaiset. Ostamme viikon lipun n20€ voi matkustaa kaikilla välineillä.
      Katsotaan kun päästään huomenna perille!

    • ETTÄSILLEEN

      Muista käydä kauppahalleissa

    • ettäsilleen

      Missä te pullukatte syötte Budapestissä? Onko teillä omat eväät lentokoneessa

    • PiKaKo

      Pitkä vkl golden parkissa. Aamupala ok. Siisti. Sijainti loistava. Kun vielä osti jo lentokentältä 3vrk lipun kulkuvälineisiin...metro/ bussit kulkevat hotellin vierestä. Iltaisin ei pelottanut yhtään kulkea keleti aseman lähellä.

    • ettäsilleen1

      Minä kuljen ilmaiseksi julkisissa kulkuneuvoissa. Mitä söitte??

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      313
      8770
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      80
      5363
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      305
      4796
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      70
      3330
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      2
      2777
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      4
      2142
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      7
      2058
    8. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      42
      2056
    9. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      113
      2026
    10. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1923
    Aihe