Miten pahan perimä loppuu?

Luin Ilkka Remeksen kirjaa Pahan perimä, mieheni suuttui minulle jostain ja poltti kirjani, jolla oli tavattomasti tunnearvoa! Haluaisin kuulla lyhyesti miten kirja loppui siitä asti, kun Eriks sai kuulla isänsä kuolleen.

Vähän voi kuulostaa hölmöltä tämä keskustelu, mutta se vaivaa minua. Vaikka eihän tässä nyt elämästä ja kuolemasta ole kyse.

Kiitos jos joku viitsi :)
71272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Poltti kirjasi? Onko tuossa nyt mitään järkeä,mikä miestäsi oikein vaivaa? En ole lukenut Pahan perimää,enkä muitakaan Remeksen kirjoja.Eivät iske minuun.Ehkä joku mukava ihminen kertoo sinulle,miten kirja päättyy :)

Äänestä
  • En ole lukenut. Mene kirjastoon ja lainaa se. Ei ole kiva, että täällä paljastetaan juonta, jos joku haluiaisi ihan itse kirjan lukea. Ei ole Remes minunkaan lukulistalla. Yhtä kirjaa yritin lukea mutta jätin kesken.

    Äänestä

En ole kauhean montaa Remestä lukenut, mutta Pahan perimän olen ja se on itse asiassa pokkarina yhdessä kirjahyllyistäni ja voisin muutaman minuutin duunilla virkistää muistiani sen verran että voisi kertoa loppuratkaisun.

En kuitenkaan missään nimessä ja millään tavalla halua olla tukemassa miehesi mielisairasta käytöstä. Tuollainen tyyppi pitäisi laittaa pehmeään koppiin rauhoittumaan. Ties mitä keksii kun seuraavan kerran "suuttuu".

Toivottavasti kyseessä on sentään nyt jo ex-ukko.

Äänestä

Kiitos, olisi kovin ystävällistä jos viitsisit kertoa :)

Äänestä
  • Jos nyt ei kuitenkaan tehdä juonipaljastuksia tällä palstalla ja ap. mene kirjastoon ja lue itse se ratkaisu. Tämä on ihan ufokeskustelu.

    Äänestä

PALJASTUS! Jos aiotte lukea pahan perimän, älkää lukeko tätä.

Kun Erikille paljastuu isänsä menneisyys.Sen myötä hänelle paljastuu myöhemmin myös äitinsä samankaltainen menneisyys.Erik kauhistuu ja suuttuu, kun saa tietää tästä.Hänen vanhempansa ovat olleet kumpikin samantapaisissa ammateissa natsi Saksassa.Äiti oli rodunjalostuksen parissa ja isä kehitteli Hitlerille atomipommia.
Mitä enemmän Erik pääsee jyvälle asiasta, molemmat vanhemmat lopulta menehtyy näiden tapahtumien selvitessä.Ensin isä ja sitten myös lopussa äitikin. Toisaalta käsitän Erikin jotenkin antavan anteeksi vanhemmilleen heidän kuoltuaan.Etenkin kun hänen äitinsä tekee uroteon kirjan lopussa, jonka yhteydessä menehtyy.Lopussa Erik päätyy ajattelemaan.Et voi valita vanhempiasi, et voi muuttaa perimääsi, mutta voit vain taistella pahaa vastaan.muttaPahan perimä yksi parhaita Remeksen kirjoista.
Kuten myös 6/12 joka kertoo suomessa sotarikoksista tuomiotaan istuvasta serbieverstistä, jonka poika tulee ruotsista ja suunnittelee vapauttavansa isänsä.Tästä alkaa melko jännittävä seikkailu.Juttuun liittyy myös hurjalla tavalla suomen itsenäisyyspäivän linnanjuhlat.

Äänestä
  • Tästähän ei puutu enää kuin legendaarinen Kaunis Catherine. Ne tietää jotka on seurannut palstaa muutaman vuoden. Sitäpaitsi, jos kirjastolainaaminen ei kiinnosta niin ainakin Helsingin kirpputorit pursuaa remeksiä, joten ei ukon, vaikka ex, pyromaanisista oireista isoa taloudellista vahinkoa tullu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaa! kirjoitti:

Luin Ilkka Remeksen kirjaa Pahan perimä, mieheni suuttui minulle jostain ja poltti kirjani, jolla oli tavattomasti tunnearvoa! Haluaisin kuulla lyhyesti miten kirja loppui siitä asti, kun Eriks sai kuulla isänsä kuolleen.

Vähän voi kuulostaa hölmöltä tämä keskustelu, mutta se vaivaa minua. Vaikka eihän tässä nyt elämästä ja kuolemasta ole kyse.

Kiitos jos joku viitsi :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu