Larnaka maaliskuun alussa??

Kyprokselle....

Menemme maaliskuun alussa Larnakaan viikon lomalle. Kertokaahan mitä pitäisi ottaa huomioon tuohon aikaan ilman suhteen. Onko hotellit kylmiä ja millaisissa vaatteissa oikein tarkenee. Ihan kesähän siellä ei vielä ole. Ja jos viitsitte antaa vähän vinkkejä mitä kannattaisi tehdä, missä käydä ja mitä ostaa sieltä. Olemme n 50 vuotias pariskunta. Onko bussilla helppo kulkea ja minkäköhänlainen on hintataso? Jos joku kertoisi ihan käytännön vinkkejä, mitä kannattaisi ottaa huomioon niin olisimme kiitollisia. Kiitos jo etukäteen!

1

239

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jassu

      Hei

      Eraan tutkimuksen mukaan Larnaca on saaren kallein kaupunki, eli hintataso on hieman korkeampi kuin muualla. Mutta esim puvun tettäminen on aika edullista. Ysi räätäli on mm. pääpostin takaa rantaan menevän kadunpätkän varrella, aika piilossa, mutta sen rannan puolella on isohko kenkäkauppa, kenkiä -70 luvulta alkaen.

      Hotelleissa on pääsääntöisesti ilmastointi,ts. kesällä viilennys ja talvella lämmitys. Mukaan kannattaa varata esim villapuseroa tai vastaavaa illoiksi jolloin kosteus tekee kylmän tunteen. Itse olen pärjännyt shortseilla ja t-paidalla ympäri vuoden.

      Maaliskuulla ilma on kuin suomen kesä, ts sataa tai paistaa, esim viime vuonna maaliskuun toisella viikolla satoi ja vihmoi vettä ja lämpötila oli n 10 asteen seutuvilla. Mutta olen törmännyt myös kolmenkymmenen asteen helteisiin ko ajankohtana.
      Merivesi on n 20 asteista, siis ihan hyvä uinti vesi.

      Bussi matkat saarella ovat edullisia päivälippu maksaa 2€/hlö ja sillä saa matkustaa mielin määrin. Toinen edullinen matkustusmuoto on service taksi, hotellit osaavat neuvoa niiden käytössä. Lisäksi Larnacan rantakadulta liikennöi kaksi kerroksinen turisti bussi sillä saa aika hyvän kuvan alueesta.

      Liikkukaa, elkää jääkö hotelliin, tutustukaa saareen. Siellä riittää katseltavaa, esim vuoristo, afroditen syntymäpaikka ja (kylpypaikka Poliksessa), akaasian niemimaa Pafoksen takana, Cheddar valley vuorilla, Vesiputoukset Platresin alueella komeimmillaan keväällä jne. Ayia Napassa on erinomaisia ruokapaikkoja Paulan ravintola ja Tonys taverna, Protaraksessa Spartiakis kalaravintola. Larnacassa on parhaat ravintolat vanhan rantatien (lentokentän suuntaan) varrella hieman kaupungin ulkopuolella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      100
      8751
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4319
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      38
      1516
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1180
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe