asunto asiaa

Menossa Firenzeen opiskelemaan nyt keväällä 3 kk ja sitten syksyllä taas jatkuu koko vuoden. Eilen varmistui opiskelupaikka. :)) Vuokraan koulun kautta studion tai kimppa-asunnon. Olen kuullut että, Italiassa ei voi tuoda kaveria asumaan ilman virallista ilmoitusta (kopio passista poliisille?) edes yhdeksi yöksi. Aviomieheni kuitenkin vierailee joskus pidennetyn viikonlopun tai esim. pääsiäisen ajan luonani. Onko todellakin niin, pitääkö jollekin taholle tehdä virallinen ilmoitus ja mitä papereita täyttää ja minne ne kiikuttaa?

3

319

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Wautsi! Kysymyksessäsi en osaa auttaa, mutta onnittelen!!!! Menestystä ja onnistumisia!

    • Buona fortuna

      Kopio passista poliisille menee hotellissa yöpyessä. Turistin yöpyessä yksityisessä kodissa ei tuosta tarvitse huolehtia.

    • Frutticoltore

      Vihkitodistus tulee toimittaa paikalliseen maistraattiin (josta se toimitetaan kuriiripostina vatikaaniin) viikkoa ennen aiottua vierailua. Italia on katolinen ja siis erittäin vanhoillinen maa. Pian on kardinaali ovella jos epäillään avioliiton ulkopuolista yöpymistä samassa residenssissä. Ja toivottavasti olet nainen sillä homous on katolisille myrkkyä. Kirkon piirissä spitaalisiakin kohdellaan paremmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas uusi PS:n rasismiKOHU!

      Nyt Mauri Peltokangas on taas huuliaan lepattanut. Suomen rasistisin puolue - PS! https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      447
      913
    2. 56
      569
    3. Onnittelut taktiikan vaihdoksesta mies!

      Esität nykyisin varattua, ettei naiset jää roikkumaan , mutta sinä saat haluamasi. Oletpa sinä hieno mies. 👏🏻 Osasin o
      Ikävä
      157
      550
    4. Pitääkö minun pyytää

      Itse itseni sinun luo tällä viikolla vai tajuatko itse pyytää ??
      Ikävä
      51
      545
    5. Olen henkisesti väsynyt. Takki tyhjä.

      Olen joutunut elämään yksin liian kauan. Työttömänä ja somepaskaa. Työpaikoilla joudun kiusatuksi. En enää tiedä, mitä
      Maailman menoa
      164
      527
    6. Jarruton, viritetty ja kilvetön mopo

      Ajo-oikeudeton ja uppiniskainen kuski. Tuloksena vääntynyt aita, rusinaksi muuttunut mopo ja pari pipiä.
      Maailman menoa
      219
      499
    7. Tiedätkö mitä mies

      Sinulla ei ole kaikki kunnossa päänupissa! Älä pilaa sitä, mitä sinulla on oikeassa elämässä. Tämä ei ole mitään rakkaut
      Ikävä
      20
      436
    8. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      90
      434
    9. Katotaan miten jaksat tätä

      Olen valmis pelaamaan tätä seuraavat 10v. Voit kysyä tutuilta miten olen erittäin kärsivällinen.
      Ikävä
      63
      418
    10. Se siitä sitten

      Hyvin lyhyt oli loppuelämä, kun ei suhde ehtinyt edes alkaa ennen, kuin päätit lopettaa. Nauti olostasi sitten.
      Ikävä
      22
      410
    Aihe