Nyt kun olen tätä palstaa seurannut jonkin aikaa, niin olen laittanut merkille että puolin toisin herjataan ihmisiä.
Haluan muistuttaa että sananvapaus on hyvä asia demokraattisessa maassa, mutta jos se menee maottomuuksiin ja asiattomiin kommetteihin jotka alentavat rajattomasti toista ihmistä niin silloin sinä rikot lakia.
Haluan muistuttaa kaikkia palstalla kävijöitä siitä, että meillä on sananvapaus mutta meillä on myös vastuu siitä mitä sanomme.
Haluan muistuttaa että sananvapaus on hyvä asia demokraattisessa maassa, mutta jos se menee maottomuuksiin ja asiattomiin kommetteihin jotka alentavat rajattomasti toista ihmistä niin silloin sinä rikot lakia.
Haluan muistuttaa kaikkia palstalla kävijöitä siitä, että meillä on sananvapaus mutta meillä on myös vastuu siitä mitä sanomme.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei kai totuuden kertominen ole rasismia? Mustalaiset ovat pahinta rosvokansaa mitä maa päällään kantaa. Rikostilastot ja mustalaisvankien valtava määrä tämän kertoo. Faktat ovat faktoja!
Lue suomen lakia jos et sitä tiedä, rasismi on laissa kiellettyä, niin kuin on rikostilastot ja vankien määrät etnisyyden perusteella kielletty, koska me ollaan suomalaisia niin meidät tulee laskea suomalaisina.
Nämä nykyiset tilastotiedottajat täällä palstalla ei ole mitään faktoja, perustuu vanhettuneihin tietoihin joita tyrkytätte faktana ja perustelette sillä ettei romanit koskaan muutu.
ei täällä ole kuin yksi ja sama henkilö valtaväestöstä, joka heittelee tyhmiä rasismijuttujaan, mutta ei hän varmaan hyvin voi itsekkään, kun noin tyhmmästi esiintyy
pääasilisesti valtaväestö käyttäytyy fiksusti, jos nyt yleensä romanipalstalla käyvätkään, olishan se typerää mennä vaikka saamelaisten kesku
steluihin hettelemään tyhmiä kommentteja saamelaisista. viisaampaa pysyä pois, jos on vaikea tulla toimeen
kyllähän monet noista herjoista rasismirikoksen kriteerit täyttää, niin että oikeuteen on mahdollisuus niistä joutua,jos ja kun joku rikosilmoituksen tekee.
ja oikessa on aloittaja että täällä on romanit vastanneet yhtä typerästi takaisin, puolustiuksenaan on kuitenkin se että kirjoitteleevat omalla palstallaan, jonne ei ole pakko tulla, jos seura ei miellytä
Samaa mieltä, selvästi hyvin häiriöitynyt yksilö on palstalla riehunut, spammannut, provoillut, levittänyt vihapuheita ja muuta rasismia jo kauan aikaa, mutta niin on myös romanit vastailleet takaisin törkeitä asioita ja rasismi on aina rasismia vaikka se olisi vain vastauksena rasistille niin joku ulkopuolinen valtaväestöstä voi myös loukkaantua sellaisista herjauksista ja rasismi on suomen laissa kiellettyä!
Siinäkini olen samaa mieltä että täältä löytyisi työ sarkaa netti poliisille, voisi melkeen tehdä ilmoituksia palstasta ja painottaa että tutkiivat ja laittavat vastuuseen kaikki rikosnimikkeen täyttävät rasismisuudet, niin olisi ainakin hyvä esimerkki eteen päin että täällä ei suvaita rasismia!
Rakas tuntematon.
On äärettömän vähän ihmisiä, joita vastuu kiinnostaa.
Sanoilla voi rakentaa ja sanoilla voi rikkoa.
Sanoilla voi ottaa yhteyteensä, tai jättää piirin ulkopuolelle.
Kaikkein suurin vaikutus on sanomattomilla sanoilla. Vaikeneminen tappaa vahvemmankin.
Vastuuta kantaa vain hyvin herkkä ihminen.
Herkkyyttä taas pidetään ominaisuutena, josta kannattaa hankkiutua eroon nopeasti.
Sananvapaus vastuuttoman ihmisen kädessä on terävämpi ase, kuin miekka tai atomipommi. Sananvapaus ajattelemattoman ihmisen käsissä saa aikaiseksi paljon ruskeaa likaista kuohua.
Suvannossa, kuohuvan kosken jälkeen, kulta painuu pohjaan ja kuohu jää pinnalle. Jos haluat nähdä kultaa, on sukellettava syvälle.
Sellaisessa maailmassa meidän on elettävä. Pakoon ei pääse.
Tänään voit valita.
Sukellatko vai etkö.
Sanotko vai jätät sanomatta.
Vaikenetko tai puhutko.
Kylvätkö riitaa vai sopua.
Sillä mitä kylvät, sitä niität ja sitä syöt.
Loppupeleissä kyse on myös omasta hyvinvoinnista.
Ihminen jolle oma itse on arvoton, sillä ei ole väliä.