Ollaan miehen kanssa lähdössä Algarveen toukokuun lopussa. Ollaan menossa ns. omatoimimatkalle, eli ollaan majoitus ja lennot tilattu erikseen netistä. Lennämme Faroon ja sieltä olisi tarkoitus päästä ominneuvoin Praia de Rochaan(bussit juna). Mietinkin, että olisikohan kenelläkään kokemusta tuosta juna ja bussiliikenteestä? Lähinnä jotain käytännön vinkkejä mitä kannattaa ottaa huomioon ja miten homma sujuu. Lonely Planet ja muutama muukin opas on luettu jo, mutta kyllä muiden matkustajien vinkit tuoreet käytännön kokemukset ovat silti arvokkaimpia.
Kiitos kaikille jo etukäteen.
Kiitos kaikille jo etukäteen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kun omasta käynnistäni Faron lentokentällä on kulunut vuosia, turvauduin hakuun, joka tuotti mm. seuraavan tuloksen: http://www.airportdesk.pt/airports/europa/portugal/aeroporto-de-faro.html. Faron lenokentän oma Internet-sivut ovat osoittessa http://www.ana.pt/portal/page/portal/ANA/AEROPORTO_FARO.
Faron lentokentältä kulkee busseja keskustaan puolen tunnin välein aikavälillä 7.10-20.40. Taksi maksaa keskimäärin 1 e/km. Bussi päätyy Faron keskustassa sijaitsevalle linja-autoasemalle (estação rodoviário), josta lähtee busseja eri suuntiin, mm. läntiseen Algarveen, jossa Portimão ja Praia da Rocha sijaitsevat. Bussiyhtiön nimi on EVA, internet sivut osoitteessa http://www.eva-bus.com/novo/ (matkahaku http://www.eva-bus.com/novo/resultado_pesquisa.php?origem=Faro&destino=Portim%E3o&servico=0). Farosta pääsee Portimãohin (kunta, jossa Praia da Rocha sijaitsee) myös junalla - junassa on 50-luvun tuntua, mutta matka sujuu mukavasti. Portugalin rautateiden Internet-sivut ovat osoitteessa http://www.cp.pt. (matkahaku http://www.cp.pt/cp/displayPage.do?vgnextoid=0d81f9e12a584010VgnVCM1000007b01a8c0RCRD). Faron asema sijaitsee kaupungin keskustassa. Juna on luokitukseltaan 'regional'. Portimãon asemalta Praia da Rochaan on lyhyt matka, joka sujuu kätevimmin taksilla.
Sekä bussia että junaa käyttävät niin paikalliset asukkaat kuin tuhannet matkailijat joka päivä. Viimeisin kokemuksemme junasta on viime vuoden kesäkuun lopulta. Bussia käytämme harvemmin. Kysykää, kulkeeko bussilinjoista joku Praia da Rochan kautta. Muussa tapauksessa pitää jäädä pois Portimãon keskustassa, josta on lyhyt matka Praia da Rochaan.
Vaya del chicas, vamos, el muerto.