Keskisuomalainen mies joutui poikkeuksellisen julman rikoksen kohteeksi. Mies houkuteltiin asuntoon, jossa hänet riisuttiin alasti ja sidottiin tuoliin. Uhria hakattiin, potkittiin ja poltettiin tupakalla vatsaan ja sukuelimeen.
Väkivalta lakkasi vasta uhrin kerrottua pankkikorttinsa oikean tunnusluvun.
Tapaus sattui heinäkuussa 2009 Espoon Leppävaarassa. Oikeuteen asia tuli nyt. Tultuaan vakuuttuneeksi rikossarjan törkeydestä Espoon käräjäoikeus määräsi päätekijät saman tien vangittavaksi.
Syytettyjä teosta oli yhteensä viisi, joista kolme miestä ja kaksi naista.
Kovimman rangaistuksen eli viisi vuotta vankeutta sai 25-vuotias Sini Johanna Heikkinen. Rikos tapahtui Heikkisen asunnossa, ja Heikkinen sai suurimman osan uhrin kortilla nostetuista rahoista.
Heikkisen tuomio luettiin kolmesta ryöstörikoksesta, törkeästä vapaudenriistosta, maksuvälinepetoksesta sekä pahoinpitelystä. Heikkisellä oli muitakin uhreja kuin keskisuomalainen mies.
Vähättelivät tekoja
Helsinkiläinen Jani Markus Kiesilä, 31, sai kolmen vuoden ja kahdeksan kuukauden tuomion. Satakunnasta kotoisin oleva Jukka Petteri Nevalainen, 30, sai kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeusrangaistuksen. Saman rangaistuksen sai myös helsinkiläinen Fernando Rodriquez Rantanen, 33.
Heikkisen seurueeseen kuulunut 27-vuotias Kristina Emila Loit sai kahden vuoden ja kuuden kuukauden tuomion.
Käräjäsalissa syytetyt myönsivät osittain rikokset. He vähättelivät kuitenkin käytetyn väkivallan määrää ja omaa rooliaan uhrin rääkkäämisessä.
Oikeudessa kuultiin myös se, miksi keskisuomalainen valikoitui uhriksi. Hän oli viettänyt iltaa seurueen kanssa ja joutunut sitten tappeluun Rodriques Rantasen kanssa.
Tarkoitus "kouluttaa"
- Tarkoitus oli puhutella ja "kouluttaa" miestä, totesi eräs syytetyistä.
Keskisuomalaiselta vietiin pankkikortti, mutta hän antoi piinaajilleen aluksi väärän tunnusluvun. Lopulta kun Kiesilä oli lyönyt häntä golf-mailalla, paljasti mies oikeat numerot ja naiset nostivat rahat tililtä.
Noin puolitoista tuntia kestäneen roimuutuksen jälkeen keskisuomalaisen siteet aukaistiin.
Uhrin pankkitililtä kiristäjät saivat vain vajaat 500 euroa, koska nostorajoitus esti kortin enemmän käytön samana yönä. Osa porukasta suunnittelikin menevänsä seuraavana päivänä uhrin kanssa pankkiin.
Se rikos jäi aikeeksi, sillä uhrin onnistui paeta asunnosta takaa-ajosta huolimatta.
TOINEN RIKOS Sini Heikkinen hakkasi yhdessä erään toisen naisen kanssa Leppävaaran rautatieaseman alikulkutunnelin suulla heille täysin ventovieraan naisen tammikuussa 2011. Uhrilla ei ollut antaa kaksikolle tupakkaa. Uhri sai aivotärähdyksen, ja häneltä murtui käsi
Linkki uutiseen
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012012715124649_uu.shtml
En voi ymmärtää miksi tällaiset teot eivät herätä samanlaista agressiota ja lynkkausmielialaa kuin seksuaalinen väkivalta.
Näin on ainakin minun tuttavapiirissäni tuollaiset teot uutiset ohitetaan olankohautuksella. Minussa nuo henkilöt ainakin herättävät agressiota siinä missä seksirikollisetkin! Erityisesti kun uutisessa maintiaan Heikkisen syyllistyneen toiseen mielijohteesta tapahtuneeseen pahoinpitelyyn.
Miksi tämä on hyväksytympää?
???
0
2272
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521663806Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään752999Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv442091Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211921Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?461818TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851301Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251248- 401240
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581028Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10738