Millaista ruokaa Teheranissa tarjotaan? Saako väkeviä alkoholijuomia? Millainen hintataso?
Ruokapaikat ja juomat?
4
355
Vastaukset
- Iran fani
Teheranissa on aina tarjolla possua - grillattuna, keitettynä, paistettuna jne. Iranilaiset tarjoavat mielellään raakaa viinaa possun kera. Keskustassa on amerikkalainen porsaanlihajalostamo, josta saa huokeaa pekonia.
- Antti
Hei,
Teheranista saa paikallista ruokaa kaikkialta. Tuntuu että tilaamalla mitä tahansa saat aina tikussa grillattua lihaa tai kanaa, riisiä sahramilla ja jollain marjoilla maustettuna, sekä grillattuja vihanneksia. Ravintoloissa ei lihan kanssa paljoa kastikkeita näkynyt.
Teheranista löytyy myös etnisempää ruokaa, kuten pizzaa (ilman kinkkua :-), sekä intialaista ja libanonilaistyyppistä ruokaa.
Persialainen ruokakulttuuri eroaa esim Persianlahden maiden libanonilaissävytteisestä kulttuurista selvästi.
Teheranissa on selvästi tyyriimpää syödä kuin muualla maassa - pizzasta saatat pulittaa 10 eur, mikä on paljon täydessä käteistaloudessa elävässä maassa jossa vielä vuosi sitten suurin seteli (50.000 rialia) oli arvoltaan n 3 eur.
Alkoholijuomien maahantuonti, hallussapito, käyttö yms on virallisesti kielletty.
Kotiviinin tuotto on varsin yleistä, samoin järeämpiä kotikeittoisia liemiä on olemassa mutta näihin käsiksi pääsy voi olla hankalaa. Alkoholitonta "olutta" saa monen makuisena kaikkialta. Näistä Baltika on ehkä ainoa olutta etäisesti muistuttava. - samettitossut
Ja Iranissa, kuten muissakin Lähi-Idän ja etu-Aasian maissa, parasta ja usein sitä todellista autenttista ruokaa jos kutsutaan kylään syömään esim jonkun perheen luokse. Sillon useimmiten vasta pääsee tutustumaan maan ruokakulttuuriin kaikkein monipuolisimmin , vertaa suomalainen kotiruoka >< ravintoloissa turisteille tarjottava "suomalainen" ruoka.
Tosin täytyy myöntää että Lähi-Idän maissa ja Iranissa (joka ei oikeestaan oo Lähi-Itää) ruokakulttuuri on ihan katukeittiö- ja ravintolatasollakin ollu perinteisesti monipuolisempaa ku Suomessa. - Anonyymi
Viinaa saa niin paljon kuin sielu kestää kunnon kännit kantsii ottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä322881- 1722255
- 622234
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?331968Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411326Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?221323- 131308
- 101204
- 221181
- 111174