Millaista ruokaa Teheranissa tarjotaan? Saako väkeviä alkoholijuomia? Millainen hintataso?
Ruokapaikat ja juomat?
4
399
Vastaukset
- Iran fani
Teheranissa on aina tarjolla possua - grillattuna, keitettynä, paistettuna jne. Iranilaiset tarjoavat mielellään raakaa viinaa possun kera. Keskustassa on amerikkalainen porsaanlihajalostamo, josta saa huokeaa pekonia.
- Antti
Hei,
Teheranista saa paikallista ruokaa kaikkialta. Tuntuu että tilaamalla mitä tahansa saat aina tikussa grillattua lihaa tai kanaa, riisiä sahramilla ja jollain marjoilla maustettuna, sekä grillattuja vihanneksia. Ravintoloissa ei lihan kanssa paljoa kastikkeita näkynyt.
Teheranista löytyy myös etnisempää ruokaa, kuten pizzaa (ilman kinkkua :-), sekä intialaista ja libanonilaistyyppistä ruokaa.
Persialainen ruokakulttuuri eroaa esim Persianlahden maiden libanonilaissävytteisestä kulttuurista selvästi.
Teheranissa on selvästi tyyriimpää syödä kuin muualla maassa - pizzasta saatat pulittaa 10 eur, mikä on paljon täydessä käteistaloudessa elävässä maassa jossa vielä vuosi sitten suurin seteli (50.000 rialia) oli arvoltaan n 3 eur.
Alkoholijuomien maahantuonti, hallussapito, käyttö yms on virallisesti kielletty.
Kotiviinin tuotto on varsin yleistä, samoin järeämpiä kotikeittoisia liemiä on olemassa mutta näihin käsiksi pääsy voi olla hankalaa. Alkoholitonta "olutta" saa monen makuisena kaikkialta. Näistä Baltika on ehkä ainoa olutta etäisesti muistuttava. - samettitossut
Ja Iranissa, kuten muissakin Lähi-Idän ja etu-Aasian maissa, parasta ja usein sitä todellista autenttista ruokaa jos kutsutaan kylään syömään esim jonkun perheen luokse. Sillon useimmiten vasta pääsee tutustumaan maan ruokakulttuuriin kaikkein monipuolisimmin , vertaa suomalainen kotiruoka >< ravintoloissa turisteille tarjottava "suomalainen" ruoka.
Tosin täytyy myöntää että Lähi-Idän maissa ja Iranissa (joka ei oikeestaan oo Lähi-Itää) ruokakulttuuri on ihan katukeittiö- ja ravintolatasollakin ollu perinteisesti monipuolisempaa ku Suomessa. - Anonyymi
Viinaa saa niin paljon kuin sielu kestää kunnon kännit kantsii ottaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait253148Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3793Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68760Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3710Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35607Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32601Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es20549- 41540
Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3529- 40521