Tyyppitalo

Rintamamiestalo

Onko sellaisia tyyppitaloja nykyään olemassa,
siis vapaasti käytettäviä rakennuspiirustukset yms työselostukset ja tavaramenekit kertovia suunnitelmia?

Jos ei ole niin kaikki talonrakennusoppilaitokset ja arkkitehtikoulut semmoiset laatimaan hopihopi.

2

192

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • issni

      Kukas sellaisessa kohteessa olisi pääsuunnittelija joka vastaa kaikkien suunnitelmien yhteensovittamisista? Entä LVI- ja perustusuunnitelmat? Jokainen tontti on kuitenkin erilainen.
      Ilmaiseksi ei kuitenkaan kukaan ota vastuuta, vaikka idea olisikin hyvä.

    • Ei ilmaiseksi

      Suomessa on ollut hyvä tapa maksaa työntekijälle palkkaa. Ilmaista suunnittelutyötä ei saa missään. Joku pakettifirma kertoo tarjoavansa ilmaisen suunnittelun, mutta se on vain myyntikikka saada asiakas kiikkiin. Pakettiin suunnittelu hinnoitellaan joka tapauksessa mukaan. Edelleen samasta syystä, palkka on maksettava suunnittelijallekin.

      Ja miksi pitäisi saada ilmaiseksi? Hyvällä suunnittelulla säästät oikeasti monessa kohtaa. Ja saat juuri sellaisen talon kuin sinun perheesi tarvitsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      31
      5713
    2. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      13
      4342
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      196
      2389
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      166
      1780
    5. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      79
      1716
    6. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      35
      1487
    7. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1375
    8. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      74
      1365
    9. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      224
      1214
    10. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1195
    Aihe