Kaninkasvatus

kani pani ....

Kanin kasvatusta Suomessa elvytetään, sinänsä ihan järkevää, poikue tulee joka kuudes viikko ja kahden kuukauden iässä ne poikaset alkaa lisääntyä.

Mutta miten on, kiinnostaako kani kuluttajaa ????

7

725

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akka vaan

      entä angorakanit villan tuottajina? Villa on kallista, mutta kukaan ei uskalla aloittaa kasvatusta. Kuka ostaisi villaa tukussa, jos kasvattajalla ei ole taitoa kutoa itse villoista tavaraa?
      Niin, ja lihakanien kohdalla se teurastus.Liha olisi hyvää ja naklallekin varmasti käyttöä, mutta mutta.. Pienteurastamon rakentaminen taitaa olla niin kallista,ettei kannata ja mikään Lihakunta tuskin ottaa pupuja vastaan. Miten lie siipikarja-teurastajat?

    • Mielenkiintoista...

      Kanin kasvatuksella saattaisi olla tulevaisuutta. Ei tarvitsisi hirveitä pinta-aloja rehulle, eikä tuotantorakennuksille, kani ei tarvitse kovin arvokasta rehua. Kaiken tuotetun saisi kaupaksi, lihan, villan, nahan.
      Luulisi varsinkin lihalla olevan menekkiä.

      • Kanifarmarin poika

        Meillä Faija kasvatti aikoinaan kaneja isommassa mitassa. Liha kelpaa hyvin, että vieläkin joku Helsingistä soitti faijalle ja muisteli niitä kanipaisteja (nämä city-kanit olivat provosoinneet soittajan).
        Teurastus voi nykyään muodostua ongelmaksi, käytännössä teurastus pitää tapahtua tilalla ja riittävät tilat ja ammatitaito pitää olla. Eräskin kaniineja suuremmassa mitassa kasvattanut moitti juuri teurastusta ja väitti tulevansa alkoholistiksi, kun tarvitsi pientä rohkaisua siinä teurastuksessa.
        Rehua tarvitsee kanitkin ja tietyt olosuhteet hyvin kasvaakseen. Virossa viimeksi olen nähnyt kanin kasvatusta ja syönnyt kanin lihaa. Hyvää lihaa!


    • pupupaistin teko

      kyllä itse tappaminen onnistuu mutta mitä sanooSÄÄNNÖT . Voi tulla syyte eläinrääkkäyksestä, jós antaa kalikalla kalloon ja jää kiinni. Ja ne hygieniamääräykset? jos niistä saisi selkoa, niin saattaisin harkita hommaa. Muuten hyvä idea.

    • puputtaja

      Onhan täällä Suomessa montakin tuotantokanilaa :) Useat vaan kasvattavat lihaa pienimuotoisesti, ja sana lihasta kulkee suusta suuhun. Monetkaan eivät itsestään huutele suureen ääneen. Itse tässä ekaa poikuetta odottelen, jotta pääsen pistämään pataan.

      Omaan käyttöön lähinnä olen ajatellut kasvattavani, mutta eiköhän pupupaistia saa käydä hakemassa ne, joiden sitä mieli tekee.

    • lintutarha

      minulla olisi 2Angorakania myytävänä musta ja madagaskar.

      Lisätietoja p.040-7429598
      Hannele

      [email protected]

    • näin se meni

      Euroopassa kanit oli ennen hyvin yleisiä.

      Sitten kun keksittiin broilerin kasvatus, niin kanin tuotanto jäi taka-alalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2482
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1682
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      665
      1102
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1022
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      982
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      936
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      895
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      85
      780
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      33
      746
    10. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      90
      732
    Aihe