Mikä on tämä kirja?

The Walrus

Tietääkö kukaan, mistä kirjasta mahtaisi olla kyse?

Ihan kirjan alussa joku mies on menossa jonnekkin ja pysähtyy ostamaan jäätelön. Hän katsoo, kuinka kaksi pikkutyttöä räpeltää kännykkäänsä, kunnes yhtäkkiä toinen niistä alkaa juoksemaa lyhtypylvästä päin ja toinen alkaa kyselemään ''kuka olen, missä olen, mikä olen''. Samaan aikaan moni muu elektroniikan lähellä oleva ihminen sekoaa ja alkaa riehumaan.
Juttu etenee tästä niin, että joidenkin aasinsiltojen kautta mies päätyy johonkin hotellin aulaan ja yrittää olla siellä suojassa seonneilta ihmisiltä. Nämä seonneet ihmiset ovat jossain vaiheessa vajonneet jollekin äärettömän yksinkertaiselle tasolle, eivätkä tajua arkipäiväisiä asioita.
Jotenki mies päätyy ystävänsä talolle, missä hän on perheensä kanssa. Yöllä he lähtevät kävelemään tietä pitkin sinne päin, minne seonneet ihmisetkin menevät. Seonneet ihmiset liikkuvat päivisin, ja katoavat öisin jonnekin. Normaalit ihmiset liikkuvat öisin ja päivisin he laittavat kengät sen talon kuistille, missä he nukkuvat. Näin muut normaalit ihmiset eivät tunge samaan taloon.
Muutaman yön vaelluksen jälkeen tämä perhe löytää paikan, minne seonneet ihmiset ovat menneet ja löytävät sieltä uima-altaan täynnä seonneiden ihmisten ruumiita.

Äärettömän epäselvä selostus mutta toivottavasti edes joku ymmärtää, mitä ajoin takaa:)

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Walrus

      Joku edes? Asia on vaivannut jo pidemmän aikaa.. Olisin todella kiitollinen avusta.

    • Tiedän varmasti

      Kirja on sataprosenttisen varmasti Stephen Kingin "Cell". Omasta hyllystäni löytyy vain englanninkielinen alkuteos, joten en tiedä suomenkielistä nimeä, mutta eiköhän se löydy vaikka Wikipediasta.

    • The Walrus

      Niin olikin! Tuhannet kiitokset :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4428
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3291
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      55
      2560
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2554
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2285
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1681
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe