Miten Japaniin haetaan vaihto-oppilaaksi?

Japsiinhaluava

Niin tota, tuli mieleen vaan kun ite haluisin hakea vaihto-oppilaaksi Japsiin, mutten tiedä miten sinne haetaan. Eli neuvoa ja apuja. Ja suositelkaa mulle hyviä Japanin kielen oppikirjoja, kun kaikkea en nyt ihan osaa :D Korkeintaan miten esittäydytään...

2

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • +u+

      Taidat olla nuorisovaihtoikäinen, joten käytännössä se hoituu vaihtarijärjestöjen kautta, kuten muihinkin maihin hakeminen. Koulusi opo (tai millä nimellä oppilaanohjaajat sitten nykyään kulkevatkaan) osannee auttaa alkuun.

      Oppikirjaksi alkuun joku alkeistason kirja, jolla voit opetella hiragana- ja katakana-merkistöt, sekä mahdollisesti joitain yleisimpiä kanji-merkkejä. Niistä on hyvä aloittaa, koska joudut ne opettelemaan joka tapauksessa jos Japaniin joskus lähdet. Lisäksi niiden opetteluun taitaa löytyä nykyään kirjoja suomeksikin.

      Ja lopeta ihmeessä japsi-sanan käyttö, se on loukkaavaa.

    • -vaihtari

      Moni vaihto-oppilas järjestö, kuten YFU (suosittelen), AFS, Explorius ja Rotaryt järjestävät vaihtoja Japaniin. Mahdollista on lähteä joko puoleksi vuodeksi tai sitten koko lukuvuodeksi. Myös kesä-vaihtoja mielestäni järjestetään.
      Kaikki järjetöt eivät vaadi yhtään japanin kielen osaamista, mutta sanomattakin selvää on, että kannattaa opiskella k.o. kieltä mahdollisimman paljon ennen vaihtoon lähtöä. Kaikki järjestöt vaativat kohtuullista koulumenestystä ( mielellään yli 8 k.a.) sekä useimmat järjestöt haastattelevat hakijat. Hakijoitahan Japaniin on enemmän kuin vaihtopaikkoja, joten kannattaa toimia hyvissä ajoin. Myöskin ikärajat ovat Japanissa suht alhaiset, jonka vuoksi et voi hakea joidenkin järjestöjen kautta lukion toiselle vuodelle vaihto-oppilaaksi.
      Japaniin ei myöskään myönnetä stipendejä johtuen suuresta hakijamäärästä ja vähäisistä paikoista.
      Alkuun pääset japanin opinnoissasi hyvin vaikkapa aloittamalla käymään japanin tunneilla; tässäkin kohtaa varoituksen sana, tunnit täyttyvät alta aikayksikön.
      Itse lähden ensi vuodeksi vaihtoon Etelä-Koreaan, ja käsittääkseni kaikissa Aasian maissa koulu on nuorille erittäin tärkeä. Eli ei välttämättä kannata lähteä vaihtoon mangan, ihanien visual-kei bändien yms. vaikutuksesta, vaan ihan todellisesta mielenkiinnosta maan kulttuuriin. Kannattaa myös miettiä, että kestääkö tosiaan 10 tunnin koulupäiviä, ja sitä että kavereilla ei välttämättä koululta likene aikaa sinulle. Ja moni vaihtarihan menee tyttökouluun, ei välttämättä sekakouluun.
      Mutta enköhän ole jaaritellut tarpeeksi, toivottavasti minusta oli jtn apua, ja toiveesi vaihtovuodesta Japanissa toteutuu. :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      35
      3842
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      98
      3434
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      106
      3373
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3148
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      79
      3115
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2815
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2590
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2483
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      45
      2432
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2176
    Aihe