USB 2.0 vai 3.0 kortti

Noin 2005 hankittu winXP-kone ja tähän pitäisi hankkia uusi kortti USB PCI -väylään kun entisen liittimissä on vikaa. Onnistuuko/kannattaako siihen laittaa USB 3.0 vai entisen mallin USB 2.0 kortti. Ajattelin että tulisiko nopeutta lisää USB:hen tällä tavoin.
2326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei kannata maksaa turhasta. Kone alkaa olla valmis kaatopaikalle. Lisäksi USB3 tarvitsee myös USB3 laitteet ennen kuin nopeus kasvaa.

Äänestä

No USB3:nen tietty.

http://www.dealextreme.com/p/2-port-usb-3-0-superspeed-pci-e-controller-card-356815?r=34774240
2-Port USB 3.0 SuperSpeed PCI-E Controller Card
Price: $13.20 EUR 11.15 (checkout by credit card)

Vauhti kymmenkertaistuu, hyvä kympin sijoitus.

Pataankin saa :)
http://www.dealextreme.com/p/motherboard-20pin-socket-to-dual-usb-3-0-female-ports-converter-cable-w-mount-holder-45-cm-104913?r=34774240
Motherboard 20Pin Socket to Dual USB 3.0 Female Ports Converter Cable w/ Mount Holder (45-cm)
Price: $6.60 EUR 5.51 (checkout by credit card)

Eikä tuu muita kuluja tohon hinnan päälle, tarvii vaan jaksaa oottaa reilut pari viikkoo kustin polkemista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ciao... kirjoitti:

Noin 2005 hankittu winXP-kone ja tähän pitäisi hankkia uusi kortti USB PCI -väylään kun entisen liittimissä on vikaa. Onnistuuko/kannattaako siihen laittaa USB 3.0 vai entisen mallin USB 2.0 kortti. Ajattelin että tulisiko nopeutta lisää USB:hen tällä tavoin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu